banner151
banner165

KIB-TEK YATIRIMLARA DEVAM MEDİYOR

Enerji maliyetlerinin düşürülmesi, arz güvenliği ve enerji verimliliğinin sağlanması hedeflerine bağlı olarak Kıb-Tek yatırımlarına devam ediyor.

21 Nisan 2015 Salı 16:45
KIB-TEK YATIRIMLARA DEVAM MEDİYOR
Enerji maliyetlerinin düşürülmesi, arz güvenliği ve enerji verimliliğinin sağlanması hedeflerine bağlı olarak Kıb-Tek yatırımlarına devam ediyor.
Bu bağlamda, Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar neticesinde, altı adet Toyota marka arazi tipi araç üzerine monteli yeni liftli araç alımı gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Geçtiğimiz gün adamıza gelen araçlar, sektöründe öncü, İngiltere’de faaliyet gösteren Cumberland Platform Ltd. adlı firmadan Kurumumuz Satın Alma Komisyonu vasıtasıyla direk satın alma yöntemi ile toplam 307 bin 891 Sterling fiyat ödenerek satın alınmıştır. Söz konusu araçlar ile şebeke arızalarına daha etkin ve süratli müdahale olanağı yaratılması, sokak aydınlatma hizmetini daha sağlıklı sunma imkânı sağlamanın yanı sıra bu hizmetleri gören Kıb-Tek elemanlarının iş sağlığı ve güvenliğinin de azami düzeyde korunması hedeflenmektedir.

Enerji maliyetlerinin düşürülmesi, arz güvenliği ve enerji verimliliğinin sağlanması hedeflerine ulaşabilmek adına tahsilatlar Kurum genelinde sıkı denetim altına alınmış, uygulanan mali politikalar ile Kurumun borç yükü önemli ölçüde azaltılmıştır. Geçmiş yıllara ait bilançolarda sürekli zarar eden Kurumumuzun, 2014 yılını zararsız kapatacağı anlaşılmaktadır.

Kurumun mali yapısındaki iyileştirmelere paralel olarak yıllardır ihmal edilen yatırımlara da bu dönemde hız verilmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda bugüne kadar; toplam 35 MW gücünde yeni dizel santral üniteleri üretici firma ile imzalanan sözleşme kapsamında ülkemize getirtilmiş ve halen kurulum çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu santrallerin Haziran ayında üretime katılmaları hedeflenmektedir.

Kıb-Tek’in dağıtım şebekesine bağlı yaklaşık 160 bin adet sayaç bulunmaktadır. Mevcut mekanik sayaçların, uzaktan erişimli elektronik sayaçlarla değiştirilmesi projesi kapsamında önceden mevcut 20 bin 850 adet sayaca ek olarak tüm sayaçların değiştilebilmesi için geri kalan toplam 145 bin adet sayaç için dört ihale sonuçlandırılmıştır. Sonuçlanan ihaleler kapsamında sayaç değişimleri devam etmekte olup bugüne kadar yaklaşık 44 bin adet sayacın değişimi gerçekleştirilmiştir. İhalesi tamamlanan diğer sayaçların teslim alınıp sisteme monte işlemi neticelendirildiğinde, uzaktan erişimli elektronik sayaçlarla kayıp-kaçak oranının azaltılması başta olmak üzere mevcut mekanik sayaçlara kıyasla sağlayacağı birçok yenilik sayesinde ciddi tasarruf imkânları elde edilmiş olacaktır.

Yine enerji verimliliği hedefine bağlı olarak, halen sokak aydınlatmada kullanılan enerji tüketimi yüksek civa buharlı lambalar yerine çok daha az elektrik tüketimi olan LED lambalara geçilmesi için 10 bin adetlik ilk ihale sonuçlanmıştır. İlk aşamada Lefkoşa’daki Sokak aydınlatma armatürlerinin değişimi hedeflenmektedir.

Yönetim Kurulumuzun verdiği direktifler doğrultusunda; Enerji maliyetlerinin düşürülmesi, arz güvenliği ve enerji verimliliğinin sağlanması hedeflerine uygun olarak çalışmalarımız devam edecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Mehmet S. GÜRKAN
Müdür
 
Son Güncelleme: 21.04.2015 16:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner162

banner146

banner157

banner68

banner164