banner118
banner141

19 Mayıs KKTC'de kutlanmaya başladı

“19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Haftası” bugün, Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde “Gençlik Ateşi”nin yakılması ile başladı.

15 Mayıs 2017 Pazartesi 14:25
279 Okunma
19 Mayıs KKTC'de kutlanmaya başladı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın katılımıyla düzenlenen törende meşaleler yakılarak, “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Haftası”nın resmi açılışı gerçekleştirildi.

Bu yıl 98.’si kutlanacak olan bayram dolayısıyla, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Haftası” kutlamaları, bugünden başlayarak 19 Mayıs’a kadar devam edecek.

Hafta dolayısıyla yapılacak tören ve etkinlikler çerçevesinde, öğrenciler, devlet ve hükümet yetkililerine ziyaretler gerçekleştirecek, kortej, dans gösterileri, sportif, kültürel, sosyal ve çevresel aktiviteler ile müzik yarışması yapılacak.

“GENÇLİK ATEŞİ YAKILDI”

Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde bu sabah yapılan törende, “Gençlik Ateşi” yakıldı.

Tören, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından LTL öğrencisi Tolga Yeşil, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Daha sonra Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova konuşma yaptı.

Berova, “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın bu yıl 98. yıldönümünü Anavatan Türkiye ile birlikte kutlayacak olmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Bu yıl kutlamaların bir haftaya yayılacağını söyleyen Berova, farklı etkinlikler düzenleneceğini belirtti.

Temel hedefin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ilerleyen Cumhuriyet gençlerinin, günün anlam ve önemini idrak etmesi olduğunu belirten Berova, bunun yanında sportif aktiviteleri, bilgi yarışmaları ve eğlenceler ile bu anlamlı günü daha da anlamlı hale getirmek istediklerini kaydetti.

Şanlı Türk tarihinin başarılar ile dolu olduğunu dile getiren Berova, mücadele ile elde edilen bu başarıların gençlere aktarılmasının önemine vurgu yaptı.

19 Mayıs tarihinin bir dönüm noktası olduğunu belirten Berova, Atatürk’ün Cumhuriyeti gençlere bıraktığını söyledi. Berova, Kıbrıslı Türklerin de Atatürk’ün izinden yürümeye kararlı olduğunu belirtti.

Çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla, geleceğin güvencesi gençlerin yarına hazırlanmasına önem verdiklerini dile getiren Berova, “Siz gençlerin Atatürk ilkeleri ışığında ülkeye sahip çıkacağına inanıyorum” dedi.

Berova, konuşmasını, gençlerin bayramını kutlayarak tamamladı.

Konuşmaların ardından solo zeybek ve vals gösterileri sunuldu, Atatürk’ün gençliğe hitabesi ve gençlerin yanıtı okundu.

Tören, Bakan Berova’nın öğrencilerle birlikte meşaleleri yakmasıyla sona erdi.

BAKAN BEROVA BRT’DEN KONUŞACAK

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleri çerçevesinde, 19 Mayıs Cuma günü saat 08.00’de Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapacak.

Başkent Lefkoşa ve tüm ilçelerde, köy ve kasabalarda Atatürk anıtlarına çelenk koyma töreni gerçekleştirilecek.

LEFKOŞA

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak Lefkoşa’daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı, stadyumların dışında başkentin önemli noktalarında yapılacak.

Bu değişikliğin, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı gençlerin ismine uygun bir şekilde bayram havasında kutlaması ve şölen atmosferinde yaşaması amacı taşıdığı belirtildi.

Lefkoşa’da cuma günü  ilk tören, saat 08.45’te Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Tören, anıta çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle son bulacak.

Törenin ardından 19 Mayıs Maratonu (açık katılım 10 km’lik yol koşusu) başlayacak.

Aynı gün saat 17.30’da ise “ATAM İZİNDEYİZ” Sloganı ile tüm okulların, üniversitelerin, kurum ve kuruluşlar ile spor federasyonlarının katılımı ile kortej başlayacak. Bando eşliğinde Lefkoşa Dereboyu Pronto Çemberi önünden başlayacak yürüyüş, Ledra Palace ışıkları, Cumhurbaşkanlığı güzergahı izlenerek İnönü Meydanı alanına varılmasıyla son bulacak. Kortej esnasında dans ve spor ritmik hareketler gösterisi yapılacak.

GALA GECESİ

Kortejin ardından İnönü Meydanı’nda “Gala Gecesi” düzenlenecek. Bir grup öğrencinin oluşturacağı Fener Alayı saat 19.30’da gala ve konser alanına meşalelerle yürüyecek.

"Gala Gecesi"nde Grup Yüksek Sadakat konser verecek. Konser, saat 20.30’da başlayacak. Konser öncesi Telsim Freezone Müzik Yarışması’nda dereceye giren okullar sahne alacak.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, diğer ilçelerde ilçe kaymakamlıkları tarafından düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

“19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI HAFTASI” ETKİNLİKLERİ

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Haftası” boyunca yapılacak etkinlikler şöyle açıklandı:

16 MAYIS SALI

1- Bölgesel Sportif Etkinlikler 
a. Bisiklet Gezisi  “IŞIĞINLA GELECEĞE SÜRÜYORUZ” temasıyla (Öğrencilerin Katılımı tüm ilçelerde belirlenen bölgede toplanılması ile önceden belirtilen güzergâh doğrultusunda hem sportif hem eğlenceli bir gezi) yapılacak. (11:00)

b. Yol Koşusu “IŞIĞINLA GELECEĞE KOŞUYORUZ” temasıyla ( Okullar Arası Yıldız-Genç (Kız-Erkek) kategorilerinde yapılacak yol koşusu yarışları) yapılacak. (09:00)
Yıldız Kız : 1500 Metre
Yıldız Erkek : 2000 Metre
Genç Kız : 2000 Metre
Genç erkek : 3000 Metre

2- Çevre Temizliği - “Temiz Düşün” Sloganı ile çevre bilincini ve farkındalığı için, Akdeniz Köyü Sahil Şeridi’nin temizlenmesi etkinliği yapılacaktır. (09:00-12:00)

3- Dağcılık ve İzcilik -  “ATA’nın Yolunda  Geleceğe Tırmanıyoruz” sloganıyla TRT “Doğadaki İnsan” Programı yapımcısı “Serdar Kılıç” ile birlikte Bufavento Kalesi bölgesine yürüyüş ve tırmanış yapılacaktır. (16:00-19:00)

17 MAYIS ÇARŞAMBA

1- 19 Mayıs Genç Atlon yarışması ( 19 Adet engelin olduğu parkurdan oluşacak eğlenceli bir takım yarışması) yapılacaktır. (10:00-13:00)

Okullarımız takımları 5 Kız ve 5 Erkek öğrenciden oluşturacakları takımlar ile katılacaklardır.

2- Rozet dağıtımı (Çocuk Esirgeme Kurumu yararına günün anlam ve önemine vurgu yapılacak ve okul konsey üyesi 2 öğrenci ve 1 sorumlu öğretmen nezdinde halka rozetler takılıp isteyenlerden bağış toplanacaktır) yapılacaktır. (09:30-12:00)

18 MAYIS PERŞEMBE

1- “Spor Yaparak Eğlen” sloganı ile (Lefkoşa Atilla Topaloğlu Stadyumu’nda (Okullar Stadyumu) kurulacak çeşitli istasyonlarda geçmişte oynadığımız günümüzde ise unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarımızdan kurulacak istasyonlarda mini yarışmalar yapılacak ve hoşça eğlenceli oyunlarla zevkli saatler geçirmiş olacağız) etkinlik yapılacaktır. (09:30-12:30)

2- “Resimlerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” sloganı ile, her ilçede duvar boyama etkinliği saat 09:00’da olacaktır. Duvarlar öğrencilerimiz tarafından günün anlam ve önemine vurgu yapılarak boyanacaktır.

Telsim Freezone Müzik Yarışması ( Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda liseler arasında yapılacak müzik yarışması) 09:00-17:30 arasında gerçekleşecektir.”

“İLÇELERDEKİ TÖRENLER”

GAZİMAĞUSA

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Gazimağusa’daki tören saat 09.00’da Zafer Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından tören, konuşmalar ve şiirlerle tamamlanacak.

GİRNE

Girne’de Atatürk Anıtı’nda saat 08.30’da başlayacak törende ilk olarak anıta çelenk sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından şiir okunmasıyla tören sona erecek.

GÜZELYURT

Güzelyurt’ta, Kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı önünde 09.00’da başlayacak törende, çelenkler sunulacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmalar ve şiirle program sona erecek.

İSKELE

İskele’deki tören saat 09.00’da Ecevit Meydanı’nda yer alacak. Çelenklerin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ile başlayacak törende, konuşmalar yapılacak, şiirler okunacak. Tören, İskele Belediyesi Yıldızlar Halk Dansları topluluğu folklor gösterisi ile sona erecek.

LEFKE

Lefke’deki tören ise saat 09.30’da Lefke Atatürk Anıtı önünde çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile sona erecek.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

banner143
Son Güncelleme: 15.05.2017 14:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.