Demokratik hukuk devletinde yasaların amacı, vatandaşların can ve mal endişesi içinde olmadan, güven ve huzur içinde yaşamasının sağlanmasıdır.
Hükümet, ilgili devlet kuruluşları ve bu kuruluşlarda görev yapan memurlar da, yasalara uymak, yasalara uyulmasını sağlamak ve aksi hareket edenler hakkında gereken işlemlerin yapılmasını sağlamakla yükümlüdür.
Yasaların uygulanmasında gereken titizliğin gösterilmemesi durumunda,ülke düzeni bozulur ve bundan da doğrudan doğruya veya dolaylı olarak herkes etkilenir, rahatsız olur ve zarar görür.
Bu nedenle hükümetlerin, mutlaka yasaların titizlikle uygulanmasına büyük özen göstermesi gerekir.
Eğer yasaların uygulanmasında ve yetkilerin kullanılmasında, pratikte sıkıntılar varsa, bunları düzeltmek de yine hükümetin görevidir.
Hatırlanacağı gibi, yakın geçmişte Başkentimizin Göçmenköy bölgesinde, dere yatağı üzerine inşaat izni verilmesi ve akış kanalının daraltılması sonucu, sel felaketi olmuş ,bir çok ev sular altında kalmış ve büyük maddi zarar ortaya çıkmıştı.
Yaşanan bu acı deneyime rağmen, adeta felakete davetiye çıkarırcasına, hala daha ilgililerin dere yataklarına müdahale edilmesini önlemek için yasanın uygulanmasına gereken özeni göstermekte çekingen davrandığı görülüyor.
Halen başkentimizin en göz önünde bulunan Taşkınköy bölgesinde, geçmişten hiç ders alınmadan, dere yatağı kenarına apartman inşaatı izni verilmeğe devam ediliyor.
İnşaatların tamamlanmasından sonra da, dere yamacının zamanla su ile aşındırılabileceği ve binanın yıkılabileceği düşünüldüğü için; dere yatağına beton mesnet duvarı yapılıyor, dere yatağı bozuluyor ve böylece su baskınlarına uygun zemin hazırlanıyor.
Oysa halen yürürlükte olan Fasıl 82 Kamu derelerini Koruma yasasının 4(1) maddesinde ‘Kimse herhangi bir derenin kenarlarını veya duvarlarını yıkamaz,kesip deviremez veya onların içini veya altını kazamaz veya başka biçimde onlara zarar veremez veya tahrip edemez.’ Hükmü vardır.
Herkesin kolayca anlayabileceği kadar açık olan yasaya rağmen, Belediyenin dere yatağının hemen başlangıç noktasına, inşaat izni vermesi ve ondan sonra da binanın yıkılmaması için dere yatağına müdahalede bulunulması, ilgili yasanın çiğnenmesi demek değil mi?
Demokratik hukuk devletinde yürürlükteki yasaların uygulanmaması, yasaları çiğneyenler hakkında işlem yapılmaması normal kabul edilebilir mi?
Yasaya aykırı inşaat izni veren makam ve yasaya aykırı olarak dere yatağına müdahalede bulunanlar hakkında yasal işlem yapılması gerekmez mi?
Sel (su baskını) riski altında bulunan bölgede, yeniden sel felaketi olmasına uygun zemin hazırlanması ve vatandaşların zarar görmesine sebep olunması doğru mu?
Dere yatağına müdahale edilen Taşkınköy bölgesinde yeniden sel felaketi olması durumunda, sorumlulardan hesap sorulacak mı ?
İlgili yasanın uygulanmaması nedeniyle sel felaketine sebep olunması ve devletin vatandaşlara tazminat ödeyerek zarara sokulması doğru mu?
Yasaların ilgililerce dikkate alınmaması, uygulanmaması,çiğnenmesi devlet saygınlığına da gölge düşürmüyor mu?
Yürürlükteki yasaların bazılarının uygulanması, bazılarının ise,ilgili devlet yetkililerinin ve vatandaşların iradesine ve tercihine bırakılması normal mi?
Aslında bu son örnekten de anlaşıldığı gibi,tüm yasalar mutlaka bir gereksinim düşünülerek hazırlanmıştır.Tüm yasaların amacı da, vatandaşların korunması, ülkede düzenin sağlanması ve yaşamının kolaylaştırılmasıdır.
Yasaların uygulanmaması da daima sakıncalara, zararlara, rahatsızlıklara zemin hazırlar.Bu nedenle hükümetlerin,yürürlükteki tüm yasaların uygulanmasını sağlaması gerekir.
Yöneticilerimiz ve ilgililer, belki yasaların uygulanmadığını, kabul etmemiş olabilirler.Fakat günlük yaşamımızda, yaya geçitlerinde sürücülerin çoğunun vatandaşların geçiş önceliği hakkını tanımadığı, zeytin ağaçlarının kesilip gazete ilanları ile satıldığı, derelere müdahale edildiği, kapalı alanlarda sigara içildiği, gelişigüzel yerlere çöp atılması nedeniyle ülkemizin her yerinin kirletildiği, şehirlerde hız sınırına uyulmadığı, dere yataklarına boşaltılan vidanjör atıklarının Lefkoşa ve Mağusa’nın dış semtlerine ulaştığı ve benzeri yasa dışı eylemler, herkes tarafından biliniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
büşra küçük 4 yıl önce

bok gibi iiiiiyyyyyyyyyyyyyyy

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40