Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı...

"Bakanlığımızın anlaşmalı olduğu tüm üniversite ve özel hastanelerle ilgili faaliyetleri bu denetim birimi tarafından yapılmaktadır...

Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı...

"Bakanlığımızın anlaşmalı olduğu tüm üniversite ve özel hastanelerle ilgili faaliyetleri bu denetim birimi tarafından yapılmaktadır...

08 Haziran 2017 Perşembe 20:18
698 Okunma
Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı...

Sağlık Bakanlığı olarak, Nisan.2015’ten bugüne kadar tüm harcama ve ihalelerimizin, kamu ihale yasalarına uygun olarak yapılmakta ve bakanlığımızda kurduğumuz tekınik ekip ve denetim birimlerince denetlenmektedir. Öncelikle Sağlık Bakanlığı’nda bugüne kadar olmayan ihalelerle ilgili teknik komite oluşturulmuş ve tüm ihalelerin bu komite tarafından takibi sağlanmıştır. Hasta sevklerinden dolayı ortaya çıkan harcamaların denetlenmesi için Sağlık Bakanlığı’nda bugüne kadar olmayan denetim birimi oluşturulmuş ve tüm fatura ve işlemlerimiz bu birim tarafından denetlenmeye başlanmıştır.

Bakanlığımızın anlaşmalı olduğu tüm üniversite ve özel hastanelerle ilgili faaliyetleri bu denetim birimi tarafından yapılmaktadır. Uzun bir süreden beridir, bakanlığımızın gündeminde olan eski hükümet döneminde ki protokol dışı YDÜ Hastanesine sevk edilen hastalarımız için çıkarılan faturaların da ödenebilmei için önce Bakanlar Kurulu kararı çıkarılmış, daha sonra da denetim birimi tarafından denetimleri yapılmiştir. Bakanlığımız, Bakanlar Kurulu kararını, Başbakan Yardımcılığı Maliye Bakanlığı ve Başsavcılık yetkilileri ile yapılan ortak toplantılarda görüş birliğine varılması sonucu çıkarmıştır. Geçmiş döneme ait protokollü ödemeler bakanlığımızca denetlendikten ve Başbakan Yardımcılığı Maliye Bakanlığı’ndan bloke alındıktan sonra Hazine ve Muhasebe Dairesi Müdürlüğünce ödenmiştir.

1.5.2015 - 11.07.2016 tarihleri arasında protokolsüz gönderilen hastalarla ilgili harcamalar bakanlığımız denetim birimince denetlendikten sonra ödemenin yapılabilmesi için Maliye Bakanlığı’nsan bloke alınmıştır.  Maliye Bakanlığı’ndan alınan bloke yazısında ödemenin yapılmadan önce Sayıştaylık tarafından denetlenmesini istemiştir.Bakanlığımız Maliye Bakanlığı’nun bu talebi karşısında konuyu yazılı olarak Sayıştay Başkanının bilgisine getirmiştir. 1-5.2015-11.7.2016 tarihleri arasındaki protokolsüz harcamalar halen ödenmemiş olup Sayıştay Başkanlığı’ndan gelecek görüş doğrultusunda ödemeler yapılacaktır. Bakanlığımız tüm alımlarda, harcamalarda, ihalelerde, hasta sefklerinde ve sefk sonucu ortaya çıkacak maliyetlerde herhangi bir şaibeye mahal vermemek adına her türlü ödeme ve ihalenin daha düzenli ve güvenli yürütülebilmesi için bugüne kadar gösterdiği hassasiyeti bu günden sonra da göstermeye kamu faydasını da gözeterek devam edecektir.

Son Güncelleme: 08.06.2017 20:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.