banner151
banner165

Ataman: Pandemi döneminde kooperatiflerin önemi öne çıktı

Ataman, müşteri ayırımı yapmadan kredi faiz oranlarında indirime gidildiğinin, taksit erteleme ve yapılandırmalar ile birlikte dijital hizmetlerin sunumunda da yoğun faaliyetler yürütüldüğünün altını çizdi.

03 Temmuz 2020 Cuma 11:48
Ataman: Pandemi döneminde kooperatiflerin önemi öne çıktı

Kooperatif Merkez Bankası (Koopbank) 97. Uluslararası Kooperatifler Gününü kutluyor. Bu yıl Temmuz ayının ilk Cumartesi gününe denk gelen 4 Temmuz tarihinde, Uluslararası Kooperatifler Günü “İklim Hareketi için Kooperatifler (#Coops4ClimateAction)” teması ile kutlanacak. Gün, 26 yıldan bu yana Birleşmiş Milletler örgütleri ile birlikte kutlanıyor.

Kıbrıs’ta bir asırdan uzun süredir devam eden kooperatifçilik, günümüzde tarım ve hayvancılıktan esnaf birliklerine ve finansal alana kadar çok geniş bir yelpazede binlerce kişiye hizmet veriyor.

ÜLKEMİZDE 200, DÜNYADA 800 BİNİ AŞKIN KOOPERATİF

Birleşmiş Milletlerin tahminine göre tüm dünyada 800 bini aşkın kooperatif, 1 milyardan fazla kooperatif ortağı ile ekonomide ciddi bir itici güç konumunda bulunuyor. Kooperatifler dünya genelinde 250 milyondan fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. Son tahminlere göre, dünya genelindeki kooperatifler, toplam çalışma nüfusunun yaklaşık %10’u olan 279 milyondan fazla insanı ya doğrudan istihdam etmekte ya da onların ana gelir kaynağı konumundadır. Günümüzde Kuzey Kıbrıs’ta ise 200 civarında kooperatif finans, tarım, hayvancılık, el sanatları gibi alanlarda aktif şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.

“YÜKSELEN DEĞER KOOPERATİFLER”

Uluslararası Kooperatifler Günü nedeni ile açıklama yapan Koopbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Ataman tüm dünyada kooperatifçiliğin yükselen bir değer olduğuna dikkat çekerek, özellikle Kovid-19 salgını süreci boyunca dünya genelinde üretim ve tüketim kooperatiflerinin temel mal ve hizmetlerin tedarik zincirlerini koruma yönünde çok önemli misyonlarının olduğunu belirtti. Ataman, finans kooperatiflerinin de süreçten etkilenen işletmeleri ve bireyleri desteklemek amacıyla dayanışma fonları oluşturduğunu söyledi. Diğer taraftan, salgın sürecinde birçok kooperatifin koruyucu sağlık ekipmanı, gıda, malzeme ve sosyal yardım alanında yerel talebi acilen karşılamak amacıyla ürün ve hizmetlerinde dönüşüme gittiğini ifade eden Ataman, kooperatiflerin kriz zamanlarında ortaya koydukları bu yerel yaklaşımlar ile en ihtiyaç duyulan anda içinde bulundukları toplumların yanı başında bulunarak onları desteklediklerini kaydetti.

“KOOPBANK’IN VAZGEÇİLMEZ BİR MİSYONU VAR”

Genel Müdür Kemal Ataman, Koopbank’ın 61 yıldır halktan aldığı ilham ve heyecanla her evin bir parçası olmaya devam ettiğini kaydetti. Ataman, gerek ülkemiz, gerekse dünyanın geri kalanı için kooperatifçiliğin önemine dikkat çekerken, Koopbank’ın ülkemizdeki aktif kooperatiflerin bir üst birimi olarak faaliyet gösterdiğini, kooperatifçiliğin gelişmesi ve kooperatif bilincinin yerleşmesinde Koopbank’ın vazgeçilmez bir misyonunun olduğunu vurguladı. Ataman açıklamasında, kooperatifçilik hakkında ise şunları kaydetti; “Bugün Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren her kooperatif bankamızın bir üyesi, daha doğrusu sahibidir. Kooperatifler en yalın haliyle birlikte çözüm üretilen birer merkezdir ve bu şekilleriyle kaynakların ekonomiye kazandırılmasını sağlarlar, bulundukları bölgelerin ekonomisinin kurtarıcılarıdır”.

“KOVİD-19 SÜRECİNDE KOOPERATİFLERİN ÖNEMİ ÖNE ÇIKTI”

Kooperatiflerin insan ihtiyaçlarının karşılıklı yardımlaşma yoluyla giderilmesini sağlamak ve ortakların çıkarlarını korumak amacıyla oluşturulan ekonomik kuruluşlar olduğunu söyleyen Kemal Ataman, Koopbank’ın kurulduğu günden bu yana Kıbrıs Türk halkının ve özellikle çiftçi ile hayvancının en zor zamanlarında yanında olduğunu ve her zaman toplumun en önemli destekçisi olmayı sürdürdüğünü söyledi. Tüm dünyada eş zamanlı olarak yaşanan Kovid-19 salgını ile birlikte zor bir dönemeçten geçildiğini, bu çerçevede Koopbank ile diğer birçok kooperatifin toplum ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak halkın rahat nefes alabilmesini sağlamak amacıyla ciddi adımlar attığını belirten Ataman, müşteri ayırımı yapmadan kredi faiz oranlarında indirime gidildiğinin, taksit erteleme ve yapılandırmalar ile birlikte dijital hizmetlerin sunumunda da yoğun faaliyetler yürütüldüğünün altını çizdi.

BU YILKI TEMA: İklim değişikliği için eyleme geç

Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin (ICA) 2020 yılı için kooperatiflerin iklim değişikliğine karşı yapılacak çalışmalara dikkat çekmek adına “İklim değişikliği için eyleme geç” temasını seçtiğini belirten Ataman, iklim değişikliğinden tüm dünyanın eş zamanlı olarak etkilendiğini, ekosistemlerin yanı sıra insan topluluklarını da ciddi risk altına soktuğunun altını çizdi. Kovid-19 salgını ile birlikte tüm dünyada birçok kişinin korunma amaçlı eve kapandığını, bunun ekonomik anlamda sorunlar yaratmasına karşın çevresel anlamda bu kısa sürede bile dünyada önemli olumlu gelişmelerin yaşanmasına neden olduğunu sözlerine ekledi. Kemal Ataman “ne acıdır ki karantina sürecinin hemen ardından ülkemizde çıkan yangınlar birçok ekili alan ve ormanlarımıza zarar verdi. Bu tür olaylar çok uzun süre telafisi olmayan etkilere neden olmaktadır. İklim değişikliği başta olmak üzere çevre için birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

KOOPBANK ORMANI

2015 yılında Orman Dairesi ile birlikte Dikmen yakınlarında “Koopbank Ormanı” oluşturduklarını ancak bu arazinin ekim yapıldıktan kısa bir süre sonra ne yazık ki farklı bir amaca yönelik olarak bankadan alındığını ifade eden Ataman, bunun telafisi için uğraştıklarını ve yıl içinde yine Orman Dairesi işbirliği ile yeni bir orman alanı oluşturacaklarını söyledi.

Ataman açıklamasında 97. Uluslararası Kooperatifler Gününü ülkemizde de kutlamaktan mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 03.07.2020 15:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner168

banner162

banner157

banner68

banner164

banner146