Gerçekten eğitimi doğru anlıyormuyuz? Onu doğru şekilde okuyup yorumlamayı becerebiliyormuyuz? Eğitim, eğitim diyerek  dilimizden düşürmediğimiz şey  nedir?  Bu yazı,  bir eğitimci olarak beşinci seneyi devriyesinde olan bendeniz tarafından edindiğimiz tecrübelerimizi ve yaptığımız okumaların sonucunda  harmanlanarak  ortaya konulmaya çalışılmıştır.

10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde her insanın eğitim hakkı olduğunu açıkça belirtilir. Bundan en  başta çocuklar faydalanacaktır. Zira öğretim sistemleri kuşkusuz onlar için düşünülmüştür. Eğitim doğumdan ölüme kadar kişiye insan olmayı öğretmektir. Bir başka değişle insanlığa aday olarak doğarız, insanlığın kültürel birikimini eğitimle öğrenerek insanlaşırız. Bugün doğmuş bir bebekle tarih öncesi doğmuş bir bebek farklı değildir.  Eğitim, insanı hayvandan ayıran bir süreçtir. Ailede başlar, okulla temellenir ve  ömür boyu devam eder. İnsanlığın  kültürel birikimini eğitimle öğrenerek insanlaşırız.

Temel eğitim elbette ailede başlar lakin anne baba, çok bilgili olsalar da, çocuklarını yetiştirmekte yeterli değildirler; zira fazla sabırsız ve sinirlidirler. Fakat şunu da unutulmamalıdır. Aile kurumu çocuğun kişilik gelişiminde önemli bir  yer kapsar.

Öğrenim bir kurumda gerçekleşir (okullarda), kuralları az çok bellidir. Ehli bireyler (öğretmenler) tarafından da uygulanır. Ancak bireyinin öğrenim alanı okulla sınırlı değildir.  İnternet, televizyon bireyinin olumlu ya da olumsuz birçok yeni bilgi öğrenmesini sağlamaktadır.  Burada aileye ve öğretmene büyük bir görev düşmektedir. Öğretmen yol göstericidir. Öğrencinin doğru yolda ilerlemesini  sağlar.  Teknoloji insan hayatın her boyutunda etkisi  göstermektedir. İnsana ucu bucağı olmayan bir öğretim alanı sağlar. Ancak insanın duygusal bir varlık olduğunu unutulmamalıdır. Teknoloji insana belli ölçülerde eğitebilir.   Bu yüzdendir ki öğretmen, öğretimin vazgeçilmez bir öğesidir.

Eğitim, bireylerin belli bir zaman dilimi içerisinde süzgeçten geçerek günün koşullarına kendi kendine yetebileceği düzeyde bilgilerle donatılmasını amaçlayan bir süreçtir. Toplumların gelişen  ihtiyaçlarına cevap vermesi ancak eğitim ve  öğretimle mümkündür.  Eğitim bir amaç değil araç  görevini üstlenerek  toplumlumun gelişmesine katkı  koymaktadır. Güncel ihtiyaçlara cevap verebilmek için  bilginin evrim geçirerek değişmesiyle birlikte  toplumun  gelişimini sağlamaktadır. Diğer bir değişle eğitim günün şartlarına  uygunluk  içermeli, günümüzün ihtiyaçlarını  karşılayarak toplumu ileriye taşıma misyonunu üstlenmelidir. Bir başka söylemle bireyi evrensel  kültür değerlerle  donattır, insani  dünyada bulunduğu konumuyla bilinçlendirir, geçmişte neler olduğunu öğreterek, bugününü kavratır ve geleceğinin nasıl olabileceği konusunda  bilinçli olmasını sağlamak eğitimin en temel amaçlarındandır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40