banner151

“KATI ATIK ENERJİ ELDE ETME PROJE İHALESİ EKİM AYINDA”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, doğal gaza ilişkin; herkesin yarar elde edeceği bir sonuç üretilmesinin esas olması gerektiğini belirterek, “Bir taraftan insanlar daha kaliteli, ucuza doğal gaz tüketecek diğer taraftan da arasında sorun olan birçok ülkenin sorunları çözülecek ve ortak bir yarar elde edilecek. Bunu sorunlarımıza rağmen başarabilmemiz gerekiyor” dedi.

27 Eylül 2014 Cumartesi 17:53
“KATI ATIK ENERJİ ELDE ETME PROJE İHALESİ EKİM AYINDA”
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, doğal gaza ilişkin; herkesin yarar elde edeceği bir sonuç üretilmesinin esas olması gerektiğini belirterek, “Bir taraftan insanlar daha kaliteli, ucuza doğal gaz tüketecek diğer taraftan da arasında sorun olan birçok ülkenin sorunları çözülecek ve ortak bir yarar elde edilecek. Bunu sorunlarımıza rağmen başarabilmemiz gerekiyor” dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu, bugün gittiği İstanbul'da, Kıbrıslı İşadamları ve Profesyoneller Derneği'nin (KIBİSAD) düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, KKTC'nin kendi bütçesinin gelirlerinin yerel gelirlerden karşılanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Ülkelerine yapılacak yatırımların önündeki engelleri kaldırmayı hedeflediklerini vurgulayan Yorgancıoğlu, mevzuatla ilgili çok şey yaptıklarını ancak daha yapılması gerekenler olduğunu anlattı.

Yorgancıoğlu, bazı bürokratik süreçleri kısaltmaları gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Yaptığımız çalışmalarda, 2013 yılının ilk 6 ayına göre 2014 yılında yerel gelirlerimizle bütçe giderlerimizi karşılama oranı yüzde 72'den yüzde 78'e çıktı. Bu bizi sevindiren bir durum. Mali politikalarımızın sıkı şekilde takip edildiğinin göstergesi. İhracatımızda bir önceki yılın ilk 6 ayına göre yüzde 17'lik artış söz konusu. Ülkemizin rakamları küçük, yaklaşık 72 milyon dolarlık ihracatımız 85 milyon dolara çıktı. İthalatımız nispi olarak arttı. Yatırımların artırılması, bunun sonucunda hem ihracatın hem de hizmet sektörünün geliştirilmesi gerektiğinin farkındayız.”

Yorgancıoğlu, gelecek dönemde suyun da gelmesiyle tarımsal ürünleri işleyen sanayinin geliştirilmesini öngördüklerini anlatarak, "Ülkemiz turizm açısından elverişli ortama sahip. Turizmin çeşitlendirilmesi, ülkemizin bulunduğu konum itibarıyla yenilenebilir enerjinin yatırıma açılmasını istiyoruz. Hükümetimiz döneminde yaptığımız tüzük ve yasalarla yenilenebilir enerji hem işyerleri hem de evler için mümkün kılınmıştır" diye konuştu.


“KATI ATIK ENERJİ ELDE ETME PROJE İHALESİ EKİM AYINDA”

Yorgancıoğlu, Enerji Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile yaptıkları görüşmeler sonucunda gelecek dönemde 20 megavatlık bir yenilenebilir enerji ihalesine gidilmesinin söz konusu olduğunu aktardı. Bunun, Avrupa Birliği'nin (AB) öngördüğü yüzdelik sınırların en üstü olduğunu belirten Yorgancıoğlu, KKTC'de ilk kez uygulanacak katı atıktan enerji elde etme projesinin hazırlandığını ve ekim ayı sonunda ihale edileceğini vurguladı.

Yorgancıoğlu, üretilen mevcut ürünlerin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü de dile getirdi. "Önümüzdeki dönemde Kıbrıs'ta bir çözümün olmasını da gözetirsek ülkemizde çok yeni yatırım ve yatırımcılara ihtiyaç duyulacağı çok açık olarak görülebilir" diyen Yorgancıoğlu, öngördükleri yatırım alanlarına teşvikler verdiklerine de dikkati çekti.

Yorgancıoğlu, sorunun çözülmesi halinde Doğu Akdeniz'deki doğalgazın da Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa pazarına ulaştırılması gibi bir seçeneğin bulunduğunu hatırlattı. Bunun da KKTC'nin yeni yatırım alanlarına olanak tanıyacağının bir göstergesi olduğunun altını çizen Yorgancıoğlu, bir gazetecinin İsrail gazına yönelik sorusu üzerine ise şöyle konuştu:

“Bu olayı İsrail gazı, Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs olarak değerlendirmiyoruz. Dünyanın ihtiyacı ve bu ihtiyaca baktığımızda üretenler, tüketenler, piyasaya en ucuz yolla nasıl gidebileceği, bugün bu ihtiyacın karşılandığı alanlar, bunların riskleri, fiyatı nelerdir? Bu gibi değerlendirmeleri yapıyoruz. Bütün bunlara baktığımızda Avrupa'nın Rusya gazıyla beslendiğini, fiyatının pahalı olduğunu, Kafkaslardaki gelişmelerin riski artırdığını, yeniden fiyatı artıracağını herkes görüyor.

İsrail ile Türkiye arasında çelişki, sürtüşme var ama ekonomik açıdan değerlendirildiğinde (İsrail gazını) Kıbrıs'a ait gaz ile birlikte düşündüğümüzde, bunun Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye ulaştırılması ve AB'ye transferinin en akılcı ve ucuz yol olduğunu görüyoruz. Bunun Rusya'ya karşı Avrupa'nın gücünü artıracağını da biliyoruz. Ama bunun aynı zamanda çözüm aracı olabilmesini sağlamamız gerekiyor. Bunu siyasilerin yapması lazım. Bunlar bize, güneye, Türkiye'ye, Yunanistan'a, İsrail'e düşen görevlerdir. Herkesin yarar elde edeceği bir sonuç üretmemiz esas olmalıdır. Bir taraftan insanlar daha kaliteli, ucuza doğalgaz tüketecek diğer taraftan da arasında sorun olan birçok ülkenin sorunları çözülecek ve ortak bir yarar elde edilecek. Bunu sorunlarımıza rağmen başarabilmemiz gerekiyor.”

Yorgancıoğlu, dünya konjonktürüne bakıldığında bunun gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti, "oran verebilir misiniz?" sorusuna ise oran ile siyaset yapılamayacağı yanıtını verdi.

“PAZARLIK GÜCÜNÜ ARTIRMA ADINA ORTAYA KONULAN GÖRÜŞLERDİR”

Yorgancıoğlu, Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs ilişkilerine yönelik bir soru üzerine, "Güney Kıbrıs'ın, Kıbrıs'ın bütününe ait doğalgazı çıkarmada kullandığı araç Amerikan şirketleridir. Bu açıdan bakıldığında ABD'nin de çıkarları, Kıbrıs ve Türkiye üzerinden AB'ye taşınmasıdır. Mısır'dan Avrupa'ya deniz altından döşenecek boruların 200-300 kilometreden fazla olduğunu biliyoruz. Doğu Akdeniz'deki doğalgazın Kıbrıs'a uzaklığı 80 kilometre, Kıbrıs'ın Türkiye'ye uzaklığı 40 kilometre toplam 120 kilometredir, 300 kilometre nerede, 120 kilometre nerede? Bunlar pazarlık gücünü artırma adına ortaya konulan görüşlerdir" görüşünü paylaştı.

“KKTC'DE TURİZM HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR”

Yorgancıoğlu, öğrenci sayılarına ve turizme yönelik soruyu da cevapladı. Geçmişte en fazla öğrenci aldıkları ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Yorgancıoğlu, Türkiye'nin hala ilk sırada bulunduğu ancak oranının azalarak devam ettiğini söyledi. KKTC'nin turizminin her geçen gün geliştiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, "Bir önceki yıla göre KKTC'ye 120 bin giriş fazlası var. Her gelen de otelde kalmıyor. Eğitim ile turizm birlikte gelişiyor" dedi.

ÖZİNAL: “TÜRKİYE'DE 500 BİNE YAKIN KIBRISLI TÜRK YAŞIYOR”

Kıbrıslı İşadamları ve Profesyoneller Derneği (KIBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Özinal ise derneğin Türkiye'de yaşayan Kıbrıslı işadamları ve profesyonelleri bir çatı altında toplamayı amaçladığına dikkati çekti. Çok sayıda profesyonelin birbirini tanıma fırsatı bulduğunu aktaran Özinal, şu anda 200 civarında üyelerinin olduğunu kaydetti.

Özinal, TÜSİAD başta olmak üzere Türkiye'de iş ve ekonomi alanında prestijli derneklerle işbirliği halinde olduklarının altını çizdi. Gelecek dönemde yatırım fırsatları için projeler üretebileceklerini, derneğin varlığının olumlu sonuçlarını gördüklerini anlatan Özinal, Türkiye'de kaç Kıbrıslı Türk yaşadığını bulmaya da çalıştıklarını, ilk tahminlerine göre bu rakamın 500 binlere kadar çıkabileceğini dile getirdi.

Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) Direktörü Berkan Tokar da kendi ayakları üzerinde duran bir KKTC için yurt dışından gelecek yatırımcıları önemsediklerini belirtti. Tokar, "Hükümetimiz bu konuda belli politikalar izlemekte ve yatırımcıların önünü açmaya çalışmaktadır. Turizm, sanayi, tarımsal sanayi alanlarında yapılan yatırımlara belli teşvikler vermekteyiz. Gelir vergisi indirimleri, ithal edilen teknolojiyi gümrük vergisinden muaf tutuyoruz, KDV indirimlerinden yararlanmasını sağlıyoruz. Böylelikle teşvik noktasında bir yatırımın aşağı yukarı yüzde 20-25 daha ucuza mal olmasını sağlıyoruz" bilgilerini verdi.

Tokar, bölgede, Akdeniz Havzası içerisinde Ortadoğu'ya ve AB'ye bakıldığında KKTC'nin en ucuz yatırım yapabilecek ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, yatırımcıların bireysel sıkıntılarını çözme, önlerini açma, takıldıkları mevzuatların çözümü noktasında çalıştıklarını da sözlerine ekledi. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 27.09.2014 17:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner162

banner146

banner157

banner68

banner164