banner151

BAŞBAKAN KÜÇÜK: “HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ ÖNCE UBP’YE VERİLMELİ…”

Başbakan İrsen Küçük, hükümetin düşmesinin ardından Cumhurbaşkanı’nın yeni hükümeti kurma görevini Anayasa gereği, Meclis’te en fazla milletvekili bulunan UBP’ye vermesi; ardından diğer partilerin denenmesi gerektiğini söyledi.

03 Haziran 2013 Pazartesi 14:53
BAŞBAKAN KÜÇÜK: “HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ ÖNCE UBP’YE VERİLMELİ…”
 Başbakan İrsen Küçük, hükümetin düşmesinin ardından Cumhurbaşkanı’nın yeni hükümeti kurma görevini Anayasa gereği, Meclis’te en fazla milletvekili bulunan UBP’ye vermesi; ardından diğer partilerin denenmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Küçük, Cumhurbaşkanı’nı UBP’nin iç işlerine karışmakla suçlayarak, Cumhurbaşkanı eğer UBP’ye değil de, siyasi yakınlık duyduğu Meclis’te 3. veya 4. konumda bulunan bir partiye hükümet kurma görevi verirse, Anayasa’nın verdiği tarafsız görev yapma ilkesine aykırı davrandığı sonucuna varılacağını savundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda hükümetine karşı verilen güvensizlik önergesiyle ilgili konuşan Başbakan İrsen Küçük, parti başkanlarının seçim propagandasını erken başlattığını belirterek, Bakanlar Kurulu kararlarının gündeme getirilmesini eleştirdi.

Başbakan Küçük, göreve geldikleri andan itibaren Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelen tüm konuları görüşüp kararlar aldıklarını, 3 yıllık çalışma prensiplerinin de böyle olduğunu söyledi.

3’lü kararname ile yapılan atamalarda gereğinin yapıldığını ifade eden Küçük, “Seçime yönelik avantaj için olsaydı tüm mevkileri doldururduk” dedi.

Üçlü kararnameyle yapılması gereken birçok atamayı boş bıraktıklarını, sadece gereği neyse onların yapıldığını, gençlerin ev sahibi olması için de arsa dağıttıklarını söyledi.

KÜÇÜK’TEN DENKTAŞ’A…“FAİZİYLE İADE ETTİK TEŞEKÜR EDECEĞİNE ELEŞTİRİYORSUN”

DP-UBP arasındaki milletvekili transferleri konusunda “Biz 3 aldık, 8 verdik, faiziyle birlikte iade ettim. Memnun olup bana teşekkür edeceğine çıkıp beni eleştiriyorsun. Sana can verdim, kan verdim. Belki barajdan kurtulursun” diyen Başbakan İrsen Küçük, her şeyin 29 Temmuz’da görüleceğini söyledi.

DP Genel Başkanı Denktaş’ın partisine katılan 8 milletvekiliyle birlikte düzenlediği basın toplantısında “değişim” demesini eleştiren ve “Kiminle değişim?” diye soran Başbakan İrsen Küçük, seçim öncesi meydanlarda halka çok konuşacaklarını, “Elektrik Kurumu’nun, TÜK’ün, KTHY’nin batma süresinin Serdar Denktaş’la başladığını hep meydanlarda söyleyeceğini” belirtti.

3 YILDA SADECE 4 YENİ MAKAM ARACI

Bu sözler üzerine yerinden cevap veren ve Başbakan Küçük’e TV ekranında tartışma daveti yapan Serdar Denktaş’a “Er meydanına da hazırım” diye yanıt veren Küçük, israfla suçlandıklarını ancak 3 yılda sadece 4 makam aracı eklediklerini, bunları Cumhurbaşkanı, kendisi, Ahmet Kaşif ve Kemal Dürüst’ün aldığını açıkladı.

Başbakan Küçük bazı araçlar arızalandığı için yenilerinin ihtiyaç olduğunu da söyledi.

Ahmet Kaşif de yerinden cevap vererek “Makam aracını kendisinin değil Ertuğrul Hasipoğlu’nun aldığını” söyledi.

ABD ziyaretine değinen Başbakan İrsen Küçük, kendisi Amerika’dayken partisinde demokrasiyi hazmedemeyenlerin işbirliğiyle hükümetin düşürülmesi planları yapıldığını belirtti. Genel Sekreter seçiminde tüzüğün gereğini yerine getirdikleri için eleştirildiğini, elini masaya vurup birini genel sekreter atamasının istendiğini ifade eden Küçük, halka meydanlarda tüm bunları anlatacaklarını kaydetti.

“CUMHURBAŞKANI’NIN DESTEĞİYLE AVANTA HÜKÜMETE GELMEK İSTİYOR”

Başbakan Küçük, erken seçim için anlaştıklarını ancak DP Genel Sekreteri Serdar Denktaş’ın “Cumhurbaşkanı’nın desteğiyle avanta hükümete gelmek istediğini” savundu.

Ülkenin demokrasiden şaşmaması, kişisel hırslar için parlamentoyu kullandırmama adına güvensizlik önergesi yeterli sayıya ulaşırsa sürecin ne olacağı konusunda hukukçulardan görüş aldığını açıklayan Başbakan Küçük, konuşmasının devamını yazılı bir metinden yaptı ve Anayasa’nın ilgili maddelerine atıfta bulundu.

“DP’YE HÜKÜMET KURMA GÖREVİ VERİLECEĞİ KONUŞULUYOR”

Cumhurbaşkanı’nın DP’den bir milletvekiline hükümeti kurma görevi verileceğinin konuşulduğunu kaydeden Küçük, anayasal yetkilerin tarafsızlık ve demokratik hukuk devleti ilkeleri doğrultusunda kullanılması gerektiğini vurguladı.

Başbakan İrsen Küçük, hükümeti kurma görevinin yine UBP’ye verilmesi gerektiğini ifade ederek, mecliste temsil edilen partilere önemli bir görev düştüğünü, anayasa ihlal edilmeden halk iradesine dayalı demokratik bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.

Küçük, Cumhurbaşkanı’nın önce UBP’ye, hükümeti kuramayıp görevi iade ederse de ardından sırayla diğer partilere hükümeti kurma görevi vermesini istediklerini belirtti.

“SİYASİ YAKINLIK DUYDUĞUNA GÖREV VERİRSE ANAYASAYA AYKIRI”

Siyasi partilere “Gelin bu demokratik teamülü yaratma konusunda işbirliği yapalım” çağrısında bulunan Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı eğer siyasi yakınlık duyduğu Mecliste 3. Veya 4. konumdaki bir partiye hükümet kurma görevi verirse, anayasanın verdiği tarafsız görev yapma ilkesine aykırı görev yaptığı sonucuna varılacağını kaydetti.

“CUMHURBAŞKANI PARTİNİN İÇİŞLERİNE KARIŞIYOR”

“Cumhurbaşkanı’nın partinin (UBP’nin) içişlerine karıştığını ve müdahaleler yaptığını” iddia eden Küçük, “Eğer hükümeti kurma görevini en büyük partiden başlayarak vermezse senaryoyu hazırlayanlardan biridir” ifadesini kullandı.

“DARBELERİN HER ÇEŞİDİNE KARŞIYIZ”

Başbakan Küçük, “Darbelerin her çeşidine karşıyız halk iradesinin çiğnenmesini içeren hiçbir adım kabul edilemez. Yaşadığımız çağda ne darbeyi, ne darbecileri tolere edebiliriz. Kıbrıs Türk halkı asla post modern darbe müdahalelerine göz yumamaz” dedi.

Küçük, Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığının en temel ilke olduğunu vurgulayarak, aksi halde Cumhurbaşkanı’nın sorgulanması gerektiğini belirtti.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 03.06.2013 14:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Tayanç 2013-06-03 16:34:49

arif hocanın dediğinden sn.küçük