banner151
banner174

“LTB’nin uluslararası tanınmış tek belediye olması bize çok kapı açacak”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’nin Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı olarak açıkladığı  Sıla Usar İncirli, LTB’nin uluslararası tek tanınmış belediye olmasının kendilerine çok kapı açacağını söyledi.

24 Ekim 2022 Pazartesi 13:19
“LTB’nin uluslararası tanınmış tek belediye olması bize çok kapı açacak”

 

İncirli, beraberindeki heyetle birlikte geçtiğimiz gün Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nı (KTAMS), ve Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu’nu (Türk-Sen) ziyaret etti.

 

25 Aralık’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesinde sivil toplum örgütleriyle temaslarını sıklaştıran İncirli, göreve gelmelerinin ardından hayata geçirecekleri projeleri aktardı.

 

İncirli’ye ziyaretlerinde milletvekilleri, MYK üyeleri ve partililer de eşlik etti.

 

-“Lefkoşa ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda ülkenin kalbi”

 

CTP'den yapılan açıklamaya göre, LTB’nin ülkede tanınmış tek belediye olduğunu ve bunun kendilerine çok kapı açacağını vurgulayan İncirli, LTB Başkanı’nın Avrupa Birliği (AB) ile ilişki kurabileceğini, gerek Türkiye’de gerekse Güney’de diğer yerel yönetimlerle ilişki kurabileceğini söyledi.

 

Lefkoşa’nın ülkenin sosyal, ekonomik ve siyasi anlamda kalbi olduğunu dile getiren İncirli, CTP’nin yerel seçimlerden güçlü çıkması için çalıştıklarını kaydetti. Kıbrıslı Türklerin kimlik ve kültürünü geleceğe taşımanın en büyük sorumlulukları olduğunun altını çizen İncirli, inanç ve büyük bir gayretle göreve hazırlandıklarını belirtti.

 

İncirli, “Kıbrıs sorununun çözümü ile birlikte Lefkoşa’nın gelecekte, bölünmüş olan tek Avrupa başşehri olmaktan çıkması hedeflerimiz arasındadır” dedi.

 

-“‘Akıllı şehir’ vizyonumuzla hedeflerimize ulaşacağız”

 

Çağdaş dünyanın yüzünü akıllı şehirlere döndüğünü ifade eden İncirli, “Biz de modern, ekonomik olarak güçlü, çevre ile ve çevresiyle barışık, eşit bir şehir hedefine akıllı şehir vizyonumuzla ulaşacağız” dedi. 

 

Temizlik, çevre, kültür-sanat, yıl boyu süren festivaller ile Lefkoşa'nın bakımsız, unutulmuş halinden kurtulup gerçek bir başşehir görüntüsüne kavuşacağını belirten İncirli, “Lefkoşa hem yasemin hem de sanat tütecek” diye konuştu.

 

-“Yerel aktörlere önem vererek yerinden yönetimi güçlendireceğiz”

 

Hükümetin ‘reform’ diye halkın önüne koyduğu, salt belediye sayılarında azalma ve Belediyeler Yasası’ndaki bazı değişikliklerle yerel yönetimlerde arzu edilen yeniden şekillenmenin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını dile getiren İncirli, “CTP demokrasinin de gereği olan yerinden yönetim ilkesinin güçlendirilmesini, merkezi hükümetin bazı yetkilerinin yerel yönetimlere aktarılarak mali olarak güçlendirilmesini ve denetlenmesini savunur” dedi.

 

Kendi yönetimlerindeki belediyede yurttaşların yaşadıkları bölge için karar alma süreçlerine katılabileceklerini, önceliklerini belirleyebileceklerini anlatan İncirli, “Muhtarlarımızla daha yakın temas halinde olacağız” ifadelerini kullandı.

 

İncirli “Lefkoşa’nın tertemiz yasemin tüten sokaklarında, geniş kaldırım ve yollarında, kültür ve sanatın güzellikleri içindeki meydanlarında, yemyeşil parklarında çocuklarla, kadınlarla, gençlerle, özel ihtiyaçlı yurttaşlarla, yaşlılarla kol kola yürümek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

-Besim: “CTP yerel yönetimlerde marka oldu”

 

Ziyaretler esnasında konuşma yapan milletvekili ve      CTP Sivil Toplum Örgütlerinden Sorumlu MYK üyesi  Filiz Besim, CTP’nin yerel yönetimlerde artık bir marka haline geldiğini söyledi. Bu markayı ülkedeki tüm belediyelere yaymak için çalıştıklarının altını çizen Besim, 25 Aralık’ta gerçekleştirilecek seçimlerin Kıbrıslı Türklerin var oluşuyla ilgili bir seçim olduğunu, kendilerinin de bu seçime büyük önem verdiklerini kaydetti.

 

-Bengihan: “İş birliğine hazırız”

 

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, CTP’nin çalışmalarını takdir ettiklerini söyledi. CTP’nin yerel yönetimlerdeki başarısını ortada olduğunun altını çizen Bengihan, başşehir Lefkoşa’da yerel yönetim hizmetlerinin artırılmasına ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak İncirli’ye başarı diledi.

 

Külliye konusuna değinen Bengihan, iki hafta önce Kızılbaş’ta bir toplantı organize edildiğini, bu toplantıda da mevcut LTB Başkanı’nın “Eğer izinsizse üstümüze düşeni yapıp o inşaatı mühürleyeceğiz” dediğini ancak geçen sürede henüz bir icraat göremediklerini belirtti.

 

Kendi araştırmaları sonucunda külliye inşaatına Şehir Planlama Dairesi’nden izin alınmadan başlandığını öğrendiklerini kaydeden Bengihan, belediyenin bu noktada sessiz kalmasının düşündürücü olduğunu ifade etti.

 

-Bıçaklı: “Federal çözüm ve emekten yana tarafız”

 

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı da yaptığı konuşmada sendika olarak Kıbrıs sorununda federal çözümden ve emekten yana taraf olduklarını söyledi. Hükümetin bu ülkenin kurumlarını yok ettiğini dile getiren Bıçaklı, “Bir ülkenin kurumları yoksa o devlet de yok hükmündedir” dedi.

 

Ülkede Anayasa ihlallerinin normalleştirilmeye çalışıldığını kaydeden Bıçaklı, bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

 

CTP’nin LTB Başkan adayı Sıla Usar İncirli’ye çıktığı yolda başarılar dileyen Bıçaklı, heyete ziyaretten ötürü teşekkür etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner168

banner162

banner178

banner179

banner50

banner164

banner146