banner118

EROĞLU: TÜRK ASKERİ ADADAN ÇIKAMAZ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'den gelip de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı olanların herhangi bir anlaşma durumunda Türkiye'ye geri gönderileceğine ilişkin yorumların doğru olmadığını belirterek, “Rumların bu konudaki yorumları yanlış.

20 Şubat 2014 Perşembe 14:50
282 Okunma
EROĞLU: TÜRK ASKERİ ADADAN ÇIKAMAZ
Türk askeri buradan çıkamaz. Çünkü garanti ve ittifak anlaşmaları üç devletin birlikte imzalamış oldukları anlaşmadır. Dolayısıyla üç devletin oy birliğiyle karar vermesi gerekir. Türkiye'nin kırmızıçizgisi olduğu dikkate alınırsa bunlar da olmayacak" dedi.

Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde girilen yeni döneme ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Kıbrıs Rum tarafıyla mutabakata varılan ortak açıklama metninde kendisini memnun eden hususlar olduğunu ifade eden Eroğlu, metnin her iki tarafa da hitap edecek şekilde kaleme alınmasını "gayet doğal" bulduğunu, önemli olanın "iki bölgeli, iki toplumlu, eşit statüde, iki kurucu devletin kurabileceği bir ortaklık" olduğunu vurguladı.

Ortak açıklama metninde, hiçbir tarafın istediğini yüzde yüz almasının mümkün olmadığını dile getiren Eroğlu, metinde, Kıbrıs Türk halkını memnun eden taraflar olduğu gibi Rum tarafını da memnun ettiğini düşündüğü maddeler olduğunu kaydetti. Eroğlu, anlaşma sonunda, "kurulacak kurucu devletlerin egemen olduğu, yeni ortaklık devletinin egemenliğinin bu kurucu devletlerden neşet edeceğini ortaya koyarak, kendi egemenliklerini Rum tarafına kabul ettirmiş olduklarını" belirtti.

"RUMLAR, HAYAL PEŞİNDE KOŞARAK YORUM YAPIYOR"

Rum tarafında, muhtemel bir anlaşma durumunda, "Avrupa kuralları geçerli olacağına göre Türkiye'nin garantörlüğü ortadan kalkacak, Türk askeri buradan çıkacak, Türkiye'den gelen ve KKTC vatandaşı olanlar buradan çıkacak" şeklinde yorumlar yapıldığına işaret eden Eroğlu, bu yorumların gerçeği yansıtmadığının vurguladı.

"Dünya bizi tanımasa sadece Türkiye tanısa bizim bir devletimiz var" diyen Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bu devletin anayasası, demokratik kurum ve kuruluşları var, icraatın başında hükümetler var. Bu hükümetlerin verdiği vatandaşlıklar, anayasamızın kurallarına uygun olarak verilen vatandaşlıklardır.

Türkiye'den gelip de vatandaşımız olanların herhangi bir anlaşmada Türkiye'ye geri gönderilmesi konusunu doğru değil. Onun için Rumların bu konudaki yorumları yanlış. Türk askeri buradan çıkamaz. Çünkü garanti ve ittifak anlaşmaları üç devletin birlikte imzalamış oldukları anlaşmadır.

Dolayısıyla üç devletin oy birliğiyle karar vermesi gerekir. Türkiye'nin kırmızıçizgisi olduğu dikkate alınırsa bunlar da olmayacak. Bunlar, biraz hayal peşinde koşarak ve ortak açıklama metninde bugüne kadar ısrarla üzerinde durdukları bazı gelişmeleri sağlayamadıkları, düşünceleri gerçekleştiremediği için tabii ki kendi halkını memnun edecek şekilde yorumlar yapıyorlar."

"TOPRAK KONUSUNA BÜTÜN KONULARDA ANLAŞTIKTAN SONRA GEÇİLECEK"

Müzakere masasındaki başlıklardan bir tanesinin de toprak konusu olduğuna işaret eden Eroğlu, "Toprak konusu gündeme geldiği zaman haritalar ortaya çıkacaktır. Bütün konularda anlaştıktan sonra toprak konusuna geçilecek. Rumlar bir harita çıkaracaksa bizim de ona göre bir önerimiz olacaktır. Her iki tarafın da sorunlarını dikkate alarak toprak konusunu enine boyuna tartışmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Muhtemel bir anlaşma durumunda, Rum tarafı niyetli olduğu takdirde 3-5 ay içerisinde referanduma gidilebileceğini söyleyen Eroğlu, bu durumda Kıbrıs Türk tarafının da kendi stratejisini belirleyeceğini vurguladı. Eroğlu, ortaya çıkacak anlaşma metni Rumlar tarafından reddedildiği takdirde, "Elimizi, kolumuzu bağlayıp oturacak değiliz" ifadesini kullandı.

Bu süreçte, Rum lider Nikos Anastasiadies'in, Kilise’nin desteğini arkasına alması ve ABD'nin tamamen olayın içerisinde bulunmasının manevra kabiliyetini kısıtladığını ifade eden Eroğlu, "Anastasiadis, meclisten yasaları geçiremezse, sıkıntıya gireceğini tahmin etmek zor değil. Kilise güneyde büyük bir güçtür. Anastasiadis'in pamuk ipliğiyle bağlı bir hükümeti var" dedi.

"TÜRKİYE'NİN DE OLACAĞI BİR AB İÇERİSİNDE YER ALMAMIZ ÇOK DAHA ANLAMLI OLUR"

Türkiye'nin AB üyeliğinin soruna etkisine de değinen Eroğlu, Türkiye'nin de içerisinde bulunacağı bir Avrupa Birliği (AB) içerisinde yer alınmasının çok daha anlamlı olacağını söyledi.

Türkiye'nin AB'ye bugüne kadar alınmamasının "başlı başına yanlış bir tutum" olduğunu ifade eden Eroğlu, Türkiye'nin AB'ye girmesine çeşitli mazeretlerle engel olunmaya çalışıldığını vurguladı. Eroğlu, birilerinin, "Kıbrıs sorunu çözülmediği sürece Türkiye AB'ye giremez" şeklindeki ifadelerine "zaman zaman isyan ettiğini" dile getirdi.

Kıbrıs sorununu oluşturan tarafın Yunanistan ve Rum kesimi olduğunu belirten Eroğlu, "Türkiye'nin büyük bir devlet ve güç olduğunu Fransa ve Almanya gibi devletler hazmedemiyor, kabul edemiyor. Esas mesele budur" dedi.

TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye ve İsrail ilişkilerine yönelik yaptığı değerlendirmede de "iki ülke arasındaki ilişkilerin yavaş yavaş düzelmeye başladığını" ifade etti. Eroğlu, "Türkiye'nin İsrail'le ilişkilerinin geliştirilmesini biz de arzuluyoruz. Başta ABD olmak üzere bir çok Avrupa ülkenin arzuladığı bir şey. Ben, Türkiye-İsrail ilişkilerinin eski günlerine döneceğine inananlardanım" diye konuştu.

"DOĞALGAZIN, AVRUPA'YA TÜRKİYE ÜZERİNDEN TAŞINMASI ÇOK DAHA EKONOMİK"

Derviş Eroğlu, Akdeniz’deki doğalgaz rezervlerine ilişkin de buradaki doğalgazın "Türkiye üzerinden Avrupa'ya pazarlanması" şeklinde bir öneriyi ilk önce Türkiye ile istişare ederek kendisinin yaptığını hatırlattı. Eroğlu, şunları kaydetti:"Aslında Türkiye üzerinden doğalgazın Avrupa'ya satılması çok daha ucuza mal olacak bir projedir. Rumlar, doğalgazı sıvılaştırma tesisi kurarak gemilerle pazarlamayı düşünmüştü. O tesisin kuruluşu, 9-10 milyar avroya mal olacaktı. Bu büyük bir rakam. İsrail de doğalgazı çıkaran ama pazarlamada sorunu olan bir ülke. Onlar da Rumlarla doğalgazın Türkiye üzerinden borularla pazarlanması konusunda istişare içerisinde olduklarını ve bu yüzden devreye ABD'nin de girdiğini düşünüyorum."

"TÜRKİYE'DEN KKTC'YE SU GELMESİ BENİM HAYALİMDİ"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesini konusunda da bunun kendisinin hayali olduğunu ifade etti. Projeyi başından beri yakından takip ettiğini belirten Eroğlu, şunları söyledi:"Uzun yıllar aktif siyaset yaptım. Türkiye hükümetleri ile Türkiye'den, denizin altından borularla suyun gelmesini her gelen hükümet başkanı ile istişare içinde oldum. Hepsi sıcak ve çok samimi ilgi gösterdiler ama kısmet AK Parti hükümetine oldu. 7 Mart'ta Türkiye'deki ve buradaki barajların yapımı tamamlanacak. 20 Temmuz'a yetiştirmeye çalışılıyor. Bu bizim için büyük bir kazançtır. Su, bizim için ilaç gibidir. Bizim elimizi güçlendirecek. Bizde olan sıkıntı güneyde de var. Bugün güney bizden su almayı kabul etmeyebilir. Geçecek süre içerisinde bu suya onların da muhtaç olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu suya zaman zaman 'barış suyu' diyoruz. Kıbrıs'ta barışın temel nimetlerinden de bir tanesi olabilir." 
Son Güncelleme: 20.02.2014 14:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sen çıkabiliyormusun da asker çıksın 2014-02-20 16:36:49

hangi ülke seni tanıyor acaba yada türkiye de kaç kişi seni tanıyor gidince nasıl karşılanıyorsun hepsini hak ediyorsun bu zihniyet ile zaten sende artık cumhurbaşkanı olamaycaksın