DERYA: OSMANLI'DA EŞCİNSELLİK SUÇ DEĞİLDİ!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Fasıl 154 Ceza Yasası’nın “kabul edilen insan hakları seviyesinin altında kalan bazı hükümlerinin modern hukuk devletlerinde ve uluslararası insan hakları belgelerinde yer alan düzenlemelere koşut bir içeriğe sahip olmasını” öngören Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi'ni görüşmeye başladı.

20 Ocak 2014 Pazartesi 17:39
2470 Okunma
DERYA: OSMANLI'DA EŞCİNSELLİK SUÇ DEĞİLDİ!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Fasıl 154 Ceza Yasası’nın “kabul edilen insan hakları seviyesinin altında kalan bazı hükümlerinin modern hukuk devletlerinde ve uluslararası insan hakları belgelerinde yer alan düzenlemelere koşut bir içeriğe sahip olmasını” öngören Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi'ni görüşmeye başladı.

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nden oy birliğiyle geçen yasa önerisi “Fasıl 154 Ceza Yasası’ndan ölüm cezasının çıkarılmasını; cinsel suçlar alanındaki hükümlerin kaldırılmasını veya değiştirilmesini; dördüncü kısmının üçüncü bölüm başlığının “cinsel nitelikli suçlar” olarak değiştirilmesini; “doğaya aykırı cinsel ilişki” suçunun kaldırılmasını; kişilerin cinsel yönelimlerinden, cinsiyet kimliklerinden veya cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa uğramasını, işlenen fiillerle mağdur edilmesini önlemeye yönelik düzenlemeler; çocukların ve zihinsel engellilerin cinsel nitelikli suçlarla mağdur edilmesi halinde uygulanacak cezaların artırılmasını; kadınlara karşı cinsel şiddetle ilgili hükümlerin değiştirilmesini” öngörüyor.

ÇAKICI: “BİR İNSAN HAKLARI SORUNU”

Komitenin öneriye ilişkin raporu sunuşunun ardından ilk sözü TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı aldı. Çakıcı, uzun yıllardır muhafazakar ve ideolojik bir görüşün hakim olduğu farklı cinsel eğilimi olan insanların psikiyatride 40 yıldır “hastalık” olarak dahi tanımlanmadığına işaret etti.

Sorunun, bir insan hakları sorunu olduğunu kaydeden Çakıcı, bu kişilerin hâlâ “sapık” olarak nitelenmesinin yobazlık olduğunu ve kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Çakıcı, farklı cinsiyet eğiliminin bir tercih olmadığını kaydetti.

Çakıcı, geç kalmış da olsa bu yasa önerisini yapanlara ve katkıda bulunan sivil toplum örgütlerine teşekkür ederek, kendilerinin de bir öneride bulundukları bu konuyla ilgili bir yasa önerisi hazırlanmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Mehmet Çakıcı, Ceza Yasası’nın olduğu gibi değiştirilmesi, hatta yeni bir yasa gerektiğini belirtti. Çakıcı, yasaya oylarının olumlu olacağını kaydetti.

TÖRE: “KOMPLİKASYONLARI OLACAK”

DP-UG Milletvekili Zorlu Töre de konuşmasında, toplumda çok tartışılacak bir yasanın görüşülmekte olduğunu söyledi.

Töre, cinsiyet eşitliğine inandıklarını, daha zayıf olan kadın ve çocukların korunması gerektiğine inandıklarından bu yöndeki değişiklikleri desteklediklerini belirtti.

Cinsiyet eğilimiyle ilgili düzenlemelerin değiştirilmesinin ve yasak olmaktan çıkarılmasının komplikasyonları olacağını ve Kıbrıs Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine aykırı olduğunu savunan Töre, toplumun bu değişikliğe hazır olmadığını iddia etti. Töre, konunun daha ayrıntılı ele alınması için bugün sonuçlandırılmamasını istedi.

DERYA: “BİREYİN BEDENİYLE İLGİLİ KARARI DEVLET VEREMEZ”

CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya, bu yasa değişikliğinin, partiler üstü bir şey olduğu ve öyle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Toplumun gelenek ve göreneklerinin sabit, değişmeyen şeyler olmadığına işaret eden Derya, Antik Yunan, Osmanlı ve Avrupa’da 18. Yüzyıl’a kadar yasak olmayan eşcinselliğin ulus devlet döneminde yasaklandığını kaydetti.

Yasaklandığı halde insanın doğasında bugünlere kadar geldiğine işaret eden Derya, bir bireyin bedeniyle ilgili kararı verecek olanın devlet olmadığını söyledi.

Doğuş Derya, ifade özgürlüğüyle nefret söylemini de birbiriyle karıştırmamak, birini ötekileştiren ifadelerden uzak durmak gerektiğini belirtti.

ERHÜRMAN: “CİNSEL DOKUNULMAZLIK DA BİR İNSAN HAKKI”

CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman da konuşmasında yasa önerisinin 1.5 aydan beri gündemde olduğunu belirterek, erteleme önerisinde bulunulmasını mantıklı bulmadığını söyledi.

Erhürman, 44 maddelik değişikliğin sadece 3 maddesinin bazı kişilerin kafasına takıldığını, bunun da “ahlaka aykırı” başlığının “cinsel nitelikli suçlar” şeklinde düzenlenmesi olduğunu belirtti.

Ahlakı, kadının apış arası olarak kabul eden bir yasayı değiştirmeye çalıştıklarını kaydeden Erhürman, konunun, eşcinsellikten çok cinsel dokunulmazlık olduğuna işaret ederek, cinsel dokunulmazlığın da bir insan hakkı olduğunu söyledi.

Erhürman, eşcinselliğin ne Türkiye’de, ne de burada yasak olduğunu; burada sadece iki erkek arasındaki ilişkinin yasak olduğunu belirtti. Erhürman, Türkiye’nin, buradaki bu maddeden dolayı uluslararası mahkemelerde yargılandığına işaret etti.

DERYA SALONU TERK ETTİ

Konuşmaların ardından yasa önerisinin madde madde görüşülüp, oylanmasına geçildi. Oylama sırasında söz alan DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek, ölüm cezasının da kaldırılmasının öngörüldüğü yasa önerisinin halk ağzıyla “ipnelik yasası”ymış gibi yansıtılmasından büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Bu sözlerine milletvekili ve izleyiciler bölümünden tepki gelmesi üzerine Dinçyürek “Bunlar benim lafım değil. Bazı çevreler yasayı böyle niteliyor. Bundan duyduğum rahatsızlığı dile getirmek için bu ifadeyi kullandım” dedi.

Bu açıklamaya rağmen CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya genel kurul salonunu terk etti. Derya, Dinçyürek’in konuşmasının ardından salona döndü.

CEZA (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ’NİN MADDE MADDE GÖRÜŞÜLMESİ TAMAMLANDI; GENELİNİN OYLAMASI BİR SONRAKİ TOPLANTIDA YAPILACAK

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni görüşmeyi tamamladı. Madde madde görüşülmesi tamamlanan önerinin bütününün oylanacağı üçüncü görüşmesi, ivediliği olmadığı için bir sonraki toplantıya bırakıldı.

Meclis Genel Kurulu, verilen aranın ardından 15.30 sıralarında yeniden toplandı.

UBP’li milletvekillerinin salona girmediği toplantıda, Ceza Değişiklik Yasa Önerisi madde madde okunarak oy birliğiyle kabul edildi.

CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman, yasa önerisinin 37. maddesinde değişiklik önerisi sundu. Erhürman’ın önerisi de oy çokluğuyla onaylandı.

Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin tamamının, ivediliği olmamasından dolayı bir sonraki birleşim olan 23 Ocak Perşembe günü oylanması bekleniyor.

Meclis’in bugünkü toplantısında son olarak Dilekçe Komitesi Başkanı, CTP-BG Milletvekili Fazilet Özdenefe Kürşat, Dilekçe Komitesi’nin raporunu okudu. 
Son Güncelleme: 20.01.2014 17:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sen de açıkla artık millet rahatlasın 2014-01-20 20:00:13

sende lezbiyensin diyorlar

Avatar
herkes önce aynaya baksın 2014-01-20 21:07:57

birde gizli ib..ler var.erkek ve maço görünmeye çalışıp bıyık bırakırlar ama aslında erkeklerden hoşlanırlar

Avatar
Osman 2014-01-20 21:18:31

osmanlıya neden laf atan byn çok bilir...

Avatar
hasan 2014-01-21 00:05:06

arkadaş ben bu eşcinsellikle ilgili kopartılan yaygarayı anlamadım. eşcinsellere ülkemizde dayak mı var yoksa iş mi verilmiyor. herkes kendi hayatını istediği gibi yaşamıyor mu? eşcinselleri arkasına alan hükümet gündem değiştirmek istiyor

Avatar
Kursad 2014-01-22 04:00:56

madem bireyin bedeni ile ilgili kararı devlet veremez demiş derya hanım, bıraksınlar fuhuş da serbest olsun. bir zorlama olmadıktan sonra bireyler de kendi vicudlarını istedikleri gibi kullanıp para kazanabilirler. devlet niye buna karışıyor? basıl olsa bu iş de dünyanın en eski mesleği değil mi? en basit örneği hollanda işte. bu adamlsr bu işin turiziminden köşe oluyorlar. ki̇mse kimsenin bedenine ksrışmasın o zaman. nedir ikide birde polis huzur operasyonu yapar. alan veren memnun olduktan sonra devlete ne??

Avatar
gece kulüpleri de kapatılsın 2014-01-22 09:35:00

siyasetin de aktif para yediği bu sektör kapatılmalı kimse isteyerek kendi bedenini satmaz