banner152
banner151

KTEMO YETKİLİLERİ ATUN’U ZİYARET ETTİ

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ülkede yenilenebilir enerji ile birlikte yepyeni bir sektör oluşacağını, ek katma değer meydana gelmesiyle birlikte alt sektörler meydana geleceğini ve bunun da istihdama olanak vereceğini söyledi.

06 Nisan 2013 Cumartesi 14:11
519 Okunma
KTEMO YETKİLİLERİ ATUN’U ZİYARET ETTİ
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ülkede yenilenebilir enerji ile birlikte yepyeni bir sektör oluşacağını, ek katma değer meydana gelmesiyle birlikte alt sektörler meydana geleceğini ve bunun da istihdama olanak vereceğini söyledi.

Bakan Atun, yenilenebilir enerjinin KKTC’nin gurur duyacağı bir proje olduğunu belirtti.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası (KTEMO) yetkilileri, 4-6 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu”’yla ilgili bilgi vermek amacıyla Atun’u ziyaret etti.

Bakan Atun, kabulde yaptığı konuşmada Yenilenebilir Enerji Kaynakları konusunun geçtiğimiz 2 yıl içerisinde en fazla üzerinde durdukları konulardan biri olduğunu söyledi. Atun, bunun KKTC’de elektrik enerjisinin tam fuel oile bağlı olarak üretilmesi ve fuel oilin de yurtdışından ithal edilmesinden kaynaklandığını belirtti.

Bu çerçevede elektrik üretim maliyetinin yüksek olmasının hem ekonomi hem de hane halkı için büyük risk oluşturduğuna dikkat çeken Atun, enerji üretiminin çeşitlendirilmesi ve çevresel bilincin gelişmesi adına yenilenebilir enerji alanını oluşturmak istediklerini söyledi.

Bu kapsamda Sivil Toplum Örgütleri ve Mühendislerin de katkılarıyla yasa tasarısının hazırlandığını hatırlatan Atun, tasarının 2011 yılının Kasım ayında da meclisten geçerek yasalaştığını belirtti.

Atun, bütün hazırlık aşamasının da Kıbrıs Türk insanının kendi beşeri gücüyle sonuçlandırıldığını söyledi.

5 YIL İÇERİSİNDEKİ HEDEFLER

İlk 5 yıl içerisinde hane halkı ya da alçak gerilimdeki küçük üretici ile başlayarak yenilenebilir enerjiden elektrik üretme ve tüketim fazlasını şebekeye satma olanağı sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Atun, bunun devamında ise rüzgar, güneş ve atıklardan elde edilecek daha endüstriyel çapta bir güç oluşturmak istediklerini belirtti.

Bütün bu çalışmaların sonunda her yıl akaryakıta verilen 38 Milyon Dolarlık büyük bir tasarruf sağlanacağını ifade eden Bakan Atun, bunun da 20 yıl içinde 720 Milyon Dolar düzeyinde mili gelir tasarrufu anlamına geleceğini söyledi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇALIŞMALARINDA HEDEF EYLÜL AYI

Enerji verimliliği çalışmaları için de Eylül ayına kadar kendilerine bir hedef koyduklarını belirten Bakan Atun, mevzuatı tamamlayıp meclise sevk etmek istediklerini söyledi.

Bütün Avrupa ülkelerinde daralan ekonomide , yeşil enerji sektörünün en süratli büyüyen sektör olduğunu ve bununla birlikte yeni üretim alanlarının açıldığını ifade eden Atun, yeşil büyüme adı altında gelişim yaşandığını bu konunun kendisinin de katılıp bir panelinde konuşma yaptığı Dünya Ekonomik Forumu toplantısında da gündeme geldiğini söyledi.

Rüzgar, güneş ve biyoenerji kullanımını Avrupa Birliğinin büyüme yolunda önemli bir unsur olarak gördüğünü ifade eden Sunar Atun, kendisinin de ülkede yenilenebilir enerji ile birlikte yepyeni bir sektör oluşacağını, ek katma değer meydana gelmesiyle birlikte alt sektörler meydana geleceğini ve bunun da istihdama olanak vereceğini düşündüğünü dile getirdi.

Atun, Bakanlığın bugüne kadar enerji alanında ortaya koyduğu çalışmalarda odanın yaptığı katkılara teşekkür ederken, odanın düzenlediği seminer ve konferansların enerji alanında üretilen projelerin incelenmesi,konuşulması ve tartışılmasına olanak sağladığını belirtti.

BAKAN ATUN’A TEŞEKKÜR

Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Osman Eminel de, konuşmasında enerji kaynakları ve enerji verimliği konusunda bugüne kadar Bakanlığın ortaya koyduğu çalışmalardan dolayı Bakan Atun’a teşekkür etti.

Eminel, enerji ile ilgili sempozyum düzenleme kararı aldıklarında özellikle “Yenilenebilir Enerji Kaynakları”na büyük önem vermelerinden dolayı bu konuyu gündeme getirdiklerini söyledi.

Eminel, düzenleyecekleri etkinliğe Bakanlıktan destek beklediklerini de belirtti.

Oda olarak Türkiye’den kablo ile getirilmesi düşünülen elektrik konusuna teknik olarak sıcak baktıklarını belirten Başkan Eminel, KIBTEK’in burdaki rolü ve ülkedeki üretimlerle ilgili bazı konularda fikirleri olduğunu ve dolayısıyla projenin gerçekleşmesi aşamasında oda olarak çalışmalara dahil olmak istediklerini belirtti. 
Son Güncelleme: 06.04.2013 14:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner155

banner130

banner146

banner50

banner68

banner40