banner152
banner151

“HAK ETTİĞİ HALDE VATANDAŞ YAPILMAYANLAR VAR“

CTP İSKELE MİLLETVEKİLİ HAMZAOĞULLARI BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE KONUŞTU

22 Kasım 2016 Salı 18:07
“HAK ETTİĞİ HALDE VATANDAŞ YAPILMAYANLAR VAR“
 Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, İçişleri Bakanlığı bütçesini 220 milyon 593 bin 700 TL olarak oyçokluğuyla onayladı.

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar başkanlığındaki komite toplantısına, İçişleri Bakanı Kutlu Evren ile bakanlık bürokratları katıldı.

TATAR

Komite başkanı Ersin Tatar yaptığı açılış konuşmasında, Lefke’nin ilçe olmasına değinerek, hayırlı olmasını diledi.

Yerel yönetimlerin aldıkları kaynakları en iyi şekilde kullanmalarını temenni eden Tatar, bütçede yerel yönetimlere büyük bir pay ayrıldığını belirtti.

Tatar, bu yıl ciddi bir kuraklık yaşandığını, dolayısıyla TC’den gelen suyun öneminin bir daha ortaya çıktığını ifade etti.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun çalışmalarına da değinen Tatar, bazı düzenlemeler yapılarak komisyonun işlev ve etkinliğinin artırılması gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın altyapı yatırımlarına önem vermesi gerektiğini de dile getiren Tatar, çevre yollarının yapılması sırasında kamulaştırma sorunu yaşandığını, bunun aşılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Vatandaşlıklara değinirken, Rum tarafında 10-15 yıl içinde nüfusun 600 binden 800 bine çıktığını söyleyen Tatar, “Nüfus sayısının aleyhimize döndüğünü görüyoruz” dedi, KKTC’de de uygulamaların ve düzenlemelerin yapılarak sıkıntıların aşılmasını istedi.

ÖZGÜR

CTP Milletvekili Birikim Özgür de, Türkiye’nin ülkeye yaptığı katkıların bilindiğini yalnız imzalanan protokollerin gereğinin yerine getirilmediğini ifade etti.

Toplumsal gelişim açısından bu konunun önemli bir nokta olduğunu dile getiren Özgür, imzalanan protokolün gereğinin yerine getirilip getirilmediğini sordu.

Özgür, Yerel Yönetimler Reformu’nun hangi noktada olduğunu, TC’den gelen su konusunda neler yapıldığını da sordu.

Belediyelerin zor durumda olduğuna değinen Özgür, örnekler vererek, yaşanan durumu anlattı.

Kalıcı çözümün Yerel Yönetimler Reformu olduğunu dile getiren Özgür, hükümetin değişmesiyle sıkıntılara günlük çözümler üretildiğini ancak kalıcı çözüm getirilmediğini savundu.

Özgür, TC kaynakları ile yürütülmesi beklenen projelerle ilgili bakanlığın neler yaptığını, kaynakların etkin ve verimli kullanılıp kullanılamadığını da sordu.

Yeni cezaevi projesi, Gönyeli’de Polis Karakolu inşası, Polis Okulu binası, Güzelyurt İtfaiye binası gibi bazı projelerin detaylarını öğrenmek istediklerini söyleyen Özgür, kaynaklarla hayata geçirilen, ilerletilen projelerin neler olduğunu öğrenmek istediğini belirtti.

HAMZAOĞULLARI

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları da, vatandaşlık konusuna değinerek, hak ettiği halde vatandaşlık alamayan kişiler bulunduğunu söyledi.

Yenierenköy Belediyesi’nin kurtarılmadığını, ek para ile takviye edildiğini, yapılan düzenlemelerin soruna kalıcı çözüm getirmediğini söyleyen Hamzaoğulları, sadece sorunların ertelendiğini kaydetti.

Hamzaoğulları, İskele-Karpaz bölgesinin tek çatı, tek belediye altında toplanmasını ve kurumsallaşmasını da istedi.

TC’den gelen suya değinen Hamzaoğulları, bir yıl içinde ciddi sorunlar yaşanacağını, belediyelerin ayakta kalamayacağını savundu.

Hamzaoğulları, Yenierenköy Belediyesi’nde ve bölgede yaşanan sorunlara da değindi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, belediyelerin sayılarının azaltılıp azaltılmayacağını sordu.

Angolemli, Gazimağusa’da sosyal konutlar bölgesinde kanalizasyondan kaynaklanan kötü kokularla ilgili sorunun bitmediğini ifade etti.

Gazimağusa bölgesinde yaşanan sorunlara değinen Angolemli, bakanlığın devreye girerek önlem almasını talep etti.

Anayollara direk çıkış verildiğini, bu durumun trafik kazalarına davetiye çıkardığını vurgulayan Angolemli, bunun yerine servis yolu yapılması, belediyelerin buna karşı önlem alması gerektiğini söyledi.

Vatandaşlık konusunda tedbir alınması , belirleyici kriterler aranması gerektiğini vurgulayan Angolemli, yasa çalışması yapılmasını istedi. Angolemli, çevre kirliliğinin çok ciddi boyutta olduğunu, bunun da belediyelerin işini yapmadığını gösterdiğini söyledi.

Lefke’nin ilçe olmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararına değinen Angolemli, bu kararın sözde kalmaması temennisinde bulundu.

ULUÇAY

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da, İçişleri Bakanı olduğu dönemde vatandaşlıklarla ilgili uzun soluklu bir çalışma yaptıklarını ancak görev süresinin tamamlamaya yeterli olmadığını, tasarının Meclis’te beklediğini, şu anki bakanın mevcut tasarı üzerinde çalışma yaptığını anlattı.

Uluçay, Bakanlar Kurulu kararıyla yurttaşlıklar yapıldığını, ancak şartlı yurttaşlık yapılmasının, ayrıca 18 yaşından küçüklerin vatandaş yapılmasının yasaya aykırı olmasından dolayı konunun mahkemeye taşınarak iptal edildiğini kaydetti.

Uluçay, muhaceret konusunda iyi bir adım atıldığını, son yapılan düzenlemeyle kalıcı çözüm üretildiğini ifade etti.

Kırsal kesim arsaları konusunda yaşanan sorunlara da değinen Uluçay, arsaların dağıtıldığını ancak altyapı çalışmalarının yapılmadığını, dolayısıyla bakanlığı döneminde altyapısı yapılarak dağıtım yapılması yönünde bir adım atıldığını kaydetti. Uluçay, şimdiki bakanın da altyapının yapılarak arsaların dağıtılacağını söylediğini, bunun ülkeye daha yararlı olduğunu, bu uygulamanın kalıcı olması gerektiğini ifade etti.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun kaynak yaratıldığı sürece işlevsel olduğunu söyleyen Uluçay, dönem dönem ödemelerin yapılmadığına ilişkin şikayetler geldiğini anlattı ve farklı kaynaklar yaratılması konusunun tartışılmasını istedi.

Güngör’deki katı atık projesi konusuna değinen Uluçay, bu konuda hangi aşamada bulunulduğunu öğrenmek istedi. Uluçay, bu projenin çok önemli bir proje olduğunu, sonuçlandırılarak hayata geçmesi gerektiğini kaydetti.

Yerel yönetimlerin, insana hizmet noktasında önemli bir noktada olduğunu söyleyen Uluçay, kaymakamlıklara yeterince bütçe ayrılmadığını, bununla ilgili Maliye Bakanlığı’nca düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Belediye Yasası ve sayıları konusunda Bakanlığı döneminde çalışma yaptıklarını dile getiren Uluçay, o çalışma üzerinden bugün bir taslak hazırlandığını, bunu incelemekte olduklarını, amacın belediyelerin işleyişini rahatlatmak olduğunu kaydetti.

Uluçay, belediyelerin sayısının azaltılması konusunun usul olarak doğru sonucu vermeyeceğine inandığını da belirtti.

Kamulaştırmalarda yaşanan sıkıntılara da değinen Uluçay, standart uygulama getirilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Lefke’nin ilçe olması konusuna değinen Uluçay, önemli olanın ilçe olmanın gereğinin yerine getirilmesi olduğunu, ancak hükümetin bunu yapmaya ömrünün yetmeyeceğini söyledi. Uluçay, bu amaçla bütçede de kalem ayrılmadığını ekledi.

EVREN

Eleştirileri yanıtlayan İçişleri Bakanı Kutlu Evren, proje ve yasal çalışma bazında birçok faaliyet ortaya koyduklarını söyledi, bunlarla ilgili bilgi verdi.

2016 yılında belediye yasası konusunda çalışma yapmaya devam ettiklerini, görüşler de alınarak değerlendirme yapılacağını söyleyen Evren, Güngör Katı Atık Deposu ile ilgili bilgi verdi.

AB’den 4 araç alınarak dağıtımının yapıldığını anlatan Evren, kırsal kesim arsalarının altyapısına yönelik yakında ihaleye çıkılacağını da belirtti.

Evren, Bakanlığın yeni kırsal kesim arsası dağıtımı konusunda adım attığını dile getirdi.

Yeni cezaevi yapımı konusunda protokol imzalandığını, yaklaşık 150 milyon TL’lik bir yatırım olacağını söyleyen Evren, 90 dönüm üzerine inşa edilecek cezaeviyle ilgili ihalenin ocak ayında tamamlanacağını belirtti.

Evren, kimlik kartı, doğum ve ölümlerin kaydı ve soyadı yasası konusunda çağdaş yasalar hazırlandığını da anımsattı.

Harita Dairesi’nin aktif hale gelmesi için yeni yasal düzenlemeler yapıldığını, tapuya son teknoloji alet alındığını söyleyen Evren, Gazimağusa’da yeni tapu binası yapımına ilişkin çalışmaların da sürdüğünü belirtti.

Evren, düzenlemelerle İskele’de ilk kez tapu binası açıldığını anlatarak, burada da tapu işlemleri yapılabileceğini dile getirdi.

KKTC genelinde muhtarlık binalarının tadili ve olmayanların yapılması konusunda çalışma başlattıklarını dile getiren Evren, bunun bir TC projesi olduğunu, muhtarların eğitime de gönderileceğini kaydetti.

Belediyeleri siyasal gözlükten bakarak düzenlemenin doğru olmadığını dile getiren Evren, yerel yönetimlerin ekonomik sıkıntı yaşamayacağı bir düzenleme yapmak gerektiğini dile getirdi.

Evren, Meclis başkanları için kabir yapımı çalışmalarının sürdüğünü de dile getirdi.

Konuşmaların ardından İçişleri Bakanlığı bütçesi 220 milyon 593 bin 700 TL olarak oyçokluğuyla onaylandı.
Son Güncelleme: 22.11.2016 18:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

banner157

banner68

banner40