banner151

BOZER: “GÜVENSİZLİK ÖNERGESİNE İHTİYAÇ YOKTU”

Meclis Başkanı Hasan Bozer, işadamları örgütlerini ile görüşmesinde, güvensizlik önergesi sunulmasının ülkede mevcut belirsizliği artırdığını kaydetti.

03 Haziran 2013 Pazartesi 19:13
391 Okunma
BOZER: “GÜVENSİZLİK ÖNERGESİNE İHTİYAÇ YOKTU”
Meclis Başkanı Hasan Bozer, işadamları örgütlerini ile görüşmesinde, güvensizlik önergesi sunulmasının ülkede mevcut belirsizliği artırdığını kaydetti.

Meclis Başkanı Bozer, seçim süreçlerinden dolayı iş dünyasının ciddi etkilendiğini belirten Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, İşadamları Derneği (İŞAD) Asbaşkanı Dengiz Kürşat, Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı Özdal Kerem, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Orhan Tolun ile Genç İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Gizem Çeliker’i kabul etti.

Görüşmede, örgüt temsilcileri Bozer’e, seçim sürecinin iş dünyasının çalışmalarını kötü yönde etkileyeceği endişelerini dile getirdi ve işadamlarının seçim sürecinden etkilenmemesi için destek talep etti.

BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer Meclis Şeref salonunda yer alan görüşmenin başında yaptığı konuşmada, her zaman doğruları söylemeye gayret ettiğini, bunun bir sonucu var ise de bunu ödemeye hazır olduğunu kaydetti.

Son bir yılın meclis çalışmalarının seçimler ve UBP kurultayı nedeniyle arzu edilen verimlilikte geçmediğini kaydeden Bozer, küresel ekonomik krizin ülkedeki etkilerini dondurabildiklerini ancak yaraları sarıp ilerleme kaydedemediklerini ifade etti.

Sıkıntılardan en çok etkilenen kesimin özel sektör olduğunu ve devletin özel sektörün önünü açması gerektiğini kaydeden Bozer, güvensizlik önergesi sunulmasının yanlış olduğunu anlattı.

Bozer, “Bu süreç çok aceleye getirildi. Erken seçim ve güvensizlik önergesi süreci aceleye getirildi. Kılı kırk yararak, on hamle sonrası hesaplanarak yapılmadı” dedi.

Erken seçim kararı alınmasının, tüzüğe göre, kararın onaylandığı günden 60 gün sonrasının bir önceki pazar günü seçim yapılacağı anlamı taşıdığına dikkat çeken Bozer, “Bu noktada bence, güvensizlik önergesine ihtiyaç yoktu” dedi.

Bozer, “Meclisteki muhalif kesimlerin millet vekilliği seçimleri öncesi hükümete gelip bazı yasal düzenleme yapma niyeti var iseydi o zaman güvensizlik önergesi meclise sunulur, erken seçim önergesi için ise beklenirdi” dedi.

GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ

Güvensizlik önergesinin oylanması hakkında süreçle ilgili bilgi veren Bozer, buna yarın toplantıya çağırdığı meclisteki grup başkanlarının yer aldığı Danışma Kurulunun karar vereceğini kaydetti.

Tüzüğe göre, güvensizlik önergesinin, meclis görüşmesinin tamamlanmasının ardından Danışma Kurulunun belirleyeceği bir günde onaya sunulabileceğini belirten Bozer, bunun anlamının güvensizlik önergesi oylamasının Çarşamba günü yapılabileceği olduğunu söyledi.

Güvensizlik önergesinin onay alması durumunda Cumhurbaşkanının hükümet kurma görevini kendi kanaatine göre güven soyu alması en yüksek olan milletvekiline vermesi gerektiğini de belirten Bozer, “Bu süreç bu sefer hükümet kurma ile devam edecek. Bunlar işte belirsizliktir…Hükümet kurma süreçlerini getirebileceğimiz noktada benim de kaygılarım var ” dedi.

Hasan Bozer, “Kaygılarınızı anlıyorum, seçim sürecinde kamu daha da hantallaşır endişeleri taşıyorsunuz, onda da size hak veriyorum” dedi.

ÇERKEZ

KTTO Başkanı Günay Çerkez, UBP kurultayı ardından ise LTB ile erken seçimler nedeniyle devreye giren seçim yasaklarından dolayı iş dünyasının çok ciddi etkilendiğini kaydetti.

İşletmelerin çalışanlarının maaşını zamanında ödeyebilmesi için çalışmalarının aksamdan devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Çerkez, “Siyasiler her türlü manevrayı yapıp da kendilerine göre avantaj sağlamaya çalışırken, iş dünyasının da bu dönemde mümkün olduğu kadar etkilenmemesine özen göstermesi gerekir” dedi.

Yılın ilk çeyreğinde devlet gelirlerinde yaşanan gerilemenin ekonominin daralmakta olduğunun göstergesi olduğunu kaydeden Çerkez, “Seçim sürecinde kamunun özel sektörün önünü kapatmayacak, geciktirmeyecek bir oluşumun olması bizi memnun edecektir” dedi.

İşletmelerin bir faaliyet için bazen 3 veya beş daireden onay alması gerektiğine dikkat çeken Çerkez, izinlerin gecikmesinin işlerin aksaması, turizm açısından hizmetlerin doğru dürüst verilemeyeceğinden dolayı ise yurt dışında kötü bir görünüm anlamına geleceğini ifade etti.

KEREM

Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı Özdal Kerem de, son dönemde yaşanan kurultay ve seçim süreçlerinden dolayı siyasilerin toplum ve ekonominin önünü tıkama noktasına geldiğini ifade etti.

Kerem, Lefkoşa Belediyesi seçimlerinde oy verenlerin oranının düşük olmasının halkın siyasilere güveninin kalmadığını gösterdiğini de kaydetti.

KKTC’nin uzun vadeye yayılan ekonomik politikası olmayan bir ülke olduğunu savunan Kerem, “Gördüğünüz gibi, yasalar bekliyor, çek ve faiz yasaları bekliyor, esnafın yarıdan fazlası çökmüş durumda. Bunlara netice bekliyoruz ancak siyasetin kendi içerisinde koltuk kavgası iş dünyasının önünü tıkar durumdadır” dedi

ÇELİKER

Genç İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Gizem Çeliker, iş dünyasının sürekli olarak hükümet ve devlet ile rekabet içerisinde olduğunu vurguladı.

Ülkede belirsizlik yaşandığını, bundan dolayı da işletmelerin yatırım planlarını beklemeye aldığını savunan Çeliker, işletmelerin kalifiye elemanlarını, devlette iş bulduğunda kaybettiklerini de belirtti.

Çeliker, “Seçim süreçlerinin iş dünyasına ciddi zararları var” dedi.

KÜRŞAT

İşadamları Derneği (İŞAD) Asbaşkanı Dengiz Kürşat da, ülkede yatırım için istikrar bulunmadığını, seçim dönemlerinin yatırımcılar açısından kısıtlayıcı dönemler olduğunu belirtti.

TOLUN

KITSAB Başkanı Orhan Tolun da, seçim ve kurultay süreçlerinden dolayı en büyük mağduriyeti turizm sektörünün yaşadığını vurguladı.

Birlik olarak yurt dışı resmi ziyaretlerinde önlerine her zaman LTB çalışanlarının eylemde olduğu döneme ait görüntülerin konduğunu belirten Tolun, yeni sürecin meclis tarafından topluma zarar verilmeyecek şekilde değerlendirilmesi olduğunu belirtti. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 03.06.2013 19:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.