banner118

KTÖS İLE KTAMS’IN 10 SOMUT ÖNERİSİ

Kıbrıs sorunun çözümü ile ilgili Ortak Mutakabak Metni’nin imzalanması insanlarımızdaki çözüm umutlarını artırmıştır.

18 Şubat 2014 Salı 14:59
381 Okunma
KTÖS İLE KTAMS’IN 10 SOMUT ÖNERİSİ
Bu belgeyi imzalayan Sn. Eroğlu ve ekibinin açıklamalarının süreci tıkamaya ve var olan statükonun devamına yöneliktir.
Sn. Eroğlu’nun özellikle 2004 Annan Planı’ndan da ileri olan ve çözüm çerçevesini tam bir şekilde ifade eden ‘Ortak Metin’in soyut ifadeler içerdiğini söylemesi niyetini ortaya koymaktadır. Yıllardan beri çözümsüzlükten rant sağlayan çevrelere hizmette kusur etmeyen ve egemenlik söylemi altında adamızın kuzeyini Ankara’ya peşkeş çeken işbirlikçiler ve ayrılığı savunanların temsilcisi Sn. Eroğlu’dan da farklı bir tutum beklenemezdi. İki yıldan bu yana Kıbrıslı Rumların tutumunu bahane göstererek görüşmelerin tıkanmasına sebep olan Sn. Eroğlu ve işbirlikçi, ayrılıkçı, bölünmüşlükle beselenen rantçı çevreler çözüme doğru atılmış olumlu adımlardan rahatsız görünmektedir ki “soyut” kelimesini dillerine dolamışlardır.

Bilinmelidir ki soyutu somuta dönüştürecek çok öneri vardır ve bu öneriler sadece antlaşmalara imza atmakla gerçekleşmez. Samimiyetle olur.
İlk olarak;
1- Geçiş kapısındaki formaliteler kaldırılmalıdır.
2- Mağusa kapısı (Çağlayan-Lefkoşa), Lefke Aplıç kapısı, Lurucina kapısı ve Derinya kapısı açılmalıdır.
3- Güneye ve kuzeye geçen araçların çifte sigortalanması soygunu ortadan kaldırılmalıdır.
4- Cep telefonlarına hizmet veren özel şirketlerin antlaşmaları ile cep telefonlarının adanın her tarafında çalışması sağlanmalıdır.
5- Maraş yasal sahiplerine verilebilir, Mağusa Limanı ve Ercan (Timbu) Havaalanı uluslararası trafiğe açılmalıdır.
6- Günlük binlerce metreküp su arıtılan Haspolat(Mia Milya)’daki arıtma tesisinden elde edilen 26 bin metreküp temiz su ortak olarak tarım amaçlı paylaşılmalıdır.
7- Eğitim sistemleri ile ilgili ortak projeler hazırlanıp, şövenizmin, milliyetçiliğin, ırkçılığın, önyargıların olmadığı eğitim sistemleri yaratılmalıdır. Rumca ve Türkçe okullarda öğretilmelidir ve karşılıklı olarak işbirliği yapılmalıdır.
8- Asker sayısı sistematik olarak azaltılmalı, askeri yatırımlar ve tatbikatlar durdurulmalıdır.
9- Karşılıklı olarak savunmadan elde edilecek tasarrufla kanser, kalp rahatsızlığı vs. ile mücadele konusunda halka parasız tedavi imkanları sunan ortak yatırımlar yapılmasının önü açılmalıdır.
10- İki topluma ait kutsal mekanlar ve mezarlıkların saygı gereği temiz ve bakımlı tutulması için ortak çalışmalar yapılmalı, değiştirilen köy isimleri ile birlikte orijinal köy isimleri de tabelalarımıza yazılmalıdır.
Sn. Eroğlu’nun belirttiği “beş ayda referanduma gitmek” ancak güven ve samimiyet ortaya konulursa gerçekleşebilir. Bu konuda yaptığı açıklamaları samimiyetten uzak buluyoruz. Sunduğumuz on tane somut öneriyi uygulama cesareti gösterirse biz desteğimizi esirgemeyiz. Adım atmayıp sadece sözde açıklamalar ise desteklemeyceğimiz bir tavırdır ve zaman kaybından başka birşey değildir.


Ahmet Kaptan Şener Elcil
KTAMS Başkanı KTÖS Genel Sekreteri
 
Son Güncelleme: 18.02.2014 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.