Sağlık Bakanlığı'ndan 'ihale' açıklaması...

"Özel Güvenlik Limited’in ihaleden elenmesinde, Sağlık Bakanlığı olarak hiçbir katkı veya etkimiz olmadığının ve olamayacağını çünkü bu elemelerin tamamen Merkezi İhale Komisyonu tarafından yapıldığını tüm kamuoyuna duyururuz..."

Sağlık Bakanlığı'ndan 'ihale' açıklaması...

"Özel Güvenlik Limited’in ihaleden elenmesinde, Sağlık Bakanlığı olarak hiçbir katkı veya etkimiz olmadığının ve olamayacağını çünkü bu elemelerin tamamen Merkezi İhale Komisyonu tarafından yapıldığını tüm kamuoyuna duyururuz..."

13 Haziran 2017 Salı 11:24
444 Okunma
Sağlık Bakanlığı'ndan 'ihale' açıklaması...

Sağlık Bakanlığı olarak, hastanelerin güvenlik hizmeti ihalesi ile ilgili basında yeralan asılsız iddiaları cevaplamak ve gerçeği kamuoyu ile paylaşmak asli görevimizdir. Tüm kamuoyu tarafından bilinmelidir ki, Bakanlığımız, Haziran 2016 tarihinden itibaren tüm ihalelerini oluşturduğu teknik komiteler tarafından yürüterek, bilirkişi heyetlerince de denetlemektedir. Bakanlığımızın talebi üzerine, Merkezi İhale Komisyonu tarafından hastanelerdeki güvenlik hizmetlerinin sağlanabilmesi adına Nisan 2017’de ikinci kez “Güvenlik İhalesi” ne çıkılmıştır. İhalenin ilki Mart 2017’de açılmış ancak, ihaleye katılan 5 firmanın da Çalışma Dairesi Müdürlüğü’nce ilan edilmiş ancak firmalar yalnızca aylık asgari brüt ücret olan 2.333.10 Tl’yi teklif etmiş olmaları ve kar, damga pulu ve benzeri masraflar ile personel kıyafet bedellerini bu ücretin üzerine yansıtmamaları nedeniyle Merkezi İhale Komisyonu tarafından iptal edilmişti. Bakanlığımız bilahare, Merkezi İhale Komisyonu’nun uyarısı ile tekliflerde oluşabilecek eşitlik ihtimaline karşı, ihale dosyalarını revize etmiş ve 20 Nisan 2017 tarihli yazılı olarak Merkezi İhale Komisyonu’na 2. ihalenin duyurusunun yapılmasını talep etmiştir., İhaleye katılan firmalardan bir tanesi MİK’ndan teklife yansıtılacak ek harcamalar hakkında detaylı bilgi talebinde bulunmuş MİK’de bu bilgilerin ihale sahibi Sağlık Bakanlığı’ndan alınması gerektiğini söylemiştir. Bunun üzerine Bakanlığımız, talepte bulunan firmaya gerekli detaylı bilgileri fakslamıştır. Ancak herhangi bir eşitsizliğe mahal vermemek adına bakanlığımız ihale dosyası alan tüm firmalara da bu bilgileri fakslamıştır. İhaleye katılan Çelebioğlu Özel Güvenlik Ltd. bu bilgilerin kendilerine gönderilmediğini gerekçe göstererek itiraz etmiş ancak, bakanlığımız ilgili firmaya bilgilerin ulaştığına dair teyidi sözlü olarak almıştır. İlgili firma bu sefer de, Merkezi İhale Komisyonu’nun açtığı ikinci ihalede ihale şartı olarak belirlenen brüt asgari personel ücreti olan 2,333.10 Tl’ye yapılacak yaklaşık 25 Tl’lik maliyet artışını yalnız 1 kuruş olarak yapmış, keşif bedelinin altında kalan bu artış nedeniyle de Merkezi İhale Komisyonu’nca elenmiştir. Özel Güvenlik Limited’in ihaleden elenmesinde, Sağlık Bakanlığı olarak hiçbir katkı veya etkimiz olmadığının ve olamayacağını çünkü bu elemelerin tamamen Merkezi İhale Komisyonu tarafından yapıldığını tüm kamuoyuna duyururuz. Sağlık Bakanlığı olarak tüm firmalara daha önceki ihalelerde olduğu gibi eşit mesafede olduğumuz bilgisini paylaşır, Merkezi İhale Komisyonu’nun almış olduğu karara itiraz mercinin sosyal medya değil, K.K.T.C Rekabet Kurulu olduğunu hatırlatırız.

Son Güncelleme: 13.06.2017 11:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.