banner118

MALİYE BAKANINA SORULAR

Toparlanıyoruz Hareketi, Maliye Bakanı ile Gelir ve Vergi Dairesi Müdürü’ne, Digitech İletişim Ltd.’in affedilen stopaj vergisi ile ilgili, Bilgi Edinme Hakkı Yasası’na dayanarak sorular sordu ve yasal sürede cevap talep etti.

20 Şubat 2014 Perşembe 15:53
713 Okunma
MALİYE BAKANINA SORULAR
Sorulan sorularda; bağışlanan stopaj vergi borcunun ne kadar olduğu, bağışlanan borcun hangi yasal mevzuata dayanılarak yapıldığı, bundan sonra alınması öngörülen kısmın hangi yasal dayanakta mevcut olduğu, bağışlanan bu borcun Türkiye’de ödenmiş olduğuna dair belge olup olmadığı, Türkiye ile KKTC arasında Ağustos 2013 tarihine kadar alınmayan vergilerle ilgili bir mutabakat veya anlaşmanın olup olmadığı ve bu uygulamanın diğer şirketlere de emsal teşkil edip etmediği soruldu ve 15 iş günü olan yasal sürede cevap istendiği belirtildi. 

K.K.T.C. Maliye Bakanlığı’nın 24/12/2013 tarihinde T.A.K. haber ajansı vasıtasıyla Digitech İletişim Ltd. ile K.K.T.C. Gelir ve Vergi Dairesi arasındaki Yüksek İdare Mahkemesi huzurunda açılan davanın kararı hakkında kamuoyunu bilgilendirme amaçlı yapmış olduğu açıklama ve sair ilgili haberlere binaen aşağıdaki bilgi ve/veya belgeler tarafımızdan talep edilmektedir:

1) K.K.T.C. Gelir ve Vergi Dairesi tarafından Digitech İletişim Ltd.’den 46/2010 sayılı dava altında varılan uzlaşıya istinaden K.K.T.C. Gelir ve Vergi Dairesi tarafından Digitech İletişim Ltd.’den talep edilmeyecek olan stopaj vergi borcu miktarı ne kadardır?

2) Digitech İletişim Ltd.’e ait stopaj vergi borçlarının 2013 yılının Ağustos ayına kadar olan dönemde K.K.T.C. Gelir ve Vergi Dairesi tarafından talep edilmemesine yasal dayanak ve/veya talep edilmesini yasal zorunluluk kapsamından çıkaran mevzuat ve ilgili hükümleri nelerdir?

3) Digitech İletişim Ltd. ile Digital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş arasında vergi yükümlülüğünün yerine getirileceği yer konusunda yapılan ve Maliye Bakanlığı ile Gelir ve Vergi Dairesi’nin tasarrufunda bulunan herhangi bir sözleşme var mıdır?
4) Digital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin 2013 Ağustos ayına kadar Digitech İletişim Ltd.’e verdiği yayınlar üzerinden K.K.T.C.’den elde ettiği gelirin Türkiye Cumhuriyeti’nde beyan edildiği ve ödendiğine dair belge.

5) Digitech İletişim Ltd.’in stopaj vergi borçlarının 2013 yılının Ağustos(dahil) tarihinden itibaren K.K.T.C. Gelir ve Vergi Dairesi tarafından talep edilmesi yasal zorunluluk kapsamına girmesine yasal dayanak teşkil eden mevzuat ve ilgili hükümleri nelerdir?

6) T.C. Gelir İdaresi Başkanlığı ile K.K.T.C. Gelir ve Vergi Dairesi arasında 2013 yılının Ağustos ayın kadar olan döneme dair Digitech İletişim Ltd.’in vergilendirilmesine ilişkin esas ve usullerin yer aldığı mutabakat ve/veya anlaşma yapılmış mıdır? Yapılmış ise işbu anlaşma belgesinin bir suretinin tarafımıza verilmesini rica ederiz.

7) 46/2010 sayılı dava altında taraflar arasında uzlaşılan Digitech İletişim Ltd.’in 2013 yılı Ağustos ayına kadar olan zaman içerisinde oluşan vergi yükümlülüğüne dair öngörülen çözüm uygulanabilirlik açısından KKTC’de benzer hizmetleri veren diğer şirketlere emsal teşkil edebilir mi?

Anayasa ve Bilgi Edinme Hakkı Yasası’na dayanılarak yukarıda bilgi edinme başvurusu kapsamında talep edilmiş bulunan bilgi ve/veya belgelerin yasal süre içerisinde tarafımıza verilmesini rica ederiz.


Son Güncelleme: 20.02.2014 16:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.