DİŞ TEKNİSYENLERİ BİRLİĞİ'NDEN SAHTE DİŞÇİLERE TEPKİ

Ülkemizde görev yapan diş teknisyenlerinin meslek örgütü olan tek dernek KKTC Diş Teknisyenleri Birliği’dir.

22 Ocak 2014 Çarşamba 21:08
1194 Okunma
DİŞ TEKNİSYENLERİ BİRLİĞİ'NDEN SAHTE DİŞÇİLERE TEPKİ
Birliğimiz, üyelerimizin haklarını korumak ve aynı zamanda halkımıza en iyi hizmeti verecek çalışma şartlarının yaratılması için elinden geleni yapmaktadır.

Sağlık alanında hizmet veren bu meslek eğitim ve uzmanlık gerektirmektedir ve üyelerimiz Diş Teknisyeni olmak için yıllarını vermektedir. Diş Teknisyenliği için gereken eğitimi almayan kişilerin bu işi yapması ve yapmalarına göz yumulması halkımızın sağlığıyla oynamaktır.

Diş teknisyenliği tarifi ve bu mesleği yapabilme şartları yasalarla belirtilmiştir.

Diş Teknisyenliği ile ilgili, 17/2004 sayılı yasa şu şekildedir :
‘’Diş Teknisyeni’’, bir Diş Hekimliği fakültesinde veya en az iki yıllık eğitim veren bir yüksek okulda diş protezi (arcylicmetal ve kombine, sabit ve hareketli, klasik ve modern protezler ile ortodentik konservatif ve defekt protezleri) yapmak için eğitim görmüş ve mezun olduğuna dair belgesi Bakanlıkça onaylanmış diş teknisyenlerini anlatır.

Ayrıca ;’’ Bu (değişiklik) Yasanın yürürlüğe girdiği tarihde, Diş Teknisyeni olarak görev yapan ancak Diş Teknisyeni Belgesine sahip olmayanlar için, Bakanlık tarafından BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE, pratik,teorik dersler içeren eğitim programı düzenlenmiştir. Program sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara Diş Teknisyenliği yapabileceklerine ilişkin sertifika verilmiştir.Sertifika alan Diş Teknisyenleri Siciline kaydolunmuştur’’ denilmektedir.

Değerli Basın Mensupları,
Yasada da açıkça belirtildiği gibi, diş teknisyenliği yapabilmek için gerekli mesleki eğitim ve sağlık bakanlığınca onaylı diş teknisyenliği belgesi şartı gerekmektedir.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda, yasalara aykırı şekilde, gerekli belgelere sahip olmayan ve vatandaşlığı dahi bulunmayan kişilere diş teknisyenliği yapma ve laboratuar açma izni verildiğini tespit ettik.

Zamanın Sağlık Bakanı Sayın Ertuğrul Hasiboğlu ile görüşerek, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi müdürü Hatice Faydalı imzası ile gerekli vasıflara haiz olmayan kişilere verilen ve Sağlık Bakanlığı denetimcileri tarafından da tespit edilerek raporlarında belirttikleri, yasal olmayan Diş Teknisyenliği belgelerinden rahatsızlık duyduğumuzu ve bu durumun düzeltilmesi yönündeki taleplerimizi ilettik. Sağlık Bakanı bize konunun inceleneceğini ve gerekeni yapacağını söyledi ancak herhangi bir sonuç alamadık.

Daha sonraki hükümet döneminin Sağlık Bakanı Sayın Nuri Gökşin ile yaptığımız görüşmede taleplerimizi ilettik. Bakanlıkça, gayri yasal belgelerin ve laboratuarların kapatılması için karar alınarak belirli bir süre verilerek kapatma yazısı gönderildi. Ancak genel seçimlerin gelmesi ve bakanların değişmesi nedeni ile kapatma kararı uygulanmadı.

Mevcut hükümetin sağlık bakanı Sayın Ahmet Gülle ile görüşmelerimizde ise konuyla ilgili gerekenin yapılacağını söyledi. Ne var ki, Sayın Bakanın söz verdiği gibi gerekenler yapılmayarak, gayri yasal uygulamalar bu hükümet döneminde de devam etti.
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli ile defalarca yaptığımız görüşmelerde, hem daha önceden verilen belgelerin yasal olmadığını ve bunların düzeltileceğinin sözünü verdiği halde herhangi bir işlem yapılmadığını, bizim uyarmamıza rağmen, KKTC’de ikametgahı dahi bulunmayan bir kişiyi sicile kaydederek ve bu kişinin adına diş protez laboratuarı açılmasına izin vermiştir. Bu laboratuarda, Diş Teknisyenliği diploması olmayan kişilerce diş protezleri yapılmaktadır.

Sayın basın mensupları,
Vatandaşlarımıza sağlık hizmeti veren kurum ve kişilerin yasalarımızda belirtilen vasıflara sahip olmalarının ve yasalarımızda belirtilen amir hükümler doğrultusunda görev yapmalarının önemini takdir edersiniz.
Sağlık gibi önemli bir alanda görev yapacak kişilere diploma ve belgelerine bakılmaksızın, ahbap çavuş ilişkisi çerçevesinde, tanıdık-yandaş, veya başka çıkar ilişkileri gözetilerek izin verilmesi, hem halkımıza, hem bu mesleği yapmak için yıllarca eğitim gören meslektaşlarımıza, hem de sağlık konusunda Meclis’in yaptığı yasaları yok sayarak Yüce Meclise saygısızlıktır.

KKTC Diş Teknisyenleri Birliği olarak, halkımızın sağlığı bizim için çok önemlidir ve bu hizmetin ehil olmayacak kişilerce yapılmasının sakıncalarının farkındayız ve bunlara izin vermemekte kararlıyız.
Sağlık Bakanlığı’ndan, vermiş oldukları bu gayri yasal Diş Teknisyenliği belge ve Laboratuar izinlerini iptal etmelerini, bundan sonra verilecek belge ve izinlerde hata yapılmaması için Birliğimizin de görüşlerinin alınmasını talep ediyoruz.

Ayrıca, çalışmaları devam eden Diş Teknisyenliği yasasının, KKTC Diş Teknisyenleri Birliği ile istişare edilerek hazırlanmasını, ve ivedilikle meclisten geçmesini istiyoruz.

KKTC DİŞ TEKNİSYENLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI
UĞUR YILMAZ
 
Son Güncelleme: 22.01.2014 21:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.