TKP-YG Çanakkale Ortaokulu'nu ziyaret etti

Çakıcı: "Çanakkale Ortaokulu spor salonunu bitirmek şimdi bakanlığın borcudur. Örtülü ödenek ve izaz ikram kalemlerini bu amaçla kullanmalıdırlar "

TKP-YG Çanakkale Ortaokulu'nu ziyaret etti

Çakıcı: "Çanakkale Ortaokulu spor salonunu bitirmek şimdi bakanlığın borcudur. Örtülü ödenek ve izaz ikram kalemlerini bu amaçla kullanmalıdırlar "

08 Ocak 2019 Salı 12:45
267 Okunma
TKP-YG Çanakkale Ortaokulu'nu ziyaret etti

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Baskanı Mehmet Çakıcı Gazi Mağusa'daki Çanakkale Ortaokulu'nu ziyaret ederek okulun sorunları hakkında yerinde bilgi aldı. Genel Başkan Çakıcı'ya ziyaretinde Genel Sekreter Mehmet Davulcu ve Gazi Mağusa İlçe Örgütü yöneticileri eşlik etti. Okul Müdürü Emin Özkalp ve Okul Aile Birliği Başkanı Ahmet Doğan inşası yarım kalan spor salonu konusunda TKP-YG heyetine bilgi verdi.

Okul Müdürü Emin Özkalp TKP - YG heyetine yönelik bilgilendirme konuşmasına 30 yıllık öğretmenlik yaşamında ilk kez böylesi sıkıntılı bir dönem yaşadığını ifade ederek başladı. Çanakkale Ortaokulu'nun 735 öğrencisi olduğunu belirten Emin Özkalp beden eğitimi derslerinde öğrencilerin sıkıntılar yaşadığını ifade ederek okula bir spor salonu kazandırmayı hedeflediklerini anlattı. Okul aile birliğinin de desteğiyle bu amaçla çalışma başlattıklarını ifade eden Özkalp, 19 Haziran 2018 tarihinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na yazı yazarak kendi imkanlarıyla spor salonu yapmak için izin istediklerini söyledi.

Öğrencilerin güvenliği açısından inşaatın en azından kaba kısmının yaz tatili esnasında yapılmasını hedeflediklerini ifade eden Okul Müdürü Özkalp, Bakanlıktan olumsuz herhangi bir yanıtın gelmediğini belirtti. Spor salonunun projesini de kendi imkanlarıyla hazırlattıklarını belirten Özkalp, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan'ı ziyaret ederek, okulun sahibi pozisyonundaki bakanlık olarak vize başvurusu yapılması için projeyi teslim ettiğini anlattı. Aynı ziyarette Müsteşar'a spor salonu için gerekli parasal kaynağı okul aile birliği ile dayanışarak kendilerinin temin edeceğini bildirdiğini sözlerine ilave eden Müdür Özkalp, vize için gerekli olan ödemeleri yapacak durumda olduklarını da Müsteşara bizzat bildirdiğini söyledi.

Kendi olanakları ile inşaatı karkası tamamlanmış duruma getirdikleri aşamada okul aile birliğinin girişimleri ile Türkiye Cumhuriyeti (TC) Yardım Heyeti'nden 175.000 (yüz yetmiş beş bin) TL kaynak sağlandığını, bu kaynağın kullanılması için Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığını gerekli yazışmaları yapması gerektiği nedeniyle Bakanlığa başvurduklarını anlatan Özkalp, ancak anlamakta zorlandığı bir şekilde Müsteşar Mehmet Burhan'ın izlediği katı tutum nedeniyle bu mali desteği alıp kullanmaktan mahrum bırakıldıklarını söyledi.

"Okulumuzun spor salonunun tamamlanmasının engellenerek geciktirilmesinden mağdur olan biz okul idaresi ve okul aile birliğimizin yönetim kurulu değildir. Asıl mağdur olan 735 öğrencimizdir. Biz bu spor salonu projesini hayata geçirmeye karar verirdiğimizde sadece okulumuzun öğrencilerine hizmet vermesiyle sınırlı tutmamıştık, Gazi Mağusa'lı tüm öğrencilere ve gençlere hizmet verecek şekilde düşünmüştük"  diyerek sözlerine devam eden Müdür Özkalp, TC Yardım Heyeti'nden ayrılan kaynağın 2018 yılının sonu gelmeden Bakanlığın gerekli yazışmaları yaparak kullanıma alması için yaptıkları tüm girişimlerin Müstaşar tarafından anlam veremedikleri bir şekilde geri çevrilmesi yanında Bakanlık Müdürü'nün imzasıyla gönderilen yazı yok sayılarak, bakanlığın bilgisi dışında girişim yaptıkları" şeklinde suçlanmaya çalışıldıklarını da ifade etti.

Ziyarettte konuşan Çanakkale Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Ahmet Doğan, bir kamu okulu olan Çanakkale Ortaokulu'na ve dolayısıyla Gazi Mağusa'ya kendi imkanlarıyla bir spor salonu kazandırmak için yola çıktıklarını, ancak yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yeni kaynak arayışına giriştiklerini anlattı. TC Yardım Heyeti'ne de başvurduklarında 175 bin TL'lik bir kaynak bulduklarını ifade eden Ahmet Doğan, bu kaynağın bakanlık tarafından engellenmiş olmasından duyduğu üzüntüyü belirterek, ne olursa olsun spor salonunu bitirmek için ellerinden gelen çabayı harcamaya devam etmekte kararlı olduklarını söyledi.

Okul Müdürü ve Okul Aile Birliği başkanından bilgi aldıktan sonra konuşan TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, aldığı bilgilerden sonra Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın bir kamu okuluna  sağlanan katkıyı reddedip geri çevirmesinin nedenini anlayamadığını ve anlamsız bulduğunu söyledi.

Bakanlık yetkililerinin bulundukları mevkileri halka hizmet  etmek yerine kendi, egolarını tatmin etmek için kullandığı izlenimi edindiğini ifade eden Mehmet Çakıcı, bu durumda engellenen 175.000 TL'lik katkı sonrasında spor salonu inşasının tamamlanması için gerekli parasal kaynağı sağlama görevinin Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na düştüğünü söyledi.

"Sakın kaynak yoktur gibi bir mazeretin arkasına saklanmasınlar. Kaynak yeni bütçede vardır" diyen Çakıcı, bakanlığa ayrılan "örtülü ödenek" ve izaz ikram kalemlerinin bu amaçla kullanılması çağrısı yaptı.

Okul Müdürü ve Okul Aile Birliği Başkanı'nın şahsında tüm okul yönetimi, Okul Aile Birliği yönetici ve üyelerine spor salonu girişimleri nedeniyle teşekkür eden TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, bakanlığı, anlamsız inadı bırakıp kamusal eğitime zarar vermek yerine, sahiplenip ileriye taşımaya davet etti.

Son Güncelleme: 08.01.2019 13:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.