banner151
banner165

200 civarında kara para dosyası takip ediliyor...

Son günlerde yazılı basında ve görsel medyada yayınlanan ve halen devam eden Nakdi Varlıklara İlişkin Mali Düzenleme Hakkında Yasa Gücünde Kararnameye ilişkin yorumlara Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı tarafından açıklık getirmiştir.

07 Ağustos 2021 Cumartesi 14:12
200 civarında kara para dosyası takip ediliyor...

Son günlerde yazılı basında ve görsel medyada yayınlanan ve halen devam eden Nakdi Varlıklara İlişkin Mali Düzenleme Hakkınnda Yasa Gücünde Kararnameye ilişkin yorumlara Maliye Bakanlığı Müsteşarı (Genel Kooridatör) Özdemir Kalkanlı tarafından açıklık getirmiştir.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı tarafından yapılan açıklamada bu kararname ile ülke içinde veya ülke dışında tutulan ve bilançolara veya gelir beyanlarına dahil edilmemiş ve vergisi ödenmemiş nakdi varlıkların beyan edilerek ve kararname ile getirilen indirimli verginin de ödenmesi kaydıyla sisteme kazandırılmasının amaçlandığını belirtildi.

Ülkede önemli ölçüde kayıt dışılık olduğunu ifade edenKalkanlı, Kararname ile hedeflenenin kayıt dışı bırakılmış gelirler olduğunu belirterek Nakdi Varlıklara İlişkin Mali Düzenleme Hakkında Yasa Gücünde Kararname’nin Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak ister yurtiçinde olsun ister yurtdışında olsun henüz KKTC’de vergilendirilmemiş Türk Lirası ya da yabancı para nakit varlıkların vergilendirilerek ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Kalkanlı, benzer düzenlemelerin ülkemizde 1/1993 sayılı Mali Düzenleme ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasası, 39/1996 sayılı Mali Düzenleme (Geçici Kurallar) Yasası, 27/2003 sayılı Mali Düzenleme ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasası, 2014 yılı Temmuz ayında meclis kapalı iken kararname olarak düzenlenen Mali Düzenleme ve Kamu Alacaklarının Tahsiline ilişkin Yasa Gücünde Kararname ile (Bu Kararnamenin 60/2014 sayılı Mali Düzenleme ve Kamu Alacaklarının Tahsiline ilişkin (Geçici Kurallar) Yasası ile yasallaştırılmıştır) Yasal düzenlemeler yapılmış ve uygulanmıştır.

Yapılan ve uygulanan bu Yasaların “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası” (Kara Para) ile karıştırılmaması gerektiğini belirten Kalkanlı, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası” nın yürürlükte olduğu ve bu Yasa kapsamında ülkeye gerek banka kanalıyla gerekse başka kanallarla gelen tüm miktarların hem ülkedeki bankalarımızın hem de Bakanlığımıza bağlı Para Kambiyo ve İnkişaf İşleri Sandığı Dairemiz ile mali polisimizin takibinde olduğu ve olmaya devam edeceği belirtilmiştir.

Yapılan açıklamada “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası” (Kara Para) kapsamında halen 200 civarında soruşturmanın da takip edeildiği ifade edilmiştir.

Son Güncelleme: 08.08.2021 09:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner168

banner162

banner50

banner68

banner164

banner146