banner118

KURAKLIK NEDENİYLE KABA YEM İTHALATINA KARAR VERİLDİ

Bakanlar Kurulu, kuraklık nedeniyle 1 Şubat-31 Aralık tarihleri arasında ülkeye ithal edilecek her türlü sap, saman, silaj ve pelet formundaki kaba yemlerin ithalinde uygulanan gümrük vergisi, Fiyat İstikrar Fonu ve Özel Fiyat İstikrar Fonu’nun kaldırılmasına karar verdi.

26 Şubat 2014 Çarşamba 19:27
487 Okunma
KURAKLIK NEDENİYLE KABA YEM İTHALATINA KARAR VERİLDİ
Bakanlar Kurulu, kuraklık nedeniyle 1 Şubat-31 Aralık tarihleri arasında ülkeye ithal edilecek her türlü sap, saman, silaj ve pelet formundaki kaba yemlerin ithalinde uygulanan gümrük vergisi, Fiyat İstikrar Fonu ve Özel Fiyat İstikrar Fonu’nun kaldırılmasına karar verdi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Erişim, Ara Bağlantı, Piyasa Analizi ve Tarifeler Tüzüğü”nü görüşüp onaylayan, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Bulaşıcı Hastalıklar Yasa Tasarısı’nı da ele alan Bakanlar Kurulu, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürlüğü’ne Doç. Dr. Neriman Saygılı’nın atanması için Cumhurbaşkanı’na öneri götürülmesini de karara bağladı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı.

Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları toplantı sonrası Dışişleri Bakanı Özdil Nami açıkladı.

MÜKTESEBATA UYUM

Nami, Bakanlar Kurulu toplantısında bugün ilk olarak AB uyum çalışmaları çerçevesinde daha önce hazırlanan AB Müktesebatına Uyum Programı’nın 2014-2016 revize edilmiş şekli hakkında bir sunum yapıldığını kaydetti.

Sunumun AB Koordinasyon Merkezi’nden gelen görevliler ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı tarafından işbirliği içerisinde hazırlanıp yapıldığını ifade eden Nami, AB yasalarının KKTC’de hayata geçmesi için ciddi bir çalışma yapıldığını, uzun zamandan beridir çalışmaların yürütüldüğünü, buna göre KKTC yasalarıyla AB müktesebatı arasındaki farklılıkların tespit edildiğini ve bu farklılıkların giderilmesi için bir takvimleme yapıldığını anlattı.

Bunla ilgili çalışmaların da yoğun bir şekilde AB’den gelen teknik yardımlarla devam ettiğini ifade eden Nami, bu çalışmaların revize edilmiş şekliyle hazırlanan programın da bugün Bakanlar Kurulu’nun dikkatine getirildiğini ve daha sonra bu konuyla ilgili kamuoyunun bilgilendirileceğini kaydetti.

TARİFELER TÜZÜĞÜ ONAYLANDI

Bakanlar Kurulu’nda bugün ayrıca Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Erişim, Ara Bağlantı, Piyasa Analizi ve Tarifeler Tüzüğü”nün onaylandığını ve yürürlüğe girmesinin sağlandığını ifade eden Nami, ülkede yaşanan kuraklık nedeniyle de bazı kararlar aldıklarını söyledi.

KABA YEM İTHALATI

Nami, büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerinin kaba yem temininde önemli sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, söz konusu sorunların giderilmesi amacıyla kaba yem ithalatının zorunlu hale geldiğini kaydetti ve bu tespitten yola çıkarak 1 Şubat-31 Aralık tarihleri arasında ülkeye ithal edilecek her türlü sap, saman, silaj ve pelet formundaki kaba yemlerin ithalinde uygulanan gümrük vergisi, Fiyat İstikrar Fonu ve Özel Fiyat İstikrar Fonu’nun kaldırılmasına, bu ürünlerin bunlardan muaf tutulmasına karar verildiğini kaydetti.

BULAŞICI HASTALIKLAR YASASI

AB uyum çalışmaları çerçevesinde bugün Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir yasanın gündemlerine geldiğini de belirten Nami, bu yasanın “Bulaşıcı Hastalıklar Yasa Tasarısı” olduğunu söyledi.

Nami, tasarının, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi, kontrollerinin sağlanması ile ilgili usul ve esasları düzenleyen yeni bir yasa olduğunu ifade ederek, bu sayede AB’nin Bulaşıcı Hastalıkların Taranması ve Kontrolü Mevzuatı’na uyumun KKTC’de de sağlanmış olacağına dikkat çekti.

TAK MÜDÜRÜ NERİMAN SAYGILI

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Bakanlar Kurulu’nun Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürlüğü ile ilgili bir görev değişimine yönelik karar da ürettiğini ifade ederek, kurumun müdürlüğüne Doç. Dr. Neriman Saygılı’nın atanması için Cumhurbaşkanı’na öneri götürülmesinin Bakanlar Kurulu tarafından karara bağlandığını söyledi. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 26.02.2014 19:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.