banner151
banner165

EL-SEN'DEN 5 BELEDİYEYE TEPKİ!

"İŞ KAZASI ADI ALTINDA YENİ CİNAYETLER İŞLENMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

26 Kasım 2014 Çarşamba 11:50
EL-SEN'DEN 5 BELEDİYEYE TEPKİ!

Büyük şehirlerimizi temsil eden beş belediye başkanının yerel yönetimlerin içerisinde bulunduğu ekonomiksıkıntılarla ilgili hükümetten taleplerini içeren açıklamalarını ve bu talepler içerisinde sokak ışıklarının bakım ve idamesinin yeniden belediyelere devrini de talep etmiş olmalarını hayret ve endişe içerisinde takip ettik.

Bilindiği gibi belediyeler ile Kıb-Tek arasında devam eden tahsilat sorununun bir parçası olarak; belediyelere, sokak aydınlatma amaçlı Kıb-Tek tarafından sağlanan enerji bedelleri, belediyeler tarafından halktan toplanmasına rağmen Kıb-Tek’e ödenmiyordu. Belediyelerin diğer tesis ve binalarında kullandığı elektrik borçları bir yana sadece sokak ışıklarından kaynaklı Kıb-Tek’e olan borçları, 2012 Ocak ayında; 109 milyon TL’ye ulaşmıştı. Diğer yandan, Belediyeler Yasası gereği şehir içi yollar ile park ve bahçe gibi alanların ışıklandırılmasını teminden belediyeler sorumlu tutulmakla birlikte bu hizmeti Kıb-Tek eliyle vermesi gerekirken, süreç içerisinde sokak aydınlatmada kullanılan armatürlerin bakım ve idamesi işini de yasalar hilafına belediyeler üstlenmişti. Bu gelişme, Kıb-Tek’in şehir içi alçak gerilim dağıtım şebekesinin üzerinden geçtiği ahşap direklerde, Kıb-Tek elemanı olmayan kişilerin de çalışma yapmasını olanaklı hale getirmişti. Kıb-Tek’in kontrolü dışında gelişen bu uygulama ile bazı belediyeler olayı, sokak ışıklandırma hattı olmayan direkler üzerine bu amaçla yeni hat çekmeye, kaldırımlar üzerindeki seyyar satıcılara kaçak yollardan elektrik akımı sağlamaya kadar vardırmıştı. Bazı uygulamalarda ise armatürler takılırken kablolarda standart dışı bağlantılar yapılmakta ve sonuçta; Kıb-Tek’in elindeki şebeke planlarıyla örtüşmeyen, planlarda gösterilmeyen bağlantılar içeren yeni şebekeler oluşmaktaydı. Nitekim Lefkoşa’da Yenicami bölgesinde 25 Şubat 2010 tarihinde yaşanan ve Kıb-Tek çalışanı bir arkadaşımızın elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirmesine neden olan olaya, bilirkişi raporlarına göre, Kıb-Tek şebeke planlarında olmayan ve sonradan takılan bir armatüre elektrik akımı verilebilmesi için yapılan hatalı bir ara bağlantı neden olmuştu.

İşte yukarıda izahını yaptığımız tüm bu gelişmeleri dikkate alan Sendikamız, Kıb-Tek’in tahsilatını yapabilmesi ve Kıb-Tek çalışanı üyelerimizin, sağlık ve yaşam güvenliğini temin edebilmek için Kasım 2012’de gerçekleştirdiği borçlu tüketicilerin elektrik akımlarını kesme eyleminde, KKTC genelindeki tüm sokak aydınlatma armatürlerine sağlanan elektrik akımlarını da keserek sorunların çözümü için hükümetten gerekli yasal değişiklikleri yapmasını talep etmişti.

 

Bu mücadelemiz neticesinde 2012 yılı başında hayat bulan ve bugün devam eden uygulama ile sokak ışıkları kaynaklı tahsilat sorunu çözülmüş, Kıb-Tek, gideri karşılığı olarak aylık 2 – 2,5 milyon TL gelir sağlamaya başlamış, üyelerimizin sağlık ve yaşam güvenliği eskiye oranla daha iyi bir noktaya taşınmış olmakla birlikte yurttaşlarımızın aldığı hizmet kalitesi artmadığı gibi daha kötü bir noktaya gerilediği bir gerçekliktir. Her şeyden önce bilinmesini isteriz ki, Sendika üyelerimiz mevcut bu durumdan hoşnut değildir.

Bize göre sorunun hâlâ daha çözümlenememiş olmasının temelinde, siyasi irade noksanlığı ve Kurum yönetimlerinin bu konuda gerekli tedbirleri almakta geç kalmış olması yatmaktadır. Yukarıda izahını yaptığımız gibi mevcut uygulamaya zemin olan yasal değişiklik, sendikamızın baskısı sonucunda ve ancak, Yasa Gücünde Kararname ile düzenlenmiş bulunmaktadır. Söz konusu ilk Yasa Gücünde Kararname 90 günlük süresi dolmasına rağmen ilgili değişiklikler yasalarda yapılmamış ve Yasa Gücünde Kararname üç kez yenilenmiştir. Bu nedenle uygulamanın yasallığı tartışılır olmaya devam etmektedir. Diğer yandan Kıb-Tek, sokak aydınlatma amaçlı giderlerini karşılayacak gelire yeniden kavuşmuş olmakla birlikte hizmetin sağlıklı bir şekilde verilebilmesini temin için Kurum yönetimi gerekli tedbirleri almakta geç kalmaktadır. Sokak aydınlatmayla ilgili tahsilat yetkisi ile bakım ve idamenin Yasa Gücünde Kararnameyle olsa bile Kurum’a verildiği 2012 yılı başında 620 olan Kurum personel sayısı, sağlıklı hizmet verilebilmesi için yeni istihdamlarla artırılması gerekirken son yapılan istihdamlar öncesi bu sayı 580’nin altına düşmüştü. Altmış binin üzerinde sokak aydınlatma armatürü olan bir sitemde bakım ve idame için gerekli liftli araçlardan yoksun, ayaklara takılan demir aparatlarla direklere çıkılarak bakım ve idamenin sağlanamayacağı açık olmasına rağmen gerekli araçların alımı için sendikamızın da baskısı ile ancak içinde bulunduğumuz günlerde harekete geçilmiş bulunmaktadır.

Sonuç olarak sokak aydınlatma ile ilgili sorunun çözümü ve halkımızın daha iyi hizmet alması noktasında sendikamız taraftır. Belediyeler Yasası’ndaki gerekli yasal değişikliğin bir an önce gerçekleştirilmesi ve hizmet verme koşullarının sağlanması için baskı unsuru olmaya devam edecektir. Diğer yandan, Kıb-Tek’in verdiği elektrik akım bedellerinin tahsilatının sağlanması ve üyelerimizin sağlık ve yaşam güvenliği temin edilmiş koşullarda çalıştırılması konusunda da sendikamız taraftır ve bunu ortadan kaldırmaya yönelik her türlü girişim karşısında dün olduğu gibi bugün de meşru her yolla direnmeye kararlıdır.

 

 

 

 

 

Çağlayan Cesurer

EL-SEN Yönetim Kurulu (a)

Başkan

 

Son Güncelleme: 26.11.2014 11:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner162

banner146

banner50

banner68

banner164