banner118

Kadına şiddetin önüne yasalar geçecek!

CTP Kadın Örgütü, 23 Ocak 2013 Çarşamba günü Aşkın Şevketoğlu’nun ölümü ile sonuçlanan ve kamuoyunu derinden yaralayan cinayetle ilgili açıklama yaptı.

26 Ocak 2013 Cumartesi 18:34
450 Okunma
Kadına şiddetin önüne yasalar geçecek!
23 Ocak 2013 Çarşamba günü Aşkın Şevketoğlu’nun ölümü ile sonuçlanan ve bizleri derinden yaralayan cinayet bir kez daha göstermiştir ki, ülkemizde kadına yönelik şiddet her geçen gün daha da vahim boyutlara ulaşmakta ve bunun önüne geçilememesinin en önemli sebeplerinin başında da kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için gerekli yasal, kurumsal ve ekonomik önlemlerin alınmamış olması yer almaktadır.
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı temel hedefleri arasında gören bir siyasi partinin kadın örgütü olarak, kadına yönelik şiddeti doğuran temel faktörlerin başında cinsiyetler arasındaki eşitsiz güç ilişkilerinin bulunduğunun ve kadına yönelik şiddetin son bulması için ise fırsatlarda, koşullarda ve sonuçlarda adalet ve eşitlik sağlayacak demokratik bir düzenin inşa edilmesinin şart olduğunun farkındayız.
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) olarak, insan hak ve özgürlüklerinin garanti altına alındığı; kimsenin dili, dini, ırkı, milleti, sınıfı ve cinsiyeti dolayısıyla şiddet, dışlanma ve ayrımcılığa maruz kalmadığı bir düzen kurmayı boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz.
Toplumsal cinsiyet adaletini sağlamak konusunda önemli kurumsal araçların başında gelen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması (TOCEM)’in kurulması için çaba koymuş bir siyasi parti olarak, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için bize düşen görev ve sorumlulukların, bugüne dek konu ile ilgili ortaya koyduğumuz çabalardan çok daha fazla olduğunun bilincindeyiz.
Bu bilinçten hareketle;
- Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için gerekli yasal çalışmaların yapılması yönünde baskı oluşturacağımızı,
- Şiddete maruz kalan kadınların can güvenliğini garanti altına alacak Kadın Sığınma Evlerinin açılması başta olmak üzere, ‘Alo İmdat’ hattı kurulması, şiddet vakalarına acilen müdahale edecek sağlık, hukuk ve güvenlik servislerinin oluşması için çaba göstereceğimizi,
- Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak farkındalık çalışmalarının eğitim müfredatına dâhil edilmesi için uğraşacağımızı ve
- Kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşları ile sistemli istişarelerde bulunacağımızı halkımızın bilgisine sunarız.

CTP-BG Kadın Örgütü

Son Güncelleme: 26.01.2013 18:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.