Geçtiğimiz hafta TED kolejinde, gerçekten çok yararlı, etkileyici ve örnek alınması gereken, bir ağaçlandırma uygulanması gerçekleştirilmiştir.
Okul yönetimi tarafından her öğrenci adına bir fidan satın alınmış ve öğrenciler ile velileri tarafından dikilmiştir.
Öğrenciler kendi adlarına diktikleri fidanların bakımını yaparak ve fidanları yetiştirerek, bitkilerin yetiştirilmesi hakkında bilgi sahibi olacak, ağaçları daha iyi tanıyıp sevecek ve sonuçta okula da güzel bir ağaçlık alan kazandırılacak.
Benzer bir uygulama yakın geçmişte,KEMA Vakfının organizasyonu ile, Şehit Ertuğrul ilk okulunda da gerçekleştirilmişti. Bu etkinlikte de öğrenciler tohumdan birer fidan yetiştirmiş ve fidanlar orman dairesinin bu amaçla tahsis ettiği Taşkent yolu üzerindeki bir alana dikilmiştir.Böylece öğrencilerin küçük yaşta bitkileri tanıması, sevmesi ve doğa sevgisinin artmasına katkıda bulunulmuş, ülkemize de bir yeşil alan kazandırılmıştır.
Aslında geçmişte tüm okullarımızda, ağaçlandırma, bahçe ve yeşillendirme faaliyetlerine büyük önem verilirdi.Eğitim Bakanlığında da, okullardaki bahçe işlerinin özendirilmesi amacı ile, Tarım Müfettişi görev yapıyordu.
Tarım derslerinde, öğrenciler öğretmenlerin gözetimi ve yönetiminde okul bahçesinde meyve fidanı, sebze ve çiçek yetiştirirdi.
Geçmişte okullarımız ilk baharda, rengarenk; Misk, Şabboy, Dildamak,Girit, karagöz,Haşaş ve Keten gibi mevsimlik çiçeklerin açması ile, çok güzel ve ferahlatıcı bir görünüme bürünürdü.
Ben bu gün, bu çiçekleri gördüğüm zaman, geçmişteki okul bahçemizi ve bu çiçeklerin yetiştirilmesini sağlayan, çevreci, çalışkan ve idealist öğretmenlerimizi hatırlıyorum.
Geçmişte, gerek İngiliz, gerekse Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde, okullarımız bina, donanım ve öğretmen bakımından şimdikinden çok olumsuz durumdaydı.Bir çok okulda öğretmen eksikliğinden bazı dersler yapılamıyordu.Öğrenci başına düşen öğretmen sayısı çok yetersizdi.Bazı köylerde okullar, tek sınıftı.Fakat okullarda, ağaçlandırmaya ve çiçek bahçesi oluşturmaya şimdikine göre çok daha fazla önem verilirdi.
Öğretmenler de gerçekten bahçe işleri bakımından pratik bilgilere sahip bulunuyordu ve öğrencileri bu bakımdan bilinçlendiriyordu.
Halen bir çok okullarımızda öğrencilerin gölgesine sığınabilecekleri ve yazın sıcaklarından korunabilecekleri ağaç bile bulunmuyor.
Halen, her bakımdan olanakların geçmişe göre kıyaslanamayacak kadar daha iyi olmasına karşın, bazı müstesnalar dışında okullarımızda çiçek bahçesi oluşturulmasına ise hiç önem verilmiyor.
Oysa yeşilin, ağaçların ve rengarenk güzel görünümlü ve hoş kokulu çiçeklerin, insanlar üzerinde çok olumlu etkisi olduğu, insanları ferahlattığı, rahatlattığı,mutlu ettiği, çalışma isteğini ve başarıyı artırdığı, stresten kurtulmasına yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Ayrıca bitkilerin, havadaki zararlı toz parçacıkları ile gazları tuttuğu, havaya oksijen verdiği ve çevre kirliliğinin önlenmesi bakımından da çok yararlı olduğu biliniyor.
İşte bu nedenle, çağdaş ülkelerde, yerleşim alanlarında belediyeler, yeşillendirmeye, parklara ve genel olarak peyzaj hizmetlerine çok büyük önem veriyor.
Hatta batılı ülkelerde, Belediyeler, emeklilere, bahçe işleri ile uğraşmaları için bu amaçla alt yapısı hazırlanmış arazi parçaları tahsis ediyor ve yaşamlarında daha mutlu olmalarına yardımcı olunuyor.
Okullarımızda da yeşillendirmeye ağaçlandırmaya ve çiçek bahçeleri oluşturulmasına daha fazla önem verilmesi; öğrencilerin daha güzel ve daha temiz bir atmosferde öğrenim görmesi, daha başarılı olması ve çevre duyarlılığı kazanmaları bakımından yararlı olacak.
Bu nedenle Eğitim Bakanlığı, okullarda yeşillendirme faaliyetlerinin yaygınlaşması ve TED koleji ile Şehit Ertuğrul İlk okulundaki uygulamaların yaygınlaştırılması için özendirici yöntemler geliştirmeli .
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40