“MASADA MÜZAKERE YAPACAĞIM ADAM YOK”

Derviş Eroğlu dün akşam Hamitköy ve Marmara bölgesini ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Kıbrıs konusu hakkında konuştu.

“MASADA MÜZAKERE YAPACAĞIM ADAM YOK”

Derviş Eroğlu dün akşam Hamitköy ve Marmara bölgesini ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Kıbrıs konusu hakkında konuştu.

20 Şubat 2015 Cuma 15:26
242 Okunma
“MASADA MÜZAKERE YAPACAĞIM ADAM YOK”
Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu, “ Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun KOP çatısı altında girmesinin mümkün olamayacağını söyledi.
Eroğlu, “KTFF’nin sorunlarını aşmak için yaptığı girişimi ‘şov’ olarak niteleyenlerin maksatlarının başka olduğunu da söyledi.
Derviş Eroğlu dün akşam Hamitköy ve Marmara bölgesini ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Kıbrıs konusu hakkında konuştu.
Eroğlu’na ziyaretleri esnasında UBP Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, UBP Lefkoşa İlçe Başkanı ve Milletvekili Dr. Faiz Sucuoğlu, UBP Lefkoşa Milletvekilleri Tahsin Ertuğruloğlu, Ersin Tatar, Zorlu Töre ile DPUG Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu hazır bulundu.

BÜTÜN KIŞKIRTMALARI FEDERASYONUMUZU KOP’UN ALATINA SOKMAKTIR

“Sayın Demirören’e 20 gün önce telefon açıp görüşmek istedim, kendisi nezaket göstererek beni aradılar. Bizim takımlarımızdan oyuncuların Türkiye Bölgeler Arası futbol ligi takımlarına transferi olayını konuştuk. Bana konunun halledilmesi için çalışma yapacaklarını söylediler. Ardından bazı gelişmeler ortaya çıkınca ben kendisini KKTC’ye davet ettim. Spordan sorumlu Bakanla, Futbol Federasyonu Başkanı’nı da davet ettim ve bir toplantı yapıldı. O toplantıda bir sonuca ulaşılması için uzlaşma sağlandı. Nitekim bunu Bakan da açıkladı, Federasyon Başkanı da.
Gazetelerinde “iş değil şov” diye manşet attılar. Cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs konusunu da yakından ilgilendiren bir sorun varsa bu soruna ilgi duymam ve sonuç alıcı bir noktaya taşıyacak unsurlar bir araya getirmem benim asli görevlerimden bir tanesidir.Bazılarının ne yapmak istediğini biliyorum. Onların bütün kışkırtması bizim federasyonumuzu KOP’un altına sokmaktır. Bazı hususlar var ki konuşularak halledilebilir. Biz de bunu tercih ettik ve bir formül üzerinde mutabakata vardık. Bu işin şovu yoktur. Bir tehlike gördüm ve bunun önünü almak için ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. İyi niyetli olan, hakikaten sorunların aşılmasını isteyen herkes bunu anlamıştır, anlamayanlar veya anlamak istemeyenler bellidir.”


“HİÇBİR ŞEY YAPMAYANLAR BU LAFI SÖYLERSE TUHAF OLUR”

Uzun yıllar başbakanlık yaptığını ve halkın isteklerine imkanlar elverdiği sürece yanıt verdiklerine vurgu yapan Eroğlu, “şimdi bir kişi makama geldikten sonra yaptıklarıyla ölçülür diyenler var. Doğrudur ama hiçbir şey yapmayanlar bu lafı söylerse biraz tuhaf olur” diye konuştu.

“CTP, 11 ŞUBAT AÇIKLAMASINI ÇEKEMİYOR”

Rum lider Anastasiadis’in dün Ulusal Konseyi topladığını anımsatan Eroğlu şöyle devam etti:
“Toplantı sonrası açıklama yaptılar. Diyorlar ki Kıbrıs Cumhuriyeti federasyona dönüşecekmiş. Bizim üzerinde durduğumuz eşit statüde iki kurucu devletin kuracağı ortaklık devletidir. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşmesi değil. Bunun yanında, isteklerinin sıralanması için partilerin katılımıyla bir alt komite kurulması kararı var. Geçenlerde Anastasiadis2in Kıbrıslı Türk gazetecilere yönelik düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümüyle bir federal devletin ortaya çıkacağıydı. 11 Şubat ortak açıklama metni tarihi bir belgedir. Sayın Talat uğraştı uğraştı bir anlaşmaya varamadı ama biz çözüme yol gösterecek bir anlaşmaya imza koyduk. CTP’nin çekemediği husus budur.


“DEVLET ADAMLIĞI İLERİYİ GÖRMEKTİR”

19 Nisan seçimlerinde Kıbrıs Türk halkının liderinin seçileceğine dikkat çeken Eroğlu, “bu seçimi lütfen milletvekilliği ya da yerel seçimlerle karıştırmayalım” dedi.
“Zamanında üniversite kuracağız dediğimizde CTP ve TKP karşı çıkmıştı. Ama şimdi bakıyorsunuz CTP üniversiteleri tepe tepe kullanıyor” diye konuşan Derviş Eroğlu, devlet adamlığının ileriyi görmek demek olduğunu belirtti.


“MASADA MÜZAKERE YAPACAĞIM ADAM YOK”

Rum lider Anastasiadis’in Barbaros Hayrettin Paşa gemisini bahane ederek masadan kalktığını ifade eden Eroğlu, “Ben masadayım ama masada müzakere yapacağım adam yok” diye konuşarak şöyle devam etti:

“CTP, GEÇMİŞTE HALKIN HAYALERİYLE OYNADI”

“Bu şartlarda bile rakiplerimiz; Eroğlu anlaşma istemez diyor. Sayın Talat 1 yıldan fazladır her Allahın günü televizyonlarda ve gazetelerde; benim anlaşma istemediğimi söyledi. Kendisi 5 yıl masada yoldaşıyla oturdu ama anlaşma sağlayamadı. Anastasiadis masaya gelir mi? Gelecek. Aday olurken yarıda bıraktığım konuyu da tamamlamak hedefimdeyim. 2 yıl içinde sonuç alıcı müzakereler yapacağız. Çok tartışmalı olacak. Ben çok sabırlıyım. Sabırla masada oturacağım. Anlaşma olursa olacak. Olmazsa, neden olamadığını dünyaya göstereceğiz. O gün geldiğinde dünyaya açılmamız çok daha imkan dahilinde olacak. Biz bu hedeflerle masada oturalım diye aday olduk. Değişim ve barış kelimesi çok istismar ediliyor. Hayatımızdaki sorunlar bahane edilerek kazanımlarımızın ve güvenliğimizin feda edilmesi anlamına gelmemelidir. Bugün için hangi değişime ihtiyaç var? Başarısız olan kim varsa onları değişmek gerekir. Hükümetin büyük ortağı herkese söz verir. Falan gün gel paranı al derler. Adam gider ama para yok. CTP geçmişte insanların hayalleriyle çok oynadı. Annan Planı dönemini hatırlayın. Yüzde yüz evet diyeceğine inandıkları AKEL hayır dedi.”

“PARTİSİNİN İKTİDARDA OLDUĞUNU UNUTTU”

CTP’nin adayının, seçilmesi halinde memleketi kurtaracağından ‘temiz siyasetten,, birçok konuyu halletmek için komiteler kuracağını söylediğine dikat çeken Eroğlu “ İktidardırlar. Neden bunları yapmıyorlar. Adayları CTP’nin iktidardın büyük ortağı olduğunu, Başbakan’ın CTP Genel Başkanı olduğunu unuttu herhalde.
Değişimin ideolojik bir saplantı değil bir doğru yönde , iyiye gidiş için bir hedef olması gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Eroğlu, çözümün de barışı konsolide etmesi gerektiğini kaydetti.
“Çok barış ateşi yandı. Ama onların dediği anlamda barış geldi mi?” diye soran Cumhurbaşkanı Eroğlu, hali hazırda ülkede barış olduğunu ancak söylemlerine ve eylemlerine bakıldığı zaman CTP üst düzey yetkililerinin istediği barışın bundan farklı olduğu, CTP’nin Rum istekleri hakkında ne düşündüğünü, kendisinin ne istediğini halka net bir şekilde söylemesi gerektiğini” vurguladı.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 20.02.2015 15:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.