banner151

CTP-UBP KOALİSYONU MÜMKÜN AMA ZOR

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM’nin bu akşam liderleri bir araya getireceği yemekle ilgili olarak, “Yemeğin Kıbrıs sorununa yönelik olmadığı, eşlerin de katılacağı sosyal bir etkinlik olduğu ısrarla ilan edildi. BM, işi gücü bıraktı meseleyi eğlence haline getirdi” dedi.

30 Mayıs 2013 Perşembe 14:44
419 Okunma
CTP-UBP KOALİSYONU MÜMKÜN AMA ZOR
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM’nin bu akşam liderleri bir araya getireceği yemekle ilgili olarak, “Yemeğin Kıbrıs sorununa yönelik olmadığı, eşlerin de katılacağı sosyal bir etkinlik olduğu ısrarla ilan edildi. BM, işi gücü bıraktı meseleyi eğlence haline getirdi” dedi. 

2. Cumhurbaşkanı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Son yaptığı köy ziyaretlerinde başkanlık sistemi üzerinde durduğunun sorulması üzerine Talat, bu sistemi uygun bulduklarını belirterek, bu sistemle iki başlılığın da kalkacağı; yürütme ile yasamanın ayrılacağı ve bölgeciliğin azalacağı inancını ifade etti. Talat, “UBP içindeki kaos ve Başbakan ile Cumhurbaşkanı’nın çatışmaları ülkeyi bu hale getirdi, başkanlık sistemi ile bu çirkinlikler de ortadan kalkacak” iddiasında bulundu.

Seçim tarihinin belirlendiğine, bu şartlarda bile üçlü kararname ile müdür atandığına dikkat çeken Talat, “böyle bir çirkinlik olamaz” ifadesini kullandı.

Yürütmenin de, devletin de başının tek olması gerektiğini; yasama ile yürütmenin ise tamamen ayrılması gerektiğini söyleyen Talat, “O zaman yasama otonom olarak çalışıp yurttaşın bir türlü elde edemediği yasal düzenlemeleri gerçekleştirebilecektir” diye konuştu.

Güney Kıbrıs’ta da başkanlık sistemi olduğunu, ama Amerika gibi başarılı olamadığını anlatan Talat, kendisinin kontrol ve dengeleriyle birlikte ABD’deki sistemin daha uygun olacağını düşündüğünü kaydetti.

“TEK BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ…”

Başka bir soru üzerine seçim sisteminin de tek bölge seçim sistemi olması gerektiğini kaydeden Talat, adanın küçük olmasının buna uygun zemini oluşturduğunu belirtti.

UBP’den ayrılanların DP’ye katılımlarıyla ilgili gelişmeleri değerlendirmesi istenen Talat, “bu konuları yorumlamak istemediğini, partilerin konu ile ilgili tartışmalarının normal olduğunu, ancak Cumhurbaşkanının bu konuda Anayasanın gereklerine aykırı davranarak siyasi sistemde ciddi yaraların açılmasına neden olduğunu” ileri sürdü.

“KOLASİYON MÜMKÜN AMA ZOR”

Başka bir soru üzerine, seçimlerde birinci partinin CTP olacağının göründüğünü,  UBP ile bir koalisyonun da mümkün olabileceğini savunan Talat, geçmişte tabanlarının barışık olmadığı için kendilerinin bunu yapmadığını hatırlattı, “şu anda istihdam, vatandaşlık dağıtımı ve buna benzer icraatların makul olmadığını ve bu kötü etkiler altında böylesi bir koalisyonun hala zor olduğunu” anlattı.

Koalisyonlar konusunda TDP’nin de unutulmaması gerektiğini söyleyen Talat, şimdiden bunları değerlendirmenin zor olduğunu ancak bütün seçeneklerin mümkün olması gerektiğini kaydetti.

“YEMEK EĞLENCE HALİNE GETİRİLDİ”

BM’nin vereceği yemeği değerlendiren Talat, “Yemeğin Kıbrıs sorununa yönelik olmadığı, eşlerin de katılacağı sosyal bir etkinlik olduğu ısrarla ilan edildi. BM işi gücü bıraktı meseleyi eğlence haline getirdi” dedi. 

Yemekli toplantıda yol haritasının çizileceğinin beklendiğini kaydeden Talat “Böyle şey olmaz” dedi.

Anastasiades’in 77 sayfalık mutabakat metninin görüşmelere zemin teşkil etmeyeceğini açıkladığını kaydeden Talat, “bunun karşısında Eroğlu suspus oldu; zevkten bidda oldu. bunun nedeni de her şeye baştan başlanacağını ummasıdır” ifadelerini kullandı.

Talat, Kıbrıs Türk tarafının dünyayı ayağa kaldırması gerektiğini söyleyerek, her seçim döneminden sonra meseleye baştan başlanamayacağını anlattı.

“TREN SALLANIYOR!”

Talat, BM’nin “treni sallayarak içindekilerin trenin gittiğini zannetmelerini sağlamak” gibi bir   çaba içinde olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin büyük bir diplomatik kapasiteye sahip olduğunu belirten Talat, ancak Kıbrıslı Türklerin durumu çözüm yönüne taşıması halinde bu kapasitenin kullanılabileceğini ve sürecin ilerleyebileceğini anlattı.

“BAŞROLDE EROĞLU”

Talat, bir başka soru üzerine, UBP’den ayrılanlarla ortaya çıkan siyasi kaosun organizasyonunda Eroğlu’nun imzası olduğu görüşünü savunan; yine bir soru üzerine “ülke çok kötü yönetiliyor, uluslararası açıdan da durum kötüye gidiyor” dedi.

Başka bir soru üzerine, Eroğlu’nu “kendine yar olmayan UBP’yi bölmekle” suçlayan Talat, “Türkiye’nin UBP’nin bölünmesini istemediği ancak Eroğlu’nun entrikalarla bunu başardığını” iddia ederek, bu olayın, bir kez daha, “Türkiye ne isterse Kıbrıs’ta o olur” gibi söylemlerin yanlış olduğunu gösterdiğini söyledi.

Talat, “seçim uğruna KTHY’nin kapanmasını dahi göze alan bir kişinin entrikalarla UBP’yi bölmesi de aslında normal karşılanmalı” görüşünü ileri sürdü.

ULUSLARARASI İLGİ

Bir başka soru üzerine Talat, uzun zaman içerisinde AB’nin Kıbrıs yorgunu haline geldiğini kaydederek, son dönemde ABD’de hareketlenme başlangıcı gözlemlendiğini dile getirdi. Talat, bu çerçevede Türk tarafınca Türkiye’nin kapasitesi de değerlendirilerek, Kıbrıs sorununda sürecin hızlandırılabileceğini ve Anastasiades’in gardının düşürülebileceğini söyledi.

Hidrokarbon gelirlerinin paylaşımı konusunda görüşleri sorulan Talat, Hristofyas ile bu konuların konuşulduğunu ve doğal kaynakların federal devletin yetki alanında olacağında anlaşıldığını, doğallıkla bu gelirlerin bölüşümünün de federal gelirlerin bölüşülmesi çerçevesinde olacağını anlattı.

AKİLLER

Türkiye’deki çözüm sürecinde akil adamlar formülünün düşünüldüğünü, Kıbrıs’ta da böyle bir şeyin olup olamayacağı şeklindeki soruları değerlendiren Talat, Kıbrıs sorununun siyasi bir sorun olduğunu, iki toplumun çatışmasının önlenmesi hedefinden çoktan uzaklaşıldığını belirterek, akil insanların bir anlaşmanın ortaya çıkması veya bir anlaşmanın uygulanması konusunda devreye sokulabileceğini söyledi.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 30.05.2013 14:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.