banner118

BELEDİYELER (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ’Nİ ONAYLADI

Cumhuriyet Meclisi İdari ve Sosyal İşler Komitesi, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni oyçokluğu ile onayladı. Komite, Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nı da görüştü.

26 Şubat 2014 Çarşamba 20:08
622 Okunma
BELEDİYELER (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ’Nİ ONAYLADI
Cumhuriyet Meclisi İdari ve Sosyal İşler Komitesi, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni oyçokluğu ile onayladı. Komite, Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nı da görüştü.

Meclis’ten verilen bilgiye göre, komite bugün sabah saat 09.30’da DP-UG Milletvekili Özdemir Berova başkanlığında toplandı.

İdari ve Sosyal İşler Komitesi, gündeminde bulunan Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi (Öneri Sahipleri DP-UG’ye bağlı tüm milletvekilleri) ve Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nı ele aldı.

İdari ve Sosyal İşler Komitesi, ilk olarak Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni görüştü ve oyçokluğu ile kabul etti.

Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi genel gerekçesi şöyle:

“Belediyelerin genel karar organı olan belediye meclisinin belde halkını ilgilendiren yerel konuları karara bağlarken izleyeceği çalışma usulü ve toplantı yeter sayısı gibi konular 51/1995 sayılı Belediyeler Yasası’nda düzenlenmektedir. Asli görevi belde halkının yerel ihtiyaçlarını karşılamak olan belediyelerin, bu görevlerini yerine getirebilmesi, belediye meclisinin toplanarak karar üretmesi ile mümkün olabilmektedir. Belediye meclisinin herhangi bir nedenle toplanamayarak karar üretmemesi, belde halkının ihtiyaçlarının karşılanmasını geciktirdiği, toplantıların birden fazla defalar yapılamaması durumunun ise belediye hizmetlerinin tümünün veya bir kısmının durmasına yol açtığı ortadadır.

Yukarıdaki gerekçeler ışığında belediye meclisinin işlerliğinin artırılması amacıyla bu yasa önerisi hazırlanmıştır.”

İdari ve Sosyal İşler Komitesi, daha sonra Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nı görüştü.

Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nın genel gerekçesi de şöyle:

“30 yıla yakın bir süredir yürürlükte olan ve uğradığı değişikliklerle ana felsefesinden oldukça uzaklaşan mevcut 7/1979 sayılı Kamu Görevlileri Yasası, ne yazık ki doğru kamu politikalarının oluşturulmasında ve halka hizmet sunumunun geliştirilmesinde kamu yönetiminin ihtiyaç duyduğu dinamizmi ve etkinliği sunamaz hale gelmiştir.

Üçlü kararname ile gerçekleştirilen siyasi atamaların sayısının birçok ülke örneğinin üzerinde olması kamu yönetimini oldukça siyasileştirirken, neredeyse kadrolu personel sayısına eşitlenen geçici personel ve işçi istihdamları, liyakata dayalı yönetimi tamamen ortadan kaldırmıştır.

Karmaşık hizmet sınıfları, kişiye özel oluşturulan kadrolar ve kurumlara hiçbir söz hakkı verilmeden Kamu Hizmeti Komisyonu eliyle düzenlenen sınavlar ise kamu görevine atanma ve yükselmelerdeki bilgi ölçme ve değerlendirmeyi büyük ölçüde etkisizleştirmekle kalmamış, personelin doğru yönetilmesini de güçleştirmiştir.

Bunlar ve bunlara benzer diğer nedenlerden dolayıdır ki, yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı temelde, siyasi takdire dayalı üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılacağı (depolitizasyon); çalışanla çalışmayanın birbirinden ayırt edilerek çalışanın ödüllendirileceği (liyakat); insan kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde değerlendirileceği yeni bir personel yönetimi anlayışının getirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Kamu yönetimi üzerindeki siyasi etkinin azaltılması, insan kaynaklarının yönetiminde liyakat anlayışının temel alınması ve kaynakların etkin kullanılması, kamunun hesap verebilirliğini ve verimliliğini artırmakla kalmayacak, kamu hizmetlerinden duyulan memnuniyetsizliği de önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Bu bağlamda, yeni yasa tasarısı kapsamında getirilmesi planlanan değişiklikleri ve içeriğini aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür:

İstihdam şekillerinin yeniden düzenlenmesi ve geçici memur istihdam imkanının ortadan kaldırılması;

Üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılması, yöneticilik katmanlarının basitleştirilmesi ve tüm yöneticilik kadrolarına atanmaların liyakate dayandırılması;

Danışman pozisyonlarının oluşturulması;

Kamu görevine ilk atanma ve terfilerde ilgili kurumların temsilcilerine söz hakkı sağlayacak sınav kurullarının oluşturulması;

Terfi ve kademe ilerlemesinde kıdem yerine liyakati öne çıkaran düzenlemelerin getirilmesi;

Performansa dayalı yönetim anlayışının geliştirilmesi ve performans değerlendirme sonuçlarının ödül-ceza ile ilişkilendirilmesi;

Disiplin işlemi başlatma ve sonlandırma süreçlerinin etkinleştirilmesi;

İntibakların kazanılmış haklara halel getirmeden yapılmasının geçici maddelerle düzenlenmesi.”

Katılımcı bir yaklaşımla tüm kesimler sürece dahil edilerek hazırlanan ve kamuda yetkili tüm sendikaların görüş ve önerileri alındıktan sonra son şekli verilen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı 153 maddeden ve 13 geçici maddeden oluşuyor.”

İdari ve Sosyal İşler Komitesi, Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantıda ele almaya devam edecek.

İdari ve Sosyal İşler Komitesi toplantısına, DP-UG Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova, UBP Milletvekili Komite Başkan Vekili Dursun Oğuz, CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya, CTP-BG Milletvekili Dr. Hüseyin Erçal, DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz ve CTP-BG Milletvekili Erkut Şahali katıldı. 
Son Güncelleme: 26.02.2014 20:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.