Toparlanıyoruz Hareketi: Gıda Güvenliği, 10 Yıllık Bir Masal!

"Son 10 Yılda Görev Alan Tüm Siyasi Partiler Sorumlu!"

Toparlanıyoruz Hareketi: Gıda Güvenliği, 10 Yıllık Bir Masal!

"Son 10 Yılda Görev Alan Tüm Siyasi Partiler Sorumlu!"

16 Ocak 2014 Perşembe 18:48
817 Okunma
Toparlanıyoruz Hareketi: Gıda Güvenliği, 10 Yıllık Bir Masal!
"Son 10 Yılda Görev Alan Tüm Siyasi Partiler Sorumlu!"

Toparlanıyoruz Hareketi, son 10 yıl içinde gıda güvenliği yasasının çıkarılması ve gıdalarda ilaç kalıntısı denetimlerinin yapılması konusundaki zaafiyetin 10 yıldır hükümete gelen tüm siyasi partilerin sorumluluğu olduğunu, farklı siyasilerin verdikleri sözleri, yaptıkları açıklamalardan alınıtılar yaparak ortaya koydu. Hareketten yapılan açıklamada, hükümete gelen tüm siyasi partilerin bu konuda laf ürettikleri, bu nedenle bir arpa boyu yol alınamadığı belirtilerek siyasilere “bu zehirli gıdalar nedeniyle sizin çocuklarınız ve torunlarınızın da zehirlendiğinin farkında mısınız?” diye sordu. Açıklamada “siyasilerin bu konuda sıkıntısı varsa Toparlanıyoruz Hareketi gerekli katkıyı koymaya hazırdır” denildi.

Artık Yeter!

Gıda Güvenliği Yasası Masalı’nın tarihçesi.
Bir türlü çıkmayan ve yılan hikâyesine dönen Gıda ile ilgili yasal mevzuat ile ilgili, kısa bir arşiv taraması yaptığımızda, ülkemizde çökmüş olan siyaset kurumunun gerçek yüzü ile apaçık karşılaşmış oluruz.

Yıl 2004 Raşit Pertev (Tarım ve Orman Bakanı): …Bu tip ürünlerin denetim ve kontrolünün hızlandırılmasına yönelik yasal altyapıyı hazırlamakta olduklarını, bunun dışında bu tahlillerin KKTC'de yapılacak imkanların da devreye konulması düşüncesinde olduklarını vurgulayan Raşit Pertev…3 Mayıs 2008: “KKTCnin AB uyum çalışmaları” başlıklı haber: …KKTC’nin AB müktesebatına uyum çalışmaları çerçevesinde yarın Brüksel’de yapılacak ( … )konu başlıkları ise şöyle: “Sermayenin Serbest Dolaşımı; Kamu İhaleleri; Şirketler Hukuku; Rekabet Hukuku; Mali Hizmetler; Gıda Güvenliği, Hayvan ve Bitki Sağlığı Politikaları; Çevre; Tüketicilerin ve Sağlığın Korunması.”
31 Temmuz 2008, Ferdi Sabit Soyer (Başbakan): Ferdi Sabit Soyer, “AB'ye Uyumu Tamamlamalıyız” başlıklı haber: Başbakan Soyer, “çevre, tüketicinin ve tüketici sağlığının korunması, gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı, tarım ve kırsal kalkınma” başlıklarında ise Ağustos ayında strateji taslaklarının hazır olacağını ifade etti.
15 Ekim 2010, Ahmet Kaşif (Sağlık Bakanı): "Gıda güvenliği önemli, Gıda yasası hazırlanıyor" başlıklı haber: Kaşif, günün koşullarına uygun “Gıda Yasası”nın hazırlandığını da ekledi.
17 Ocak 2011, Nazım Çavuşoğlu: Kanserin ülke çapında önlenmesi için gıda güvenliği konularında da çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, KHYD’nin devletin üzerindeki sorumluluğu da paylaşarak yükü hafiflettiğini sözlerine ekledi.
12 Ekim 2011, Önder Sennaroğlu: 2006 Eylül ayında CTP-ÖRP koalisyon hükümetince Tarım Bakanlığı görevine getirildiğini anımsatan Sennaroğlu, şu ana kadar ülkemizde gıda yasası diye birşey olmadığını, ancak kendilerinin tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) uzmanları ile Türkiye’den de destek alarak bir yasa tasarısı hazırladıklarını kaydetti.
21 Şubat 2012, Ali Çetin Amcaoğlu (Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı): Gençlerin de özellikle bu dernekte yer almasının son derece önemli olduğunu kaydeden Amcaoğlu, gıda güvenliği konusuna değinirken de, bu konuda Tarım Bakanlığı olarak çok ciddi çalışmalar yapıldığını, bakanlık olarak insan sağlığına aykırı hiçbir gıdaya müsaade edilmediğini, denetimlerin sürekli olarak titizlikle devam etiğini vurguladı.

18 Nisan 2013, Sibel Siber: CTP-BG milletvekili Sibel Siber yeniden söz olarak, Gıda Güvenliği Yasası’nın çıkarılacağının anlaşıldığını ancak, ülkedeki temel sorunun yasa çıkarmak değil, yasaların uygulanması ve denetim olduğunu anlatarak, denetimlerin bu nedenle bağımsız denetim kurulu tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.
CTP-BG – DP-UG Hükümet Programı: “Tarladan Sofraya Gıda Güvenliği Birimi oluşturmak için ilgili bakanlıklarla ivedi çalışma başlatacaktır.”
“Öncelikle üniversitelerimiz ve konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinin katkısıyla bilimsel, özerk, şeffaf bir Gıda Güvenliği Kurulu oluşturulacak”
“Gıda denetimi etkinleştirilecek, gıda güvenliğini sağlamak amacıyla Gıda Yasası çalışmaları yürütülecektir.”

3 Temmuz 2013, Sibel Siber (Başbakan): AB’ye uyum için bekleyen 9 tüzüğün bugün Bakanlar Kurulu’nda kabul edileceğinin de altını çizen Siber, gündemdeki bir diğer konunun ise gıda güvenliği olduğunu bildirdi. 4 yıldır Meclis’ten geçirilemeyen Gıda Güvenliği Yasası’nın öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayan Siber…
26 Ağustos 2013, Sibel Siber (Başbakan): Siber gıda güvenliği olmadan sağlıklı yaşam olamayacağını kaydederek, hem insanın kendi sağlığına iyi bakması, hem de devletin insan sağlığını korumasının gerekli olduğunu söyledi.
Gıda güvenliği otoritesi için sivil toplum örgütlerinden de destek aldıklarını anlatan Siber, Gıda Güvenliği Yasası’nın 2-3 ay içerisinde geçmesinin hükümetin ana hedefleri arasında olduğunu vurguladı.
25 Ekim 2013, Ahmet Gülle (Sağlık Bakanı): "Gıda Yasası, ivedilikle hazırlanmalı"
8 Ocak 2013, Özkan Yorgancıoğlu (Başbakan): Yorgancıoğlu, Gıda Güvenliği Yasası’nın Meclis’ten geçmediğini, hazırlanma aşamasında olduğunu, ancak “yasa yok” diye kimsenin insan sağlığıyla bu kadar oynama hakkının olmadığını belirterek, “Gıda alanında ticaret yapan kişilerin, önce insan sağlığını düşünerek hareket etmesi gerektiğinin altını çiziyorum… Aksi, bu alanda zaten artırmayı düşündüğümüz cezaları daha çok artırmak gibi bir seçenekle karşı karşıya kalacağız” dedi.

10 yıl daha beklemeye sabrımız kalmadı. Sadece laf üretiyorsunuz. Halkla birlikte sizin, çocuklarınızın ve torunlarınızın da ZEHİRLENDİĞİNİN farkında mısınız? Artık laf değil yasa üretiniz, ürettiğiniz yasaları uygulanır kılınız.Bu konuda sıkıntınız varsa Toparlanıyoruz Hareketi olarak gerekli katkıyı koymaya hazırız.

Kolay Gelsin!

Saygılarımızla,
Toparlanıyoruz Hareketi 
Son Güncelleme: 16.01.2014 18:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.