banner118

"Kamu maliyesindeki yangın evlerdeki yangından daha büyük"

Denktaş: “TÜRKİYE’DE VE KIBRIS’TA HÜKÜMET KİM İSTERSE OLSUN, BU İLİŞKİLER HİÇBİR ZAMAN BOZULMAZ” “MESELE FOTOĞRAF ÇEKMEK İSE SABAH UÇAĞI İLE GİDER, ÖĞLE UÇAĞI İLE GELİRİZ”

07 Ağustos 2018 Salı 17:48
"Kamu maliyesindeki yangın evlerdeki yangından daha büyük"

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Diyalog TV’de Aytuğ Türkkan’ın konuğu oldu, gündemi değerlendirdi. Programda ilk olarak dövizin artışı ile birlikte ekonomik konular masaya yatırıldı, öneriler tartışılırken Ankara ile istişare konusunda talep edilen randevu konusuna açıklık getiren Maliye Bakanı Serdar Denktaş, muhalefetin iddia ettiği gibi, iki ülke hükümetleri arasında hiçbir sıkıntının yaşanmadığını söyledi.

“TÜRKİYE’DE VE KIBRIS’TA HÜKÜMET KİM İSTERSE OLSUN, BU İLİŞKİLER HİÇBİR ZAMAN BOZULMAZ” “MESELE FOTOĞRAF ÇEKMEK İSE SABAH UÇAĞI İLE GİDER, ÖĞLE UÇAĞI İLE GELİRİZ”

Yalnızca Türkiye’de yeni oluşan sistem ve Ankara’daki program yoğunluğundan ötürü bu gecikmenin yaşandığını, bunun da normal olduğunun altını çizen Denktaş, muhalefetin bu konuyu başka yönlere çekmesine sert tepki göstererek; “Türkiye’de hükümet kim isterse olsun. Kıbrıs’ta hükümet kim isterse olsun bu ilişkiler hiçbir zaman bozulmaz ve aynı şekilde devam eder. Ama bazı sıkışıklıklar olur o nedenle randevu talebine cevap gecikebilir. Bir yandan iki ayağı bir pabuçta sırf gitmiş olmak için gidip geri gelmek var. Diğer yandan gidip orada kapsamlı bir toplantı yapmak, sorunları ciddi anlamda ele almak var. Biz ikincisini tercih ediyoruz. Mesele sırf gittik fotoğraf aldık, geri döndük demekse bazı arkadaşlarımız bunu zaten havalimanında gördüğünde yapıyor. Fotoğraf çekip ardından ‘görüştük’ de diyebiliyor. Mesele fotoğraf çekmek ise sabah uçağı ile gider, öğle uçağı ile geliriz” dedi.

“EVLERDEKİ YANGININ ÇOK DAHA BÜYÜĞÜ VE KAPSAMLISI KAMU MALİYESİNDE DE VAR…

” Kamu maliyesi konusunun da geniş bir biçimde ele alındığı yayında Maliye Bakanı şuanda en önemli sıkıntının tarıma yönelik ödemeler olduğunu belirtirken, öngörülmeyen bir kuraklığın gündeme geldiğini, hayvan hastalıkları ile mücadele meselesinde aksaklıklar yaşandığını 2 söyledi. “Evlerdeki yangının çok daha büyüğü ve kapsamlısı kamu maliyesinde de var. Bu yangının etkilerini azaltmak için yoğun bir uğraş içindeyiz. Ancak elimizdeki enstrümanların kıtlığı bu noktada bizi zaafa uğratıyor da diyebiliriz” diye konuştu.

ALINAN TEDBİRLER… FİYAT İSTİKRAR FONU, TASARRUFLAR, EK MESAİLER, VERGİ SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK…

Denktaş, ‘Fiyat İstikrar Fonu, Tasarruflar, Ek mesailer, Vergi sisteminde bir takım değişiklikler’ gibi alınacak bir takım önlemlerden söz ederken, 12.11’lik Hayat Pahalılığı artışının öngörülmeyen 270 milyona mal olduğunun altını çizdi.

MÜTEAHHİTLERİN EYLEM UYARISINA TEPKİ GÖSTEREN MALİYE BAKANI; “İHALELERE KATILMAM’ DİYECEKSEN VE BENDE BU İŞLERİ YAPMAK ZORUNDAYSAM FORMÜLÜNÜ BULURUM, ÖNLEMİMİ ALIRIM. DEVLET ACİZ DEĞİLDİR…”

Bahsedilen bir takım sıkıntılar arasında Müteahhitler konusu da gündeme gelirken müteahhitlerin eylem hazırlığında olduğu hatırlatılmasına karşın Maliye Bakanı Serdar Denktaş, eylemlerle bir yere varmanın mümkün olamayacağını söyledi. Denktaş: “Dövizden dolayı, müteahhitlerin kayıpları var mıdır? Evet vardır. Geçmişte kazandıkları oldu mu? Evet oldu. Peki, ama şimdi eylem yaparak ‘ben ihalelere katılmam’ diyeceksen ve bende bu işleri yapmak zorundaysam formülünü bulurum. Devlet aciz değildir. Eylem tehdidiyle üstümüze geleceklerse buyursunlar gelsinler. O tehdidi yutarım ama önlemimi de alır, işleri de yaptırırım. Bir taraftan ‘hani kendimizi yöneteceğiz’ derken diğer yandan ‘bulacan, verecen Annem’ çelişkilerinden artık kurtulmalıyız. Para basan bir makinemiz yok. Bu tür yaklaşımlardan vazgeçelim.”

“BUGÜN Kİ YAPI İLE DEĞİL AMA YEPYENİ BİR TEKNİK YÖNTEM İLE YOLUMUZA DEVAM EDERSEK ÜLKE TARIMINA HARCANAN 195 MİLYON HAYLİ HAYLİ YETER” T

arım sektörünün gelmiş geçmiş bir sürü sorunu olduğunu, bunun bir kısmının çözüldüğünü, bir kısmının ise çözmek için çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatan Serdar Denktaş, Ülke tarımına harcanan 195 milyon liranın yeterli olup olmadığının tartışıldığına da dikkati çekerek, bugün ki yapı ile değil ama yepyeni bir yöntem ile yolumuza devam edersek 195 milyonun ülke tarımına hayli hayli yeteceğini söyledi.

“MİLLETVEKİLLERİNDEN TAHSİSATLARI AŞAĞIYA ÇEKTİK, BUNUN ARDI GELECEK...”

Son günlerde sıkça tartışılan Milletvekili maaşlarından kesinti konusuna da açıklık getiren Maliye Bakanı Serdar Denktaş; “geçmişte ‘şu tedbirleri almamız gerekir’ dediğimizde sendikalar ayağa kalkar ‘ilk önce kendinizden başlayın’ derdi. Şimdi bu kez kendimizden başladık. Bunun ardı gelecek. Gelmek zorunda başka çaremiz yok. Biz Milletvekillerinden Hayat Pahalılığını değil ama tahsisatları aşağıya çektik ve Ağustos maaşı ile bu uygulama başlamış olacak” dedi.

ASGARİ ÜCRET…

Asgari ücretin belirlenmesi konusunda da sistem değişikliği vurgusu yapan Maliye Bakanı, “Asgari ücretin belirlenmesi devletin gelir ve gider dengesine etki ettiği müddetçe bir denge kurmak zorundasınız. Devleti, asgari ücret belirlerken gelir ve gider kaybına uğratmamak için başka bir yönteme geçmemiz lazım” dedi. Bu konuda Çalışma Bakanlığı ile uzlaştıklarını söyledi. Denktaş bunun yanı sıra, sektörel asgari ücretin de gündeme gelmesinin zamanının geldiğini belirtti.

ÖZEL SEKTÖRDE SENDİKALAŞMA…

Maliye Bakanı, özel sektörde sendikalaşmanın doğru bir yaklaşım olmakla birlikte sendikal mentalitenin de değişmesi gerektiğini yineledi.

DOKUNMAZLIKLAR…

Programda DP’nin dışında bugün hükümet ortağı olan üç partinin seçim öncesi ‘dokunulmazlıkların kaldırılması, yolsuzlukların üzerine gidilmesi’ gibi bir takım vaatlerinin hatırlatılması üzerine Serdar Denktaş; “soruşturmaları pek tabiki bakanlar yapacak değil. Gerekli ilgili yerler soruşturmaları yapıyor. Bakanlar tarafından da müdahil olmuyoruz ancak takip ediliyor. Bir sonuca ulaşacaktır” diye konuştu. UBP Milletvekili Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırıldığını belirterek, “Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığı kaldırıldı ama gerçekten yolsuzluk yaptığına ve bir kazanç elde ettiğine inanmayanlardanım. Kendisine de söyledim ‘dokunulmazlığın kaldırılmasından korkmayın. Tam aksine destek verin ki kalksın. Çünkü başka türlü aklanmak mümkün olmaz’ dedim” diye konuştu.

MÜZAKERELER… “BOŞUNA ZAMAN KAYBI” “SÜREÇ YİNE OLUMSUZ SONA ERERSE KIBRIS TÜRKÜ’NÜN SONU NE OLACAK? BUNU ARTIK BM’İN ORTAYA KOYMASI GEREKİR”

Son olarak, ‘Kıbrıs konusu yeni bir sürece evriliyor. Endişeli misiniz?’ sorusunu yanıtlayan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, dünya Kıbrıs sorununa yönelik kendi tavrını değiştirmediği müddetçe hiçbir şeyin olmayacağını söyledi ve “boşuna zaman kaybı. Rum tarafı tavrını açıkça ortaya koymadığı sürece ben masaya oturulması taraftarı değilim ancak illa ki oturulacaksa bilmemiz gereken bu süreç yine olumsuz sona ererse Kıbrıs Türkü’nün sonu ne olacak? bunu artık BM’in ortaya koyması gerekir. İstenilen ilelebet konuşmak ise biz hiçbir yere varmadan 500 yıl daha oturur konuşuruz” dedi. Meselenin sırf bitiş tarihi belirlemesi olarak algılamamamız gerektiğini söyleyen Denktaş, “Önemli olan belirsizliğin sona ermesi ve geleceği görebilmemizdir” dedi. 

banner139
Son Güncelleme: 07.08.2018 20:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.