Kurultay hesabı ile devlete, geçici statüde olsa da,yeni memur alınmasının savunulabilecek bir tarafı olamaz.
Bu nedenle halkımızın daha fazla tepki göstermemesi, ülkemizdeki huzur ve barışın bozulmaması için, yapılan usulsüz, haksız ,gereksiz ve Anayasa ile atama mevzuatına uygun olmayan son istihdamların, geri alınması gerektiği inancındayım.
Anayasamızın 8. Maddesinde:
‘1.Herkes, hiçbir ayırım gözetmeksizin,Anayasa ve yasa önünde eşittir.Hiç bir kişi, aile, zümre veya sınıfa ayrıcalık tanınamaz.
2.Devlet organları ve yönetim makamları,bütün işlemlerde yasa önünde eşitlik ilkesine uygun hareket etmek ve ayrıcalık yapmamak zorundadır.’ Hükmü vardır.
Herkesin kolayca anlayabileceği kadar açık olan, Anayasamızdaki eşitlik ilkesi maddesinin, demagojik söylemlerle başka türlü gösterilmesi mümkün mü?
Son istihdamlarla Anayasamızın yukarıdaki maddesi yanında, kamu görevlilerine atama mevzuatının da açıkça çiğnendiği, gizlenebilir mi?
Son istihdamlara bakıldığı zaman, kamu vicdanının yaralanmadığı, hakça davranıldığı, kabul edilebilir mi?
Aslında, kim ne derse desin, ülkemizde herkes, son istihdamların, ihtiyaç nedeniyle yapılmadığını, sırf delegelerin desteğinin kazanılması amaçlı olduğunu biliyor.
İstihdamların gençlerimizin refahı düşünülerek yapıldığının açıklanması da, inandırıcı olmaması bir yana, vatandaşların öfke ve tepkisini daha da artırmaktadır.
Çünkü yeni istihdamlar yapılırken, tüm işsiz gençlerimize eşit müracaat etmek ve işe girebilme hakkı tanınmamış.Aksine ayrıcalıklı kişiler işe alınmıştır.
Gerçekte istihdamlar, açıklandığı gibi gençlerimizin refahı için yapılmış olsaydı, münhal ilan edilmesi, tüm işsiz gençlerimize eşit işe alınma hakkı tanınması gerekirdi.
Atamaların insancıl yönden de savunulabilecek bir yanı yoktur.Çünkü hem usulsüzce işe alınanlar, huzur içinde değildir.Hem de devlette istihdam edilmek için bekleyen, on binlerce gencimizin beklentileri ve hayalleri yıkılmıştır.
Ayrıca son ekonomik programa göre yeni istihdam yapılamayacağının ön görülmesine karşın, bir hamlede 350 kişinin işe alınması da, çelişkili bir uygulamadır.
Öte yandan, yeni istihdamlarla devlet bütçesine yeni ve ağır bir yük getirilmesi bir yana, devlet kuruluşlarının verimliliğinin artırılması bakımından da herhangi bir yarar sağlanmamıştır.Aksine gereksiz yığılmalar ve huzursuzluk nedeniyle, devlet kuruluşlarının verimliliği de düşürülecektir.
Bütçe yetersizliği ileri sürülerek, sağlık kuruluşlarına ve okullardaki boş mevkilere atama yapılmaması ve sırf oy hesabı ile 350 kişinin işe alınması, hatanın da ötesinde, büyük bir skandaldır.
Yaşanan dönemde, hemşire ve Ebeler Sendikasının boş kadroların doldurulmaması nedeniyle grev yapması, istihdamların, ihtiyaçlar dikkate alınarak da yapılmadığını gösteriyor.
Demokratik hukuk devletinde, halkın oyları ile işbaşına gelen iktidarlar, devletin ve halkın çıkarlarını korumak ve ülkeye hizmet etmek ve sorunları çözmek yükümlülüğü altına girer.
Bu nedenle aşırı ve gereksiz istihdamlarla bütçeye yük getirilmesi ve Lefkoşa Belediyesi gibi devletin batırılması, memurların ödenmesinin tehlikeye sokulması yararlı bir hizmet kabul edilemez.
Halkın geçici bir süre için iş başına getirdiği yöneticiler, keyfi ve hatalı uygulamalarla,üstelik Anayasayı ve devletin atama mevzuatını da çiğneyerek mali kaynaklarını yok etmek yetkisine sahip değildir.
Sırf geçici makamlar uğruna, devlet hesapsız uygulamalarla zarara sokulmalı,ülkenin geleceği karartılmamalı, insanların hakkı yenilmemeli.
Politikacılar, çeşitli söylemlerle vatandaşları aldatabileceğini düşünse bile, gelip geçici dünyamızda ilahi güçten çekinerek hareket etmeli.
Maalesef ülkemizde iş başına getirilen siyasilerin, devlet olanaklarını kullanma yetkisini elde ettikleri düşüncesiyle hareket ettiği görülüyor.
Bu hatalı yönetim anlayışı nedeniyle de, Anavatanın çok büyük ve fedakarca yardımlarına rağmen, ekonomik sıkıntılar ortadan kaldırılamıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40