Özersay: "Cenevre gidildiğinde ne yapılacağı önemli"

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Kıbrıs müzakere sürecinde Cenevre’ye gidilecek olmasının değil, Cenevre gidildiğinde ne yapılacağının önemli olduğunu belirtti ve bazı önerilerde bulundu.

Özersay: "Cenevre gidildiğinde ne yapılacağı önemli"

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Kıbrıs müzakere sürecinde Cenevre’ye gidilecek olmasının değil, Cenevre gidildiğinde ne yapılacağının önemli olduğunu belirtti ve bazı önerilerde bulundu.

07 Haziran 2017 Çarşamba 18:13
149 Okunma
Özersay: "Cenevre gidildiğinde ne yapılacağı önemli"

Halkın Partisi’nden yapılan açıklamaya göre, Özersay, Kıbrıs Tv’de katıldığı televizyon programında Kıbrıs müzakerelerinin Cenevre’ye taşınmasıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Cenevre’ye gitmek için Rum liderin bir takım ön şartları öne sürdüğünü, Kıbrıs Türk tarafının da haklı olarak bunları kabul etmeyeceğini açıkça ortaya koyduğunu anımsatan Özersay, “İlk bakışta, Anastasiadis’in Cenevre’ye gidişle ilgili koyduğu ön şartların sulandığı, bir kısmının da ortadan kalktığı görülüyor. Öte yandan Cenevre’ye gitmemek için hala daha elinde bazı enstrümanlar olduğunu, bazı şeyleri bahane olarak kullanıp Cenevre’ye gitmeyebileceğini, bunun hala daha bir olasılık olduğunu bir kenara yazmak lazım” dedi.

Özersay konuşmasına şöyle devam etti:

“Yapılan BM açıklaması, halen daha Anastasiadis’in Cenevre’ye gitmekten vazgeçmesi için kendi açısından istismar edilebilecek unsurlar içeriyor. Bu ön şartlar sulandırılmış veya ortadan kalkmışsa da, Cenevre’de müzakere etmek için ortaya koydukları, ya da sonuca ulaşmak için ortaya koydukları ön şartlar duruyor. Bunları açalım. Cenevre’nin öncesinde, BM Genel Sekreteri’nin açıklamasına bakacak olursak, Cenevre’ye gitmezden önce tarafların Güvenlik ve Garantiler konusunda bir ortak belge ya da ortak bir kağıt hazırlamaları ihtiyacından bahsediyor. Bunun için de Eide’ye bir görev verilmiş durumda. Sayın Eide böyle bir ortak belgenin hazırlanması için çalışacak. Sayın Eide yaptığı açıklamada, Cenevre öncesinde hazırlanacak bu ortak belgeyi, orada yapılacak müzakerelere bir zemin oluşturmak üzere bir çalışma olarak tanımlıyor. Yani Kıbrıs Rum tarafı, eğer Cenevre’ye dahi gitmek istemiyorsa, hatta Cenevre’ye gitmezden önce Güvenlik ve Garantiler ile ilgili kendi istediklerini alıp cebine atmak istiyorsa, bu çalışma kağıdı niteliğindeki kağıdı “önce Güvenlik ve Garantiler’de bir tür anlaşmaya varacağız da sonra Cenevre’ye gideceğiz” şekline dönüştürmeye çalışabilir. Nitekim ve maalesef, Kıbrıs Rum tarafının sözcüsünün yaptığı bir açıklama var. Diyor ki; bu kağıt BM’nin kağıdı olmayacak. Tarafların kağıdı da olmayacak. Ortak bir kağıt olacak. Yani üzerinde anlaşmaya varılması gereken önemli bir belgeye dönüştürme niyeti var sanki. Buna dikkat etmek lazım.”

“ÖZE DAİR BİR ANLAŞMA DEĞİL, BİR HAZIRLIK KAĞIDI OLDUĞU SÜREKLİ TEKRARLANMALI”

Özersay, tarafların bu çalışma kağıdının üzerinde uzlaşılması gereken öze dair bir anlaşma olarak lanse edilmesi durumunda Cenevre’ye gitmenin koşullarının ortadan kalkabileceği uyarısı yaptı.

Kıbrıs Rum tarafının “Cenevre’ye gitmeye tamam dedik ama ortak kağıdı oluşturamadık” gibi bir bahaneye yaratmaya kalkışmasının sürpriz olmayacağına dikkat çeken Özersay, “O yüzden buna dikkat etmek gerekir. Kıbrıs Türk tarafının ve BM’nin, aslında bunun, Cenevre öncesinde güvenlik ve garantilerde konunun özüne dair bir antlaşma anlamına gelmediğini, bunun bir hazırlık kağıdı olduğunu, müzakere için bir zemin teşkil edecek çalışma kağıdı olduğunu defaaten tekrarlamaları, altını çizmeleri gerekir” diye konuştu.

Özersay, Kıbrıs Türk tarafının BM ile istişare içerisinde buna müsaade etmemesi gerektiğini kaydetti.

Özersay ayrıca “Kıbrıs Türk tarafının sırf böyle bir kağıt hazırlanmalı diye bu kağıtta güvenlik ve garantilere ilişkin pozisyonunu erozyona uğratacak ya da sulandıracak ifadelerden de kaçınması gerekir” dedi.

 “ÇÖZENE KADAR KALALIM PERSPEKTİFİ CANLI TUTULMALI”

Özersay, “Bu Cenevre kararı alınmazdan önce iki tarafın açıklamalarında örtüşen bir nokta vardı. Kıbrıslı Rum lider ‘benim şartlarım yerine gelirse çözene kadar Cenevre’de kalmaya hazırım’ diyordu. Kıbrıs Türk tarafı da, ‘Cenevre’ye şartsız giderim çözene, kadar orada kalırım’ diyordu. Çözene kadar kalmaya hazırız cümlesi Genel Sekreter’in açıklamasında yer almadı. Aslında başlangıçta taraflar arasında örtüşen bir perspektif olmasına rağmen BM’nin açıklamasında bu nokta maalesef yer almadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Cenevre ile ilgili “Bu artık bir ara aşama değil, son aşamadır” açıklamasının doğru bir tutum olduğuna ve bunu da muhafaza etmek gerektiğine vurgu yapan Özersay, Kıbrıs Türk tarafının BM ile birlikte ‘çözene kadar orada kalma’ perspektfini canlı tutması gerektiğini söyledi.

Özersay, Kıbrıs Rum liderinin, Rum tarafında yapılacak seçimlerde aday olacağını ve bunun belli olduğunu ifade ederek, adaylığını güçlü bir biçimde ayakta tutabilmesi için bir taraftan merkez sağ ve milliyetçi seçmene hitap etmek istediğini belirtti.

“Ve emin olun, seçim süreci geldiğinde bu geçen müzakere sürecinde ne var ne yok hepsini ortaya dökecek. Harita konusunu açacak, ben müzakere ettirdim diyecek. Bunları istismar edeceği endişesini taşıyorum” diye konuşan Kudret Özersay, Anastasiadis’in başka bir kesime daha hitap etmesi gerektiğine dikkat çekti.

“HESAPLAYAMADIĞI BİR ZAMAN SAPMASI VAR”

Rum liderin hesaplayamadığı bir zaman sapması olduğuna işaret eden Özersay, “Müzakereler, doğal gaz kazıları başlamazdan önce bitme veya tıkanma noktasına geldi. Bir aralık doğdu ortada. Eğer bu ikisini bağlayamazsa ve müzakereler doğal gaz kazılarından önce sonuçlanırsa, doğal gazla ilgili başı ciddi anlamda ağrıyacak demektir. Sadece Kıbrıs Türk tarafının vereceği tepkiden dolayı değil, aynı zamanda şirketler bağlamında ortaya çıkacak olan belirsizlik ortamından da” diye konuştu.

Özersay, bu yüzden de Anastasiadis’in Cenevre’yi doğalgaz takvimine bağlamaya çalışacağını ve erken tamamlamaktan kaçınacağını söyledi.

Rum liderin, Cenevre’nin güvenlik-garantilerden ve topraktan başlamasını istediğini belirten Özersay, “Çünkü tıkanıklık olacaksa orada olmasını istiyor. Çünkü bu olursa çözüme Türkiye izin vermedi, engelledi demek ve suçlama oyununa girmek istiyor” diye konuştu.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 08.06.2017 07:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.