banner152
banner151

“LİMANDA KARMAŞA VE OTORİTE BOŞLUĞU VAR”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Mağusa Körfezi’ne kirli yüklerin dökülebileceği liman ya da geniş rıhtım inşa edilmesi konusunda çalışma başlatıldığını açıkladı.

11 Ekim 2013 Cuma 13:40
“LİMANDA KARMAŞA VE OTORİTE BOŞLUĞU VAR”

Bu konuda ilgili müdürlüğe talimatı verdiğini ve alanla ilgili proje çalışması başlattıklarını belirten Kaşif, liman mı ve geniş bir rıhtım mı yapılacağının araştırma sonucunda değerlendireceğini söyledi.

Ahmet Kaşif, Kurban Bayramı’ndan sonra Türkiye’den gelecek uzmanlardan teknik destek alınacağını, projenin çiziminin ardından da yapımına geçileceğini belirtti.

Bakanlar Kurulu’nun geçen Çarşamba günkü toplantısında hurda konusunun da gündeme getirildiğini ifade eden Ahmet Kaşif, İçişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili görev verildiğini söyledi.

Kaşif, bir hurda bölgesi bulunacağını ve hurdaların artık burada ayrıştırılacağını dile getirdi.

Denizcilik Müsteşarlığı Yasası çalışmasının da tamamlandığını belirten Ahmet Kaşif, teknik komitenin Kurban Bayramı’ndan sonra toplanacağını söyledi, takip edilecek süreçle ilgili bilgi verdi.

KAŞİF, GÜÇ-SEN HEYETİNİ KABUL ETTİ

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, bugün Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN) Başkanı Erol Emin ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

“MAĞUSA LİMANI’NDAKİ SORUNLAR YILLARDIR SÜRÜYOR”

GÜÇ-SEN Başkanı Erol Emin, tarihi ve stratejik öneme sahip Mağusa Limanı’nın altyapı, teknik donanım ve teknoloji eksikliği nedeniyle oluşan sorunların yıllardır sürdüğüne dikkat çekerek, limanda insan sağlığını hiçe sayan uygulamaların devam ettiğini vurguladı.

“LİMANDA KARMAŞA VE OTORİTE BOŞLUĞU VAR”

Ülkedeki iktidarların duruma seyirci kalması nedeniyle sorunların yıllardır çözülmediğini ifade eden Emin, “Mağusa Limanı’nda ciddi bir karmaşa ve otorite boşluğu var” dedi.

Erol Emin, Mağusa Limanı’nın turizm ve ticaret limanı olması gerekirken, limanın kirli sanayi ve endüstri ile iç içe geçtiğini belirtti, bunun insan sağlığına zararlarına dikkat çekti.

“YAŞAM SAVAŞI VERİYORUZ”

“Mağusa Limanı’nda yaşam savaşı veriyoruz” diyen Emin, limandaki durumun artık sürdürülemeyeceğine işaret etti, yanlış uygulamalar sonucunda, liman çalışanlarının sağlıklarının her geçen gün kötüye gittiğini belirtti.

Limanda, dökme yükler, çimento, tersane gibi sorunları olduğunu belirten Sendika Başkanı Erol Emin, Serbest Liman Bölgesi’nde de sıkıntılar olduğunu söyleyerek, bu yıl sipariş edilen 100 bin ton arpanın hayvan yemleri ile 200 bin tona ulaşacağına ve bunun gümrük çalışanları için yaratacağı sıkıntıya işaret etti.

“LİMANDAKİ DURUM HERKESİ ETKİLİYOR”

Geçtiğimiz günlerde arpa boşaltımı sırasında Liman’daki bir görevlinin tozdan fenalaştığını ve hastaneye sevk edildiğini anımsatan Erol Emin, Liman’daki olumsuz durumdan sadece çalışanların değil, esnafın, burada görevli polislerin ve bölgedeki herkesin etkilendiğini söyledi.

“SORUN 30 YILDIR NEDEN ÇÖZÜLMÜYOR?”

“Bu sorun neden 30 yıldır çözülmedi?” diye soran Erol Emin, sendika olarak 2006’dan beri bu sorunu gündeme getirdiklerini ancak sorunun siyasi otoritenin eksiliği nedeniyle çözülmediğini kaydetti.

“HÜKÜMETİN BU KONUYA MÜDAHALESİNİ BEKLİYORUZ”

Sorunlarla ilgili üretilen 2 kararnameden söz eden Emin, söz konusu kararnamelerin dikkate alınmadığını söyledi, “Biz hükümetin bu konuya müdahalesini bekliyoruz” dedi.

Kaşif’in Liman’daki sorunlarını değerlendirdiği bir demecine değinen Erol Emin, Ahmet Kaşif’in hem hekim olması hem de Mağusa’da ikamet etmesi nedeniyle konuya hassasiyetle yaklaşacağına inanç belirtti.

“MAĞUSA LİMANI’NDAKİ TOZDAN BEN DE ETKİLENDİM”

Kabulde konuşan Bakan Ahmet Kaşif, Mağusa Limanı’ndaki bir görevlinin arpa boşaltımı yaparken fenalaştığı saatlerde limanda bir kafeteryada olduğunu ve açık havada oturmanın kendisine de büyük rahatsızlık vermesiyle kapalı alana geçtiğini dile getirdi.

Kaşif, “Limanda artık böyle bir boşaltma işleminin olmaması gerek” dedi.

“BOŞALTIM YAPILAN LİMANLARDA KAPALI SİSTEME OLMASI ŞART”

Konuyu Bakanlar Kurulu’na taşıdığını ve ilgili bakanla görüştüğünü belirten Kaşif, limanlardaki boşaltımlarda kapalı sisteme geçilmesinin şart olduğunu söyledi

Bu konuda çalışma başlattığını belirten Ahmet Kaşif, kirli yüklerin ayrı yere gönderilmesinin gerektiğinin vurguladı.

Kalecik’te çimento bulunan ve 2 petrol dolum tesisinin olduğu alandan söz eden Ahmet Kaşif, “Burada ya geniş bir liman ya da gemilerin yaklaşabileceği rıhtımların inşa edilmesi ve kirli yüklerin buradan alınmasını sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“EN İYİ LİMAN MAĞUSA KÖRFEZİ’NDE OLUR”

Limanların coğrafi özellikler dikkate alınarak inşa edildiğine işaret eden Bakan Kaşif, “Çabuk ve maliyeti daha düşük, mendireğinin daha uzun ömürlü olabileceği liman en iyi Mağusa Körfezi’nde olur” dedi.

Bu konuda ilgili müdürlüğe talimatı verdiğini ve alanla ilgili proje çalışması başlattıklarını belirten Ahmet Kaşif, liman mı ve geniş bir rıhtım mı yapılacağının araştırma sonucunda değerlendireceğini söyledi.

Kurban Bayramı’ndan sonra Türkiye’den gelecek uzmanlardan teknik destek de alacaklarının bilgisini veren Kaşif, projenin çizime başlanacağını, ardından yapımına geçileceğini söyledi.

HURDA İÇİN BÖLGE BULUNMASI...

Geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında hurda konusunun gündeme getirildiğini söyleyen Bakan Kaşif, İçişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili görev verildiğini söyledi.

Kaşif, bir hurda bölgesi bulunacağını ve hurdaların burada ayrıştırılacağını dile getirdi.

“DENİZCİLİK MÜŞTEŞARLIĞI YASASI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”

Denizlerle çevrili bir adada olduğunu ve Denizcilik Müsteşarlığı’nı da bu nedenle gündeme getirdiklerini söyleyen Bakan Ahmet Kaşif, otoritenin tek elde toplanması gerektiğini söyledi.

Kaşif, Deniz Müsteşarlığı Yasası çalışmasının tamamlandığını, teknik komitenin Kurban Bayramı’ndan sonra toplanacağını belirterek, takip edilecek süreçle ilgili bilgi verdi.

Ahmet Kaşif, limandaki otoritenin belli olmasından sonra, hizmetlerin söz konusu otorite tarafından yönetileceğini söyledi.

Kaşif, “Mağusa Limanı’nın hem Mağusa’ya hem de adaya yakışır şekle gelmesi, uluslararası bir limana dönüşmesi için adımlar atıyoruz” dedi, birlikte çalışılması durumunda her sıkıntının aşılabileceğine inanç belirtti.

Kaşif, Bakanlık olarak GÜÇ-SEN’le işbirliğine hazır olduklarını da dile getirdi.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 11.10.2013 13:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

banner157

banner68

banner40