KKTC’de artık göz göre göre yasalara ters uygulamalar yapılması ve ilgili devlet yetkililerinin de buna seyirci kalması artık günlük yaşamımızın bir parçası olmuştur.
Hükümetin yasaların uygulanmasına gereken özeni göstermemesi nedeniyle, artık ülkemizde düzensizlik,başıbozukluk ve yönetim boşluğu herkesi rahtsız edecek boyutlara ulaşmıştır.
Başka ülkelerde devlet kuruluş ve yetkilileri,vatandaşların gördükleri yasa dışı olayları bildirmesini yararlı ve değerli bir katkı olarak görüyor;Konu ile ilgileniliyor ve yasa dışı uygulamaların üzerine gidiliyor, gerekli işlemler yapılıyor.
KKTC’de ise ,yasalara aykırı yapılan eylem ve uygulamalar, devlet kuruluşlarına bildirildiği zaman, devlete yardım etmek, yasalara uyulmasının sağlanmasına yardımcı olmak isteyenler, ya baştan savuluyor ya da çeşitli zorluklar çıkarılarak devlete yardımcı olmak istediği için pişman ediliyor.
Sonuçta bir yandan suç işlemeye yatkın kişiler adeta devlete meydan okurcasına pervasızca yasaları çiğnemekte, suç işlemekte ve halkımız ile ülkemize zarar yapmakta.
Öte yandan da yasaların pervasızca çiğnenmesini gören vatandaşların, devletimize karşı olan güveni sarsılıyor.Yönetimimizin saygınlığına gölge düşürülmesine sebep olunuyor.
Güneyde mahkemenin haciz kararı nedeniyle, Bakan, araçtan indirilerek makam aracına el konulurken, KKTC’de yakın geçmişte, yasaya aykırı olarak Göçmenköy’de dere yatağına konut yapılmasına izin veren ve böylece akışın engellenmesine ve Göçmenköy ile Taşkınköy’de sel felaketine sebep olan sorumlular hakkında, disiplin soruşturması bile yapılmadı.Hatta halen,vidanjör atıklarını ovaya boşaltan ve tüm Mağusa halkının sağlığını tehlikeye sokanlar bile yakalanıp cezalandırılmıyor.
Deneyimlerime göre, KKTC’de yetkilerin kullanılmasında ilgili makamlar arasında bir karışıklık , belirsizlik, umursamazlık, çekingenlik bulunuyor.Çoğunlukla yetkililer sorumluluk yüklenmek ve yasal işlem yapmakta isteksiz davranıyor.Herkes yasalara aykırı uygulamaları şikayet eden kişileri, başka bir kuruluşa yönlendiriyor.Ayrıca siyasi tercihe göre iş başına getirilen yöneticiler, yasaların uygulanmasında yansız hareket etmiyor veya edemiyor.
Örneğin, Fasıl 82 yasasına aykırı olarak, dere yataklarına yapılan bir tahribatı polise bildirdiğiniz zaman, Belediyeye şikayet etmeniz önerilir.Belediye, Çevre dairesine , Çevre dairesi de Kaymakamlığa şikayet etmenizi önerir.Böylece vatandaş yasaların uygulanması için devlete yardımcı olmaktan, adeta pişman edilir.Üstüne üstlük yasayı çiğneyenler ile yasanın çiğnendiğini ihbar edenler karşı karşıya getirilir.
Oysa, ülkemizde halkımızın güven ve huzur içinde olması için, her şeyden önce hükümetin devleti başarılı bir şekilde çalıştırması, tüm yasaların uygulanmasını ve yasalara uyulmasını, herkesin kendi başına buyruk hareket etmemesini, ülkenin düzen içinde olmasını sağlaması şarttır.
Bu amaçla, yasalarda icra yetkisinin hangi devlet kuruluşuna ait olduğu açıkça belli değilse, yeni yasal düzenlemeler ile açıklığa kavuşturulmalı;
Yasaların uygulanmasında tereddütlere sebep olabilecek veya tam olarak anlaşılamayan yönler varsa düzeltilmeli;
Devlet kuruluşlarının, kendi yetki alanlarındaki yasaların uygulanması ve uyulmasına özen göstermesi sağlanmalı;
Yasaların çiğnenmesi karşısında devlet kuruluşlarının daha aktif hareket etmesi ve vatandaşların ihbar ile şikayetlerinin, mutlaka titizlikle ele alınarak gerekli işlemlerin yapılması sağlanmalı;
Özellikle de herkesin işgal ettiği makamın gereklerine göre hareket etmesi için, yasaların çiğnenmesi karşısında görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen devlet ve/veya hükümet görevlileri hakkında bir üst makam, mutlaka yasal işlem yapmalı.
Yasalara uyulması ve uygulanmasında sorun, mevcut sistemden kaynaklanıyorsa, vatandaşların çeşitli devlet kuruluşları yerine, savcılık veya polis gibi sadece bir makama suç duyurusunda bulunması için, gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı.
Aksi halde ülkemiz, suç işlemeye meyilli kişilerin insafına bırakılacak ve sonunda bu gidişle artık yaşanamayacak bir duruma getirilecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40