banner151

LAÜ SAĞLIK VE HASTANE İDARESİ KONGRESİ BAŞLADI

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği “8’inci Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi” Acapulco Otel’de bugün başladı.

10 Eylül 2014 Çarşamba 15:17
LAÜ SAĞLIK VE HASTANE İDARESİ KONGRESİ BAŞLADI
“Daha İyi Sağlık Sistemleri İçin Daha İyi Sağlık Yöneticileri” ana temasıyla düzenlenen kongre 3 gün sürecek.

KKTC, Türkiye, İngiltere, Hollanda ve Rusya’dan bilim insanları, yazar ve panelistlerin katılımıyla 182 sözlü bildiri ve 97 poster sunumunun yapılacağı kongrede, “Sağlık Kurumlarında; Yönetim ve Organizasyon, Muhasebe ve Finansman, Stratejik Yönetim, Üretim Yönetimi, Sağlık Hizmetleri Yönetimi ve Temel Sağlık Hizmetleri, Sağlık Ekonomisi, Sağlık Politikası ve Planlaması, Hastane Organizasyonu ve Yönetimi, Sağlık Hizmetlerinde Pazarlama, Yönetim Muhasebesi, Bütçeleme, İnsan Kaynakları Yönetimi, Sağlık Hizmetleri Mevzuatı ve Etik, Sağlık Enformasyon Sistemi, Sağlık Reformları ve Sağlık Hizmetlerinde Afet Yönetimi” konuları irdelenecek.

“SAĞLIK YÖNETİMİ AVRUPA’DA İLK 5’TE”

LAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Nilgün Sarp kongredeki açılış konuşmasında, sağlık yönetiminin son 10 yılda Avrupa’da ilk 5’te yer alan branş olduğuna, ülkelerin artık sağlıkta gelecekle ilgili planlamalarını sağlık yöneticileri aracılığıyla yaptığına dikkat çekti.

“SEKTÖRÜN ÖNEMİ GİDEREK ARTIYOR”

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen de, dünyada sağlık sektörüne verilen önemin giderek arttığını ifade ederek, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun 2010 verilerine göre sağlığa harcanan rakamın 6.5 trilyon dolar olduğunu kaydetti.

Gelişmiş ülkelerde gayri safi milli hasıladan sağlığa ayrılan payın yüzde 18’lere ulaştığını, 2010’da bu oranın Türkiye’de yüzde 5.6, KKTC’de ise 3.4 olduğunu belirten Prof. Yükselen, sağlık ve alt sektörlerde yaşanan gelişmelerin ciddi bir sağlık yönetimi ihtiyacı doğurduğunu vurguladı.

LAÜ’nün sağlık alanındaki çalışmaları hakkında bilgi veren Yükselen, üniversitenin sağlık alanında eğitim gören öğrencilerine staj olanağı sağlayan Sağlık Bakanlığı ve üniversite altyapısını geliştirmede büyük destek veren Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.

GÜLLE “SAĞLIKTA KOORDİNASYON BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, sağlık sektörünün dünya genelinde ilerlemeler yaşanmakta olduğunu belirterek, “İnsanın her tür organı ve dokusuna üstün teknolojiler ve tecrübeli ellerle müdahaleler yapılırken, tüm bu sistemi iyi bir şekilde organize edebilme, insanların sağlıkla ilgili her geçen gün artan beklentilerine paralel koordinasyon ve düzenlemeyi yapma çok önemlidir” diye konuştu.

Sağlıkla ilgili kalite, nitelik ve beklentiler artarken, etik değerler, hasta hakları ve sağlık çalışanlarının memnuniyeti konularının da önem kazandığını ifade eden Gülle, gelişmiş bir sağlık sisteminin toplumların özgüvenini de arttırdığına vurgu yaptı.

Çok pahalı bir sistem olan sağlıkta koordinasyon ve yönetimin büyük önem taşıdığını belirten Gülle, kongrenin bu yönde büyük ihtiyacı gidermeye önemli katkı sağlayacağına inanç belirtti.

Gülle, bakanlık olarak kongreden çıkacak sonuçlardan faydalanmaya çalışacaklarını ifade ederek, katkı koyanları kutladı.

AKÇA: “KKTC’DE SAĞLIK SİSTEMİNDE HASTA ODAKLI ADIMLAR ATILMASINA İHTİYAÇ VAR”

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise konuşmasında, turizm açısından da önem taşıyan kongrelerin gerçekleşmesine Büyükelçilik olarak katkı sağladıklarını anlattı.

LAÜ’nün son yıllarda kalite, altyapı ve kapasite artırma yönünde büyük bir atılım içine girdiğini belirten Akça, Büyükelçilik olarak buna gerekli desteği verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini kaydetti.

İnsan ve toplum sağlığı alanında ciddi kaynaklar harcandığını belirten Akça, “Harcanan kaynak tek başına bir şey değildir. Önemli olan elde edilen çıktıdır. Alınan hizmetlerin kalitesi, insanların memnuniyeti önemlidir. Bu da hizmet verenlerin kalitesiyle son derece bağlantılı olduğu gibi kurulmuş ve işleyen sistemle de yakından ilgilidir” dedi.

Türkiye’de son zamanlarda sağlık alanında yaşanan gelişmelere de dikkat çeken Akça, anketlere göre insanların istediği hastane, doktor ve ilaca rahat ulaşabilmesinin memnuniyet yarattığını vurguladı. Akça, bu durumun güven ve memnuniyeti arttırdığına işaret etti.

KKTC’de de sağlık sisteminin hasta odaklı tasarlanmasına yönelik adımlar atılmasına ihtiyaç olduğunu ifade eden Akça, kongrenin sağlık sektörüne yarar sağlamasını diledi.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 10.09.2014 15:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner162

banner146

banner50

banner68

banner164