banner118

“130 TANEDEN FAZLA DOSYA BEKLEMEDE”

Cumhuriyet Meclisi Kesin Hesap Yasa Tasarıları İle Sayıştay Denetim Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite Başkanlığı, geçmiş dönemlerden itibaren gündeminde bulunan toplam 225 Sayıştay Denetim Raporu dosyasını görüştüğünü, uygunluğu olan 99 dosyayı görüşerek tamamladığını bildirdi.

18 Şubat 2014 Salı 15:20
435 Okunma
“130 TANEDEN FAZLA DOSYA BEKLEMEDE”
Cumhuriyet Meclisi Kesin Hesap Yasa Tasarıları İle Sayıştay Denetim Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite Başkanlığı, geçmiş dönemlerden itibaren gündeminde bulunan toplam 225 Sayıştay Denetim Raporu dosyasını görüştüğünü, uygunluğu olan 99 dosyayı görüşerek tamamladığını bildirdi.

Çalışmalarını sürdüren ve gündeminde bulunan 3 Sayıştay Denetim Raporu ile ilgili dosyayı görüşmeye başlayan komite, gündeminde bulunan Kesin Hesap Yasa Tasarılarını da incelemeye ve görüşmeye başladı.

Komitenin Meclis’te esas komite olarak kalması için çalışmalar da başlatıldı.

Komite Başkanı DP Ulusal Güçler Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy bugün komitenin gündeminde bulunan Sayıştay Denetim Raporları ile Kesin Hesap Yasa Tasarıları hakkında yapılan çalışmaları anlatmak üzere Meclis Mavi Salonda basın toplantısı düzenledi.

Taçoy, komitenin görev alanının; “Cumhuriyet Meclis İçtüzüğü’nün 21’inci maddesi gereğince Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin görev alanında bulunan Kurumlara ve ilgili mali yıllara ait Kesin Hesap Yasa Tasarıları ile Sayıştay Denetim Raporları’nı görüşmek ve haklarında bir rapor hazırlayarak Genel Kurula havale etmek” olduğunu kaydetti.

Komitenin gündemindeki “uygunluğu olan veya uygunluğu olmayan Sayıştay Denetim Raporlarını, Kurumlara bağlı Kesin Hesap Yasa Tasarılarını, Kurum bütçelerine bağlı genel uygunluk bildirimlerini” incelediğini ifade eden Taçoy, uygunluğu olan Sayıştay Denetim Raporunun; “Sayıştay Başkanlığının yaptığı mali denetimde, kurumun hesaplarında mevzuata göre herhangi bir aykırılığı tespit edilmemiş problemsiz olanı” olduğunu anlattı.

Komitenin bu raporu ilgili yetkililerle yaptığı toplantıda incelediğini ve Genel Kurula konu hakkındaki mali denetimi benimsediğine ilişkin bir rapor sunduğunu ifade eden Taçoy, uygunluğu olmayan Sayıştay Denetim Raporunun ise; “Sayıştay Başkanlığının yaptığı mali denetimde kurumun hesaplarında mevzuata göre aykırılık tespit edilmiş problemli olan” olduğunu kaydetti.

Taçoy, komitenin bu raporu ilgili yetkililerle yaptığı toplantıda incelediğini, gerekli kamu kurum ve kuruluşlardan konu hakkında bilgi aldığını ve mevzuata göre sonuçlandırabildikleri ile ilgili olanlar hakkında Genel Kurula bir rapor sunduğunu dile getirdi.

Uygunluğu olmayan Sayıştay Denetim Raporu Savcılığa sevk edilmişse, Savcılıkla istişarede bulunarak konu hakkında bilgi alındığını ve Denetim Raporu’nun sonuçlandırıldığını ifade eden Taçoy, savcılığın “suç unsuru var” diye nitelendirip mahkemeye sevk ettiği Sayıştay Denetim Raporu hakkında ise şunları söyledi:

“Mahkemede olan görüşülmesi, Mahkemede görülen ve sonuçlanan davalarda ceza alan kişiler ve dosyalar için neler yapıldığı, Mahkemede devam eden suçların daha ileriye taşınmasına ilişkin kararlardaki eksikliklerin geliştirilmesi ile ilgili Komite araştırma yapar ve konu hakkında ilgililerden almış olduğu bilgiler doğrultusunda raporunu hazırlar.”

Komitenin toplantıları ve çalışmaları hakkında da bilgi veren Taçoy, komitenin çalışmalarını şöyle anlattı:

“Komitemiz Yedinci Dönemde 10 Haziran 2010 tarihinde, 45/2/2010 Sayılı Kararı ile kurulan kurulmuştur. Yedinci Dönemde toplam 16 toplantı yapmış ve gündeminde bulunan ve geçmiş yıllarda Sayıştay Başkanlığı tarafından Meclis Başkanlığımıza sunulan toplam 222 tane Sayıştay Denetim Raporunun 85 tanesi Komitede görüşülüp Genel Kurulun bilgisine getirilmiştir.

Komitemiz Sekizinci Dönem İkinci Yasama yılında Cumhuriyet Meclisinin 17-18/2/2013 Sayılı Kararı ile tekrardan kurulmuştur. Bu dönemde görev alanına Kurumlara bağlı Kesin Hesap Yasa Tasarılarını ve Kurum bütçelerine bağlı genel uygunluk bildirimlerini inceleme yetkisini de almıştır.

Yedinci Dönemde sunulan ve görüşülmeyen 137 Sayıştay Denetim Raporu ile 19 Kesin Hesap Yasa Tasarısı ve tasarılara bağlı 9 Genel Uygunluk Bildirimleri Sekizinci Dönemde bu Komitenin gündemine aktarılmıştır.

Sekizinci Dönemde Sayıştay Başkanlığı tarafından toplam 2 tane yeni Sayıştay Denetim Raporu Meclis Başkanlığımıza gönderilmiştir. Komitemiz bu dönemde toplamda 14 adet Sayıştay Denetim Raporunu görüşerek Genel Kurula sevk etmiştir.

KOMİTENİN MEVCUT ÇALIŞMALARI

Komitemiz, geçmiş dönemlerden itibaren gündeminde bulunan toplam 225 Sayıştay Denetim Raporu dosyadan uygunluğu olan Yedinci dönemdeki 85 dosyayı, bu dönemde de 14 dosyayı görüşerek tamamlanmıştır.

Bu dosyalardan bazıları ile ilgili Maliye Bakanlığı’na eksik veya yanlış tahsilat olarak nitelendirdiği Denetim Raporları hakkında tahsilatların yapılması için gereken tavsiyeleri vermiş ve ödemelerin gerçekleşmesi ile ilgili çalışmaları da takip etmiştir. Ayrıca, eksik görülen yasa, tüzük veya yönetmeliklerin çıkarılması için gereğinin yapılması kanaatini de Rapor ve yazıları ile vurgulamıştır.”

Hasan Taçoy, komitenin çalışmalarını sürdürdüğünü ve gündeminde bulunan 3 Sayıştay Denetim Raporu ile ilgili dosyayı görüşmeye başladığını ve bu konularda bulduğu yanlış veya eksik bulgular için ilgili dairelere yazılar yazıldığını ifade ederek, yazılan yazıların bir kısmına yanıt verilirken, bir kısmına henüz yanıt verilmediğini anlattı.

Taçoy, komitenin gündeminde bulunan Kesin Hesap Yasa Tasarılarını da incelemeye ve görüşmeye başladığını ifade ederek, aldığı Kesin Hesap Yasa Tasarısı ile ilgili uygunsuzluk bildirimi bulunduğundan söz konusu Yasa Tasarısı ile ilgili yazışmalarda bulunduğunu, iletilen bilgi doğrultusunda Kesin Hesap Yasa Tasarısını inceleyip sonuçlandıracaklarını kaydetti.

Bu çerçevede komitenin Sayıştay Denetim Raporlarını, Kurumlara bağlı Kesin Hesap Yasa Tasarılarını ve bağlı genel uygunluk bildirimlerini inceleyip görüşebilmesi için bilgi akışının tüm organlardan sistematik bir şekilde yapılması ve bu işlemlerin durmaması gerektiği inancında olduğunu belirten Taçoy, “Komitemiz, bilgi akışının Yasalar gereği zamanında ve gerekçeli olarak yapılması gerektiği ile ilgili Başbakanlığı yazmış olduğu yazı ile de hassasiyetini vurgulamıştır” dedi.

“130 TANEDEN FAZLA DOSYA BEKLEMEDE”

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Taçoy, şu anda 3 Sayıştay Denetim Raporu ile ilgili dosyayı görüşmeye başladıklarını, ancak 130 taneden fazla dosyanın çeşitli sıkıntılardan beklemede olduğunu anlattı, raporların hızlı ve adaletli bir şekilde olumlu sonuçlanması için çalıştıklarını vurguladı.

Komitenin fazla bir yaptırım gücü olmadığını, bu yüzden kalıcı olması ve yaptırım gücünün artırılması için Meclis’te esas komite olarak görev alması gerektiğini belirten Taçoy, bu konuda Meclis İç Tüzüğü’nde çalışmalar yapıldığını söyledi.

Komitenin yaptırım gücü olmadığını fakat yaptığı çalışmaların Sayıştay Denetçilerine motive, kamu görevlilerinin de işlerine daha titiz davranmalarına sebep olduğunu belirten Taçoy, bu yüzden komitenin yaptırım gücü olmasa da çalışmasının; insanları daha düzgün iş yapmasını sağladığını kaydetti. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 18.02.2014 15:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.