banner118
banner141

“Aşılmaya çalışıldı ama başarılı olunmadı”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında milletvekillerinin güncel konuşmalarıyla çeşitli konular Meclis’e taşındı.

16 Mayıs 2017 Salı 14:13
221 Okunma
“Aşılmaya çalışıldı ama başarılı olunmadı”

Toplantıda ilk olarak bilgiye ve onaya sunuş işlemleri yapıldı ve KKTC ve TC Hükümetleri Arasında Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Uygulanmasına İlişkin İdari Anlaşma ile Hukuk ve İdari İşler Komitesi’nin Ceza Değişiklik Yasa Önerisi’ni ivediliğiyle birlikte geri çektiği milletvekillerinin bilgisine getirildi.

ANGOLEMLİ YENİERENKÖY BELEDİYESİ’YLE İLGİLİ KONUŞTU

Toplantıda daha sonra iç tüzüğün 62. maddesi uyarınca belediye çalışanlarının sorunları konusunda TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli söz aldı.

Yenierenköy Belediyesi’nde yapılan greve dikkat çeken Angolemli, hükümetin belediye çalışanlarının sorunlarına bir an önce çözüm bulması gerektiğini kaydetti.

Çalışanların angarya çalıştırıldığını ileri süren Angolemli, belediyeye kilit vurulmasının faturasının vatandaşlara çıkacağını söyledi.

Köklü çözüm bulunana kadar kilidin açılmayacağını hatırlatan Angolemli, sorunun çözümü için yetililere çağrıda bulundu.

ÇAVUŞOĞLU: “AŞILMAYA ÇALIŞILDI AMA BAŞARILI OLUNAMADI”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, özelde Yenierenköy, genelde de tüm belediyelerin sorunları olduğunu, bu sorunların aşılmaya çalışıldığını, ancak başarılı olunamadığını anlattı.

Çavuşoğlu, Yenierenköy Belediyesi’nin diğer belediyelere kıyasla daha çok problemi olduğunu belirterek, bu sorunları sıraladı.

Gelinen aşamada akıllı sayaç konusunda bir yardım yapıldığını belirten Çavuşoğlu, Maliye Bakanlığı’yla konu hakkında görüştüklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, sorunu çözüp altı ay sonra benzer bir sorunla karşılaşmamanın önemine işaret ederek, sonuç alıcı bir çözüm için hükümetin çalıştığını ve projelerin ortaya koyacağını kaydetti.

“BELEDİYELER BÜYÜYEREK KURUMSALLAŞMALI”

Bu belediye sayısının ülkeye hizmet veremediğini dile getirerek, bir çalışma yapıldığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, belediyelerin büyüyerek, kurumsallaşması gerektiği fikrinden hiç vazgeçmediğini, İçişleri Bakanlığı’nın da bu konuda çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

14 BELEDİYE

CTP Milletvekili Asım Akansoy’un yerinden bir sorusu üzerine de belediye sayısının 14’ten fazla olmayacak şekilde çalışma yapıldığını, bunu aynen desteklediğini ifade eden Çavuşoğlu, hükümetin çalışmaların bu yönde sürdüğünü kaydetti.

Nazım Çavuşoğlu, “Önümüzde seçimler var bu uygulamaya seçimden sonra geçilmesi lazım” dedi.

“BU HAFTA İÇİNDE MASAYA BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİ KONULACAK”

Bakan Çavuşoğlu, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin yerinden sorusu üzerinde ise, Yenierenköy Belediyesi konusunda bu hafta içerisinde masaya bir çözüm önerisi konulacağına inandığını söyledi.

AKANSOY: “KIBRIS SORUNUNDA YENİ BİR KRİTİK AŞAMAYA GELİNDİ”

Genel Kurul’da daha sonra güncel koşuşmalara geçildi.

CTP Milletvekili Asım Akansoy, Kıbrıs konusunda son gelişmeler konulu güncel konuşmasında, Kıbrıs konusunda yeni bir kritik aşamaya gelindiğini kaydetti.

Kıbrıs konusunda yaşanan tıkanıklığın sadece bir tarafa bağlanamayacağına işaret eden Akansoy, Kıbrıs konusunda yaşanan tıkanıklığın uluslararası camianın da sabrını zorladığını söyledi.

Kıbrıslı Türkler olarak, BM tarafından kaydedilmiş, çeşitli bağlamlarda karara dönüştürülmüş çözümün temel değerleri için herhangi bir tartışma ya da pazarlık içerisinde olunamayacağına işaret eden Akansoy, bunun Kıbrıslı Rumlar için de geçerli olduğunu kaydetti.

Doğal gaz konusuna da değinen Akansoy, bugün, Doğu Akdeniz’de en önemli dinamiklerin başında gelen doğal gaz konusunun Kıbrıs’ı doğrudan etkilediğini söyledi.

Bölgede istikrarın sağlanabilmesi için, doğal gazın varlığının üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğine işaret eden Akansoy, “Gelinen noktada sağduyu ile davranmamız, bu bağlamda siyaset üretmemiz ve Doğu Akdeniz’de olası sıcak gelişmelerin önleyici ve ortak kazanım yaratıcı katalizörü olmamız gerekir” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının müzakereler devam ettiği sürece tek yanlı olarak doğal gaz arama girişiminin kesinlikle dondurulması gerektiği yönünde aktif bir siyaset üretilmesi ve ilgili tüm çevrelere konunun taşınması gerektiğini de vurgulayan Akansoy, Barbaros araştırma gemisinin faaliyetlerini de ileri taşınmaması ve durdurulması gerektiğini söyledi.

“MÜZAKERELER BİR YIL ASKIYA ALINSIN”

Akansoy şöyle devam etti:

“Bugün gelinen noktada, müzakere sürecinin en azından yıl bir askıya alınması gerektiğini düşünmekteyim. Bu anlaşılır bir durumdur. Bu durumu zorlayıcı ve gerçekçi olmayan ifadelere büründürmemek gerekir.”

ERTUĞRULOĞLU: “BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK DEDİĞİNİZ ZAMAN, BİZİ RUM’UN İNSAFINA BIRAKIRSINIZ”

Akansoy’un konuşmasına cevaben söz alan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bugüne kadar “Rumlar neden Kıbrıslı Türklerle müzakerelerde neticeye varmak istesin” sorusunun cevabını kimsenin veremediğine işaret ederek, Rumların buna, bir çözüme ihtiyacı olmadığını kaydetti.

Rum tarafına “bizim başka çaremiz yoktur, müzakereleri bir yere bağlamak zorundayız” mesajı verildiği sürece bir anlaşmaya varılamayacağını söyleyen Ertuğruloğlu, “Rumlar neden böyle bir neticeye varmak istesinler?” diye sordu.

Ertuğruloğlu, Rumlara tanınmışlık verilmesini eleştirerek, “Bu tanınmışlığın kendilerine sağladığı avantaj ve faydalarını neden kendilerine eşit görmedikleri Kıbrıs Türkleriyle paylaşmak istesinler?” diye sordu.

Rum tarafında yaklaşan seçimlere işaret eden Ertuğruloğlu, Rum halkının, çözüm için çalışan bir Rum lideri desteklemeyeceklerinin bilindiğini kaydetti.

50 yıldır devam eden müzakere sürecinde, en ufak bir başarı şansı olmadığını vurgulayan Ertuğruloğlu, Rumlara bu mazereti yaratan uluslararası camianın Kıbrıs konusunda başarıya varılmamasının garantörü olduklarını söyledi.

“Kıbrıs konusunda yapılan hatalardan dönülmesi lazım” psikolojisiyle, Kıbrıs konusundan sonuç alınamayacağını vurgulayan Ertuğruloğlu, Türk insanının barışçı insanalar olduğunu, hakkını koruma istediğini, müzakere sürecinden sonuç alınmasını beklediğini belirtti.

“Başka seçeneğimiz yok dediğiniz zaman, bizi Rum’un insafına bırakırsınız” diyen Ertuğruloğlu, “Biz bir Helen adasının Türk azınlığı değiliz” şeklinde konuştu ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’in son beyanatından örnekler verdi.

YORGANCIOĞLU MAKAM ARAÇLARINI ELEŞTİRDİ

İkinci güncel konuşmayı CTP Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu hükümetin mali politikaları konusunda yaptı.

Yorgancıoğlu, basında yer alan haberlerden örnekler vererek yeni makam arabaları konusuna değindi ve yeni makam aracı alınması konusunda hükümet yetkililerine eleştirilerde bulundu.

2016 yılının enflasyon rakamlarından örnekler veren Yorgancıoğlu, 2017’de ilk dört ayda yüzde 6.54’e ulaştığına, yıl sonuna kadar bu rakamın daha da artmasının beklendiğini ifade etti ve insanların yaşam kalitesinin giderek kötüleştiğini vurguladı.

Kredi göstergelerine ve TL ile dövizle ilgili gelişmelere değinen Yorgancıoğlu, Hükümetin vatandaşlarını koruma adına tedbir alması gerektiğini kaydetti.

İnşaat sektöründe denetleme mekanizmasının önemine işaret eden Yorgancıoğlu, bunun sağlanamaması durumunda yeni bir sıkıntılı dönemin yakın olduğunu ifade etti.

7 kilometre olduğu söylenen Akıncılar yolunun 7 kilometre olmadığını savunan Yorgancıoğlu, durumu eleştirerek, halka doğruların söylenmesi gerektiğini kaydetti.

İstihdamlar konusunda da hükümete eleştirilerde bulunan Yorgancıoğlu, Elektrik Kurumu’nun ihalesiz yaptırmaya çalıştığının ne olduğu konusunda yetkililerden bilgi istedi.

HAMZAOĞULLARI KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILARIN SORUNLARINI MECLİS’E TAŞIDI

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları “küçükbaş hayvancıların kan alımı ve sahada kan alanların karşılaştığı sıkıntılar” konusunda konuşma yaptı.

Hamzaoğulları, konuşmasının başında Yenierenköy Belediyesi çalışanlarının yaptığı greve işaret ederek, 4 aydır para alamayıp, evine ekmek götüremeyen çalışanların durumuna dikkat çekti.

Hamzaoğulları, bu konuda ne yapılacağını sordu.

Hastalıklarla mücadele kapsamında Hayvancılık Dairesi’nce sürdürülen proje çerçevesinde küçükbaş hayvanlardan kan alımı sırasında, hayvan üreticilerinin gözlemlediği ve duyduğu sıkıntı ve şikayetleri aktaran Hamzaoğulları, kan alımında kayıtlı rakamların üzerinde rakamlarla karşılaşıldığını savundu.

Bu işten rant sağlayan insanlar olmasını eleştiren Hamzaoğulları, küçükbaş hayvancıların sütüne ihtiyaç olduğunu ve bölgede tek üretim tesisi olması nedeniyle üreticilerin zaman zaman mağduriyet yaşadığını kaydetti.

Hamzaoğulları, imalatçıya süt veren ve vermeyen arasında da bir denge sağlanması gerektiğine işaret etti.

ÇAVUŞOĞLU

Yeniden kürsüye gelen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Tütün İşletmeleri’nin 34 çalışanıyla hizmet verdiğine işaret ederek, Yenierenköy Tütün Fabrikası’nın sıkıntılarına değindi.

Tütün ekiminin teşvik edilmek istendiğini ve dış ülkelere satılmak istendiğini anlatan Bakan Çavuşoğlu, yeni alınan Mercedes’ler konusun çarpıtıldığını kaydetti ve popülist yaklaşım olarak niteledi.

İthalatın azalması ve kendi kendine yeten bir ülke olabilme konusunda çalıştıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, Yenierenköy Belediyesi konusunda çalışmalarının devam ettiğini ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi için Maliye Bakanlığı’nın bir çalışma yapıldığını kaydetti.

“BEYAN VE DESTEKLER ÖRTÜŞMÜYOR”

Küçükbaş hayvancılık konusunda, bütün yardım ve desteklerin beyan üzerine yapıldığını, beyanlar ve rakamların örtüşmediği konusunda kendilerinin de verileri olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini ve verilerin bir süre sonra milletvekilleriyle paylaşılabileceğini vurguladı.

“Köhnemiş bir düzenden çıkmaya çalışıyoruz, sorunları her geçen gün azaltma yönünde çalışıyoruz” diyen Bakan Çavuşoğlu, sistemi oturtmak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

banner143
Son Güncelleme: 16.05.2017 14:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.