banner151
banner165

ASMA GEN KAYNAKLARINI KAYIT ALTINA ALINDI

TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTÜTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ, ASMA GEN KAYNAKLARINI KAYIT ALTINA ALDI

27 Nisan 2014 Pazar 12:51
ASMA GEN KAYNAKLARINI KAYIT ALTINA ALINDI
PROJE KAPSAMINDA 32 ÜZÜM ÇEŞİDİ VE TİPLERİ TOPLANDI

VURANA: “BU PROJENİN ÜLKEMİZ BAĞCILIĞINA VE ULUSAL ASMA GENETİK KAYNAKLARININ KORUNMASI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KULLANIMININ SAĞLANMASINA KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kuntay Vurana, ülkemizdeki asma gen kaynaklarının kayıt altına alındığını bildirdi. Asma Genetik Kaynakları projesi hakkında bilgiler veren Enstitü Müdürü Vurana, proje ile gen kaynaklarının kayıt altına alındığını ve bununülkemiz bağcılığına ve ulusal asma genetik kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanmasına katkı sağlanacağını belirtti.Proje hakkında detaylı bilgiler veren Vurana, 2011 yılında başlayan Asma Genetik Kaynakları projesi kapsamında ülkenin birçok bölgesine dağılmış olan, Kıbrıs’a özgü ve birbirinden farklı olduğu düşünülen 32 üzüm çeşit ve tiplerini toplandığını, tanımlandığını ve ampelografik özelliklerini belirlemek için Güzelyurt Araştırma istasyonunda Asma Genetik Kaynakları parselinde muhafaza altına alındığını ifade etti.

VURANA: ADAMIZ KÖKLÜ BİR BAĞCILIK KÜLTÜRÜNE SAHİP
Ülkemiz eski ve köklü bir bağcılık kültürüne sahip bir ada olduğunu hatırlatan Vurana,adanın bağcılık için en uygun iklim kuşağı üzerinde yer alması ile gerek sofralık gerekse şaraplık üzüm yetiştiriciliği özelliklerine sahip olduğunu söyledi. Adamız üzüm yetiştiriciliğinde batı ve doğu arasında kavşak konumunda olup 4000 yıllık bir tarihe sahip olduğunu da belirten Vurana, ülkemizde tarihten gelen yöresel üzüm çeşitlerininbulunduğunu ve bu çeşitler halkımız tarafından sevilerek tüketildiğini ifade etti. Vurana, özellikle son yıllardaüreticilerimizin erken dönemde olgunlaşan yeni üzüm çeşitlerine eğilim göstermesinden dolayı eski çeşitlerin yok olmakla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. Vurana, araştırmaları kapsamında dönem dönem meydana gelen hastalık ve zararlıların Kıbrıs’a dışarıdan gelen çeşitlere çok zarar vermesine rağmen eski yerel çeşitlerin özellikle hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

“YÖRESEL ÜZÜM ÇEŞİTLERİ İLE BİR KOLEKSİYON BAĞI KURULMASI ÖNEMLİ”

Kuzey Kıbrıs’ın yöresel üzüm çeşitleri ile bir koleksiyon bağı kurarak bu çeşitlerin bir araya getirilmesi, genetik kaynakların toplanması ve daha sonra değerlendirilmesinin kendileri için önem arz ettiğini belirten Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Kuntay Vurana, bu şekilde ileride genetik kaynakların hem üstün özelliklerinden yararlanılarak yeni çeşitlerin ticari amaçla geniş çaplı üretimleri hem de bu gen kaynaklarının değişik amaçlarla ıslah çalışmalarında kullanımlarının söz konusu olabileceğini vurguladı.

PROJE KAPSAMINDA 32 ÜZÜM ÇEŞİDİ VE TİPLERİ TOPLANDI
Proje hakkında detaylı bilgiler veren Vurana, 2011 yılında başlayan Asma Genetik Kaynakları projesi kapsamında ülkenin birçok bölgesine dağılmış olan, Kıbrıs’a özgü ve birbirinden farklı olduğu düşünülen 32 üzüm çeşit ve tiplerini toplandığını, tanımlandığını ve ampelografik özelliklerini belirlemek için Güzelyurt Araştırma istasyonunda Asma Genetik Kaynakları parseli, diğer adı ile Arazi Gen Bankası’nda modern bağcılıkta Telli Terbiye sisteminde muhafaza altına alındığını kaydetti. “Bu projenin ülkemiz bağcılığına ve ulusal asma genetik kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanmasına katkı sağlayacaktır” diyen Vurana, telli terbiye sistemleri ile ilgili Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden ayrıntılı bilgi alınabileceğini de ifade etti.
 
Son Güncelleme: 27.04.2014 12:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner162

banner146

banner50

banner68

banner164