banner118

“ANAYASA BİR KERE DELMEKLE AŞINMAZ”

Toparlanıyoruz Hareketi, şahsi amaçlar için, KKTC Anayasası’nın ihlal edildiğini ve bundan derhal vazgeçilmesi gerektiğini iddia etti.

25 Şubat 2014 Salı 11:43
277 Okunma
“ANAYASA BİR KERE DELMEKLE AŞINMAZ”
Anayasa’nın 159’ncu maddesinin 1(a) fıkrasının koruması altında olan dere yataklarının özel ve tüzel kişilere devrinin mümkün olmadığını, fakat ne yazık ki bunun Bakanlar Kurulu Kararları ile gerçekleştirildiğini savundu. 2 Mayıs 2013 tarihinde, 1025/2013 (İ.Y.Y.B) sayılı İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı tarafından sunulan ve K(II)988-2013 sayı ile kabul edilen Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan ihlalin, yeniden ele alınarak durdurulması ve doğabilecek zararın bu karardan sorumlu olanlardan tahsili yoluna gidilmesini isteyen Toparlanıyoruz Hareketi’nin sunmuş olduğu dilekçe ek’tedir. 
Malumunuz olduğu üzere, toplumun karşılaşmakta olduğu kötü yönetim sorunları ile ilgilenip, görüş ve öneriler ortaya koymak, bir sivil toplum örgütü olan Toparlanıyoruz Hareketi’nin önde gelen misyonları arasındadır.
Bu bağlamdan hareketle, bilgimize getirilen, Lefkoşa/Kumsal’da, Dereboyu olarak bilinen yol güzergâhı üzerinde yapımı sürdürülen, AVM inşaatı ile ilgili araştırma ve saptamalarımızı yasal gereğinin yapılması amacıyla, bilgilerinize getirmeyi toplumsal bir görev saymaktayız.
Şehir Planlama Dairesi nezdinde yaptığımız araştırmada, bahse konu inşaatın Lefkoşa/Kumsal’da; Pafta/Harita XXI/38 W1 &W2, Blok ‘B’ de kain 587 ve 588 no’lu parseller üzerinde yer aldığı ve sunulan projeye bağlı olarak izinlendirildiği öğrenilmiştir. Ancak, yapımı halen sürdürülmekte olan ilgili inşaatın projeye bağlı kalmadığı ve KKTC Anayasası’nın koruması altında olan ‘dere yatağı’ içerisine, kabul edilemez boyutlarda taşırıldığı, sadece bizler tarafından değil, denetlemeden sorumlu birimler olan; Lefkoşa Türk Belediyesi, Şehir Planlama Dairesi ve Lefkoşa Kaymakamlığı tarafından da gözlemlenmiştir. Yasaların kendilerine verdiği yetkileri kullanmayan kurumlar, kaçak yapılaşmaya adeta göz yumar duruma düşmüşler ve/veya düşürülmüşlerdir.
Konunun en ilginç ve dikkat çekici yanı ise, bahse konu kurumların bağlı olduğu Bakanlığınızın 1025/2013 (İ.Y.Y.B)sayılı önergesi üzerine, Bakanlar Kurulunun 02.05.2013 tarihinde almış olduğu K(II)988-2013 sayılı kararıdır.
Anayasanın 159’ncu maddesinin 1(a) fıkrasının koruması altında olan dere yataklarının, yine ayni maddenin (2)’nci fıkrasına göre, “takas yöntemi ile” devri mümkün olmadığı gibi, Bakanlar Kurulu’nun böylesi bir karar üretmesi de, anayasamız hilafına olanaklı değildir.
Ayrıca, ilgi Bakanlar Kurulu Kararı ile yetkilendirilmeye çalışılan Tapu ve Kadastro Dairesi’nin, dere yatağından belirli bir kısmı, özel mülke amalgame edebilmesi de anayasal ve yasal olarak olanaksızdır.
Bu bağlamda, Toparlanıyoruz Hareketi’nin hassasiyetinin; ANAYASA’NIN İHLALİNDE yoğunlaştığını vurgularken, konuya taraf olan tüm kurumların yasal görevlerini yerine getirmeleri hususunda uyarılmaları, ilgili Bakanlar Kurulu Kararı’nın, hazırlayacağınız öneri ışığında yeniden gözden geçirilerek, alınacak karardan dolayı doğabilecek zararın, sorumlu olanlardan tahsili yoluna gidilmesi ve Bilgi Edinme Hakkı Yasası çerçevesinde, yasal süre içerisinde tarafımıza bilgi verilmesini talep eder, saygılar sunarız.

Son Güncelleme: 25.02.2014 11:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.