BU MİLLETE BÖYLE İHANET ETTİLER; DÜNYADA İLK YOLCU UÇAĞI YAPAN ÜLKELERDEN BİRİYDİK 
Önceki gün Türkiye’yi ziyaret eden Ürdün Kralı Abdullah’a TAİ tesislerini gezdirip burada yaptığımız ilk insansız uçak “ANKA”yı ve saldırı helikopteri “ATAK’ı gösterdi Sayın Gül.
Böylece Türkiye’nin son on yılda neler başardığını anlatmaya çalıştık kamuoyuna.
Hep muhalefet yapacak değiliz ya. AK Partiyi bu konudaki kararlı tutumundan dolayı kutluyorum.
Kutluyorum, çünkü geçmişte bu konuda  çok acı  tecrübelerimiz var.
Biliyor musunuz? Biz, şu anda dünyanın en önde gelen yolcu uçağı ve savaş uçağı üreten ülkelerinden birisi olabilirdik.
Ama Batıdan gelen her emri yerine getirmeyi görev telakki eden politikacı ve devlet adamlarımız yüzünden başaramadık.
Bugün ilk yolcu uçağımızın hikâyesini anlatayım. Daha sonra savaş uçağı hikayemizi de anlatırım bir ara.
Onun adı Nuri Demirağ’dı
1886 yılında Sıvas’ın Divriği ilçesinde doğmuş babasını küçük yaşta kaybetmişti. Ziraat Bankasında sıradan bir memurdu.
Bir gün İstanbul’da gezerken aklına sigara kâğıdı üretmek geldi. Cebinde küçücük bir sermayesi vardı. Başardı. İlk yerli sigara kâğıdını üretti. Sonra başka işlere girdi. Fransızların yarım bıraktığı doğu demiryolunu tamamladı. 1050 km’lik demiryolu yaptı. Atatürk, bu yüzden ona Demirağ soyadını verdi.
Bursa’da Merinos Fabrikasını kurdu.
İlk paraşüt fabrikasını o kurdu.
Karabük’te Demir Çelik Fabrikası, İzmit’te Selüloz, Sivas’ta Çimento fabrikası kurdu.
Büyük hayalleri vardı. Boğaza ilk köprü yapımını o düşündü. Hatta projesini bile yaptı. Atatürk bu projeyi çok beğendi. Ama zamanın hükümeti ret etti.
Keban barajını bile ilk o düşündü.
Ve derken hayatının dönüm noktası olacak işe girdi. 1936 yılı idi. Türkiye’nin elinde bir uçak yoktu. Uçak alımı için kampanya yapılıyordu. Kampanyayı yürütenler yardım için ona geldiler. “ Ne uçak alımı yahu” dedi. “İhtiyacımız var ise uçak fabrikası kurayım” dedi.
Dediğini de yaptı. Hayalleri sınır tanımıyordu. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki uçak fabrikalarını inceledi. Dönüp geldi İstanbul Beşiktaş İskelesinin yanına Tayyare Etüt Atölyesini kurdu. Yeşilköy’de Elmas çiftliğini satın aldı ve buraya havaalanı yaptı. Müthiş bir projeydi. Bu havaalanının bir örneği Amsterdam’da idi.  Burası daha sonra şimdiki Atatürk Havaalanı olacaktı.
Atatürk’ün de desteği ile Türk Hava Kurumu 10 uçak ve 65 planör siparişi verdi.
Nihayet 1941 yılında ilk Türk uçağı NU-D 38’i uçurmaya muvaffak oldu. Uçak saatte 325 km uçabiliyor ve 1000 km ‘lik mesafeyi kat edebiliyordu. 6 kişilik bu uçakla İstanbul’dan Divriği’ye gidip geldi...
İlk Türk uçağı olan NU-D38 Dünya Havacılığı “A Tipi” yolcu uçağı sınıfına alındı. Almanya’dan sonra en iyi uçağı ürettiğimiz söyleniyordu..
İspanya’dan bile 6 adet uçak siparişi alındı.
Bu durum ABD başta olmak üzere uçak üreten devletleri müthiş rahatsız ediyordu. Özellikle Amerika’dan sürekli ziyaretçi gelip Türklerin uçak macerasını inceliyor yetkililerle görüşüyordu..
1941 ve 45 yılları arasında ABD Türkiye’ye 95 Milyon dolarlık askeri yardımda bulundu. Bu yardımlar yapılırken Türkiye’nin kendi uçak üretiminin durdurması talep edilmişti.
Devir İnönü devri idi. Dış baskılara direnemeyen İnönü, T HK’ nın  Nuri Demirağ’a verdiği uçak siparişini iptal ettirdi. Ardından İspanya’dan da iptal mektubu ulaştı Demirağ’ın eline.
 Nuri Bey zor durumda kaldı.
Bir müddet sonra da havaalanı da istimlâk edildi. Metrekaresi 1.5 kuruşa istimlak edilmişti Havaalanının. Üstelik bu paranın yarım kuruşu da vergiye gitmişti. Kalan para 10 yılda taksitlerle ödenecekti Demirağ’’a.
Nuri Demirağ’ın THK’yi mahkemeye vermesi neticeyi değiştirmedi.
Bu muhteşem işadamının iflası için her şey yapılıyordu.
THK çok büyük paralar ödeyerek bu uçakları dışarıdan aldı. Alınan bu uçaklar, kullanılmadan çürüğe çıkarıldı.
İlk başarılı yolcu uçak üretimimiz dış güçlerin baskısı sonucu, korkak, pısırık, ufku dar, dışa bağımlı politikacıların yüzünden böylece hüsrana dönüştü.
Onun için TAİ’deki uçak üretimini ve Hükümetin bu üretimlere devlet desteği vermesini heyecanla karşılıyorum. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40