Vatandaşların hakkını ve sağlığını korumak, zarara uğratılmasını önlemek, hükümetlerin en öncelikli görev ve yükümlülüklerinden biridir.
Bu nedenle, hükümetler, vatandaşlara zarar verilmesine, haksızlığa uğratılmasına, sağlığının bozulmasına,dolandırılmasına, yaşamının zorlaştırılmasına seyirci kalmaz.

Belediyelerin, özel ticari şirketlerin, çeşitli kuruluşların, kendi başlarına buyruk hareket etmesine ve vatandaşları zarara sokmasına, bizde olduğu gibi, hiçbir ülkede demokrasi safsatası ile göz yumulamaz.

Dünyanın her yerinde iş başına gelen hükümetler, çeşitli mekanizmalarla ve denetlemelerle, vatandaşların haklarına sahip çıkar.
Yöneticileri halk tarafından iş başına getirilen Belediyelerde, halka açık ticari şirketlerde ve vatandaşlar tarafından kurulan kooperatiflerde, Sayıştaylık, Mukayyitlik , Savcılık , emniyet örgütü gibi mevcut kamu yararını koruyucu mekanizmalar, işletir.Böylece vatandaşların hakları korunur.
Ayrıca konu ile ilgili Sivil Toplum Örgütleri de, vatandaşların haklarına sahip çıkar ve zarara uğratılmasını, ekonomik bakımdan mağdur edilmesini engeller.
Kısacası, vatandaşların haklarına saldıranlar, karşılarında devleti ve Sivil Toplum Örgütlerini bulurlar ve mutlaka yaptıkları zarar için, bir bedel ödemek zorunda bırakılırlar.

KKTC’de ise, Tüketici dernekleri ya sözlerini geçiremediği, ya da gerekli etkinlikte çaba sarf etmedikleri için, vatandaşların haklarının korunmasında başarılı olamıyor.

Hükümetler ise, gerçekte umursamazlıkları görünürde ise, demokrasi maskesi arkasına saklanarak, büyük bir şark kurnazlığı içinde, belediyelerin, özerk kuruluşların, ticari şirketlerin, özel işletmelerin vatandaşları zarara uğratmasına, sıkıntıya sokmasına ve hakkını yemesine seyirci kalıyor.Örneğin:
1.Bazı Bankalar, ayni şehir içindeki kendi şubelerine ait çeklerin bozdurulması için bile vatandaşlardan 30 TL işlem harcı alıyor;
2.Mağusa Belediyesi, su bağlantısını, kiracı ile birlikte ev sahibinin adına yapıyor ve kiracının ödememesi durumunda, mal sahibini ödemek zorunda bırakıyor;
3.Lefkoşa Belediyesi daha da ileriye giderek, su bağlantısını kiracı adına yapmıyor.Mal sahibinin adına yapıyor;
4.KKTC’de tüm Belediyeler, su bağlantısı için, asgari ücretin üzerinde (1300 ile 1650 TL) gibi fahiş ve insafsızca ücret alıyor;
5.Lefkoşa Belediyesinin, halktan topladığı vergileri, vatandaşa hizmet yerine, amaç dışı, savurganca, gereksiz,usullere aykırı ve aşırı istihdamda harcaması;
6.Cep telefonu şirketlerinin,telefon sahiplerinin bilgisi ve isteği dışında,bazı kötü niyetli ve dolandırıcı kişilerin yaptığı çağrıların bedelini, telefon sahibinden alması;
7.Vatandaşlara içmeye ve kullanmaya elverişli olmayan, üstelik sağlık için sakıncalı şebeke suyu verilmesi;
8.Vatandaşlara fahiş fiyattan istikrarsız ve kalitesiz elektrik ve telefon hizmetleri verilmesi;
9.Belediyelerin, vatandaştan, sağlık, ilaçlama v.s adı altında,dayanaksız ve yapılmayan hizmetler için vergi alması;
10.Bazı üreticilerin piyasaya kalitesiz, sağlığa uygun olmayan ürünler sürmesi ve vatandaşların sağlığına zarar vermesi;
11.Tedavi için Devlet hastanelerinde yatan vatandaşların, ekstra harcama yaparak dışarıdan özel hastabakıcı tutmak zorunda bırakılması;
12.Devlet kuruluşlarında vatandaşlara kaliteli hizmet verilmemesi, iyi davranılmaması, damga pulu temini ve fotokopi çekimi gibi formaliteler için, koşuşturulması ve sıkıntıya sokulması;
13.Lefkoşa Belediyesi sorununda,esas mağdur edilen halkın çıkarlarının ve zararlarının dikkate alınmaması, halka hizmet gerekçesiyle toplanan vergilerin yanlış harcanmasının hesabının kimseden sorulmaması.
14.Sık sık yapılan grevler sonucu. devlet okullarında öğrenim görmek zorunda kalan öğrencilerin, eğitim haklarına saldırılması.
Kısaca belirtmek gerekirse, politik iktidarlar vatandaşların haklarına sahip çıkmakla yükümlüdür.Fakat seçim dönemi dışında vatandaşları dikkate almıyor, haklarını korumak için gereken duyarlılığı göstermiyor.
Politik iktidarlar, sadece koltukta rahat oturabilmek düşüncesiyle, daha çok ve öncelikle ses çıkaran, eylem yapan ve kargaşa çıkaranları memnun edip, susturacak şekilde hareket etmeyi tercih ediyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40