banner151
banner165

GÜLLE: “İŞ SAĞLIĞI BİRİMİ KURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, iş kazaları ve yaralanmalar ile meslek hastalıkları göz önünde bulundurulduğunda, iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin ortaya çıktığını söyledi.

06 Mayıs 2014 Salı 13:46
GÜLLE: “İŞ SAĞLIĞI BİRİMİ KURMAYI HEDEFLİYORUZ”
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, insan yaşamının büyük kısmının çalışmakla geçtiğini, iş yerinde kendini mutlu ve güvenli hisseden insanların daha iyi ürettiğini ve mutlu olduğunu kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çalışma Dairesi Müdürlüğü, “4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” dolayısıyla bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde sempozyum düzenledi.

Sempozyuma, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bazı bürokratlar, sendika ve örgüt temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmalarını, sırasıyla, Çalışma Dairesi Müdürü İsmail Bayhanlı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun yaptığı sempozyum, üç oturumda gerçekleştirilecek.

Sempozyumda, iş sağlığı ve güvenliği, iş kazaları, meslek hastalıkları, emniyet, uygulamalar gibi konular irdelenecek; ayrıca meslek örgütleri, sendika temsilcileri ve akademisyenler de konuya ilişkin görüşlerini aktaracak.

Sempozyum öncesinde, katılımcılar, AKM girişinde, bazı sendika, sivil toğlum örgütü ve şirketlerin organizasyonuyla sergilenen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili araç gereçleri de inceledi.

BAYHANLI: “BAŞARI İÇİN BİLİNÇLENME ŞART”

Çalışma Dairesi Müdürü İsmail Bayhanlı, iş sağlığı ve güvenliğinin, ekip işi, takım oyunu olduğunu söyleyerek, tüm tarafların birlikte hareket etmesi, katılımcı olmasıyla başarı sağlanabileceğini vurguladı. Bayhanlı, iş sağlığı ve güvenliğinin, temelde insan refah ve mutluluğunu amaçladığını belirtti.

Dünyada her yıl ortalama 2.2 milyon kişinin iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Bayhanlı, KKTC’de de her yıl ortalama 263 iş kazası yaşandığını, bunların altısının ölümle sonuçlandığını ifade etti.

“İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası”nın yürürlükte olduğunu anımsatan Bayhanlı, “Yasaya ne kadar uyuluyor. Biz daire olarak sorumluluktan kaçmıyoruz. Kadro yetersizliğine karşın yine de denetim yapıyoruz” dedi.

İşveren ve işçilerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçli olması gerektiğine işaret eden Bayhanlı, bilinçli olunmadığı takdirde başarı sağlanamayacağını kaydetti.

Bayhanlı, sempozyumdan çıkacak sonuçların, kendilerine ışık tutacağını belirtti.

GÜRPINAR: “İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ YERLEŞMEDİ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar da sempozyumda yaptığı konuşmada, iş sağlığı ve güvenliğinin, iş yerinde, sağlık ve güvenlik sağlamak için yapılan faaliyetleri anlattığını kaydetti.

Gürpınar, iş sağlığı ve güvenliği konusunda, işçi ve örgütleri, işveren ve örgütleri ile devletin ahenkli bir şekilde çalışmasıyla istenilen noktaya gelmenin mümkün olabileceğini belirtti.

Devlete düşen görevin, gelişmeleri takip etme ve çağdaş yasaları getirerek uygulanmalarını denetlemek, farkındalık yaratma çalışmalarını organize etmek olduğuna değinen Gürpınar, ilgili tüm kesimler arasında birlik olursa başarıya ulaşılabileceğini söyledi.

Yasal altyapı bakımından, eksikliklere karşın tatmin edici bir noktada bulunulduğunu belirten Gürpınar, uygulama noktasında çok geride olunduğunu ifade etti.

Ciddi ve kapsamlı bir denetim programı ile iş güvenliği kültürünün yerleşmediğini söyleyen Güpınar, farkındalık sağlamaya çalışacaklarını vurguladı.

Yılda 250-300 civarında iş kazası meydana geldiğini belirten Gürpınar, 6-10 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Gürpınar, bu rakamların düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

“Yaygın denetim programları yapmalı, iş sağlığını tüm işyerlerinde uygulanan bir prosedür haline getirmeliyiz” diyen Gürpınar, bu mücadelenin hep birlikte çalışarak başarıya ulaşabileceğini belirtti.

GÜLLE: “HEDEFİMİZ İŞ SAĞLIĞI BİRİMİ OLUŞTURMAK”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, iş kazaları ve yaralanmalar ile meslek hastalıkları göz önünde bulundurulduğunda, iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin ortaya çıktığını söyledi.

Gülle, farkındalık yaratmanın, üzerinde çalışılması gereken bir konu olduğuna vurgu yaptı.

Çalışanların, çalışma koşullarının iyileştirilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Gülle, doğru bir vizyonla, işveren ve işçinin ortak amaç için birlikte çalışmasıyla sonuç alınabileceğini belirtti.

Temel Sağlık Hizmetleri altında İş Sağlığı Birimi oluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Gülle, sempozyumda elde edilen verileri ileri götürerek, çalışma yapmak gerektiğini ifade etti.

YORGANCIOĞLU: “SEMPOZYUM BİR FIRSAT”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, yaşamın büyük kısmının çalışmakla geçtiğini, mutlu ve güvenli hisseden insanların daha iyi ürettiğini kaydetti.

“Eğer amacımız insanların mutlu olacağı koşulları yaratmaksa bugün büyük bir fırsattır” diyen Yorgancıoğlu, sempozyumda değerli fikirlerin ortaya konulacağına inandığını söyledi.

Yorgancıoğlu, ilgili tarafların bu görüşlerden yararlanıp, işbirliği yapacağına olan inancını da belirtti. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 06.05.2014 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner162

banner146

banner50

banner68

banner164