Meclis Genel Kurulu toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 11.00 de Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı Başkanlığında toplandı.

Meclis Genel Kurulu toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 11.00 de Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı Başkanlığında toplandı.

05 Haziran 2017 Pazartesi 13:16
130 Okunma
Meclis Genel Kurulu toplandı

Genel Kurul’da ilk olarak Başkanlığın Genel Kurula sunuşlarına yer verildi.
UBP milletvekili Dursun Oğuz’un Askerlik Değişiklik Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldü.

Dursun Oğuz, Sözleşmeli erbaşların sivil işçiliğe geçişlerde yaşadığı bazı maddi kayıplarının iyileştirilmesi amacında oluklarını ifade etti ve önerinin gerekçesi ile ilgili milletvekillerine bilgi verdi.

Oğuz, ilk sivile geçenlerin 11 aylık bir barem içi kayıp yaşandığını anlatarak, bu mağduriyetlerin giderilmesi için tadilat yapmak istediklerini söyleyerek, herkesin konuyla ilgili önerilerine açık olduklarını belirtti.Bu tasarının kısa süre önce zaten Genel Kurul’a geldiğini ve tüm detaylarıyla görüşülmüş olması gerektiğini belirten TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, polisin sivilleşmemesi nedeniyle aynı görev ve kadrolarda olduğunu bu nedenle aradaki ayrımı da normal bulmadığını söyledi.

Güvenlik kuvvetleri için düşünülen değişiklik ve düzeltmelerin polis için de gerçerli olması gerektiğine işaret eden Angolemli, polisi barem noktasında mağdur ettiklerini savundu.

Angolemli, ivediliğe onay vereceklerini ancak eksik bulduklarını belirtti.
CTP milletvekili Erkut Şahali, kendilerinin de öneriye olumlu baktıklarını ancak bunun yasa önerisi değil yasa tasarısı olarak Meclis’e gelmesi gerektiğini söyledi.

İvedilik tezkeresi oybirliği ile onaylandı.

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, Din işleri Dairesi Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Yasa Önerisi’nin Genel Kurulda üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi ile ilgili de söz aldı.

Kuran kursları konusuna dikkati çeken Angolemli, toplumun bu konuda çok hassas olduğunu belirtti ve yasa önerisinin aceleye getirilmemesini istedi.

Angolemli, Yasa önerisinde Din İşleri Başkanının üçlü kararnameye getirileceğinin yeniden yer aldığını, 5 sene dolmadan görevden alınabileceği gibi ifadelerin dinin siyasallaştırılmasını getirebileceğini aktardı.

Angolemli, yasanın daha iyi incelenip öyle tartışılmasının önemine dikkati çekti ve bu nedenle ret oyu vereceklerini kaydetti.

CTP Milletvekili Tufan Erhürman, önerinin hukuki zemine oturtulması açısından olumlu bir adım olduğunu ancak bugün 3. okunuşunun yapılmasına hazır olmadığını belirterek, yapılacaksa üzerinde daha detaylı konuşmalar yapmak gerekeceğini söyledi.

Yanlış buldukları maddelerle ilgili örnekler veren Erhürman, eğer 3. okuması yapılacaksa bu tasarıyla ilgili sorular olacağını vurguladı. Düzenlemelerle ilgili çelişkiler ve yanlışlara işaret eden Erhürman, bu tasarıların komitede detaylı şekilde ele alınmasının ardından Genel Kurulda görüşülmesini önerdi.

Önerinin komiteye geri gitmesini gitmezse kendi oylarının ret olacağını söyledi.

Dursun Oğuz, bu önerinin yıllardır görüşüldüğünü ve defalarca değişiklik yapıldığını anlatarak, Erhürman’ın değişiklik önerdiği maddeyi değiştirmeye hazır olduklarını, zaten komitede sadece o madde üzerinde oybirliği sağlanmadığını söyledi.

Tezkere oy çokluğuyla kabul edildi.

ERHÜRMAN

Sunuşların ardından CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, 5 Haziran Çevre Günüyle ilgili konuşma yaptı.

Çevre gününden bahsedilirken, çevre hakkının gelecek kuşaklara da ait olduğunu anımsatan Erhürman, 13 aydır iktidarda olan hükümetin ne yaptığını unutturmamak ve hatırlatmak gerektiğini söyledi.

Erhürman, 13 ayda çevrenin üzerinden fırtına gibi geçildiğini savunup, bu zaman diliminde mahkemelik olan sit alanları ve eski eserleri sıraladı.
Çıkarma Plajı’yla ilgili alınan ve iptal edildiği iddia edilen kararlarla ilgili de herhangi bir açıklama yapılmadığını savunan Erhürman, sadece bu konunun bile istifa sebebi olduğunu söyledi.  Erhürman, Lefkoşa’da yapımı gündeme gelen üniversite konusunda da eleştirilerde bulundu.
Erhürman, 13 ayda gelecek kuşakların hakları bu kadar çalınmışken, “Gelecek kuşaklara kötülük rekorunu elinde tutan bu hükümetin çevre günü kutlu olmasın” dedi.

ANGOLEMLİ

TDP milletvekilli Hüseyin Angolemli de 5 Haziran Çevre günü konunda eleştirileri gündeme taşıdı.

Hüseyin Angolemli, Anayasa’dan çevreyle ilgili maddeyi okudu ve çevreyi korumanın devletin ödevi olduğunu ifade etti.

Girne ve Gazimağusa’da lağım sularının denize aktığını belirten Angolemli, Taş ocaklarının ne ağaç ne canlı bırakmadığını savunarak, hükümetin oy kaybetme korkusuyla sesini çıkaramadığını iddia etti.

Ağıllarla iç içe yaşamaya devam eden bölgelere de örnekler veren Angolemli, “Hani ağıllar dışarı çıkacaktı, yer gösterilecekti” diye sordu.

Angolemli, Mağusa Limanı’yla ilgili de eleştirilerde bulunarak buranın özel mülk muamelesi gördüğünü kimsenin kontrol edemediğini savundu.

ATAOĞLU

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da söz alarak, çevre gününü kutladı ve 13 ayda yapılanları anlattı.

Ataoğlu, 9. sınıf müfredatına Çevre Dersi koyduklarını, 88 ilkokula geri dönüşümlü çöp bidonu sağladıklarını, atık suyla, deniz suyuyla ilgili tüm tahlil ve çalışmaları yaptıklarını belirterek, bu tahlillerin sadece kısa bir süre laboratuvar yandığı dönem yapılamadığını kaydetti.

Haziran ayı sonu itibarı ile tüm plajlarda mavi bayrak uygulamasının devreye gireceğini belirten Bakan Ataoğlu, çevre konusunda gerekli tüm adımların atıldığını söyledi.

Ataoğlu, mahkemelik olan bölgelerle ilgili de açıklamalarda bulunarak, Teknecikle ilgili alınması gereken tedbirlerin de henüz alınmadığını belirtti.
Yerinden söz alarak Yeni Erenköy Limanı’nda restore amaçlı izin alınan yere izinsiz olarak 2 katlı bina yapıldığını ve bu konudaki hiçbir soruya cevap verilmediğini savunan Biray Hamzaoğulları, bu konuda uzun zamandır yazılı beyan talep ettiğini ancak kendisinin edindiğinden farklı açıklamalarda bulunulduğunu söyledi.

Hamzaoğlu, Ataoğlu’nun ya kendisine konuyla ilgili yazılı bir beyanda bulunmasını ya da istifa etmesini istedi. Sözlü tartışmaların ardından bakan gerekli açıklamaları yaptığını belirterek, kürsüden indi.

ÇAVUŞOĞLU

Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bakanlığına yönelik eleştiriler üzerine söz aldığını ifade etti.

Çavuşoğlu, görüntü anlamında Beşparlakların yıpratıldığının doğru olduğunu belirterek inşaatların sürdüğünü ancak geçirilen tüzüklere uyulduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, konuyu yakından takip ettiklerini de belirtti.

Kaçak Balıkçılık ve denizde balıkların ölümü ile ilgili eleştirilere de yanıt veren Bakan,  Turizm Bakanlığının gerekli ölçümleri yaptırdığını kaydetti.
Çavuşoğlu, kaçak balıkçılık konusunda Sahil güvenliğin hassasiyetine de teşekkür etti.

Süte zam yapmak zorunda kaldıklarını ifade eden Bakan, hayvancılar birliğinin eylemlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu
Süte yapılan zamla ilgili de açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, sütün satışını hayvancılara devretmeye hazır olduklarını belirterek, “Hayvancıların kendi sektörlerine sahip çıkmalarını destekliyoruz “ dedi.
Bakan, Toprak Ürünleri Kurumu’nun da özerk bir yapıya kavuşturulabileceğini kaydetti.

Tarım Bakanı Çavuşoğlu, bir soru üzerine de önce Güzelyurt Sulama Projesi’nde ihaleye çıkılacağını,  devamında da Mesarya Sulama Projesi’nin devreye gireceğini ifade etti.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 05.06.2017 14:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.