LAÜ’DE NİTELİKLİ FİZYOTERAPİSTLER YETİŞTİRİLİYOR

Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülbin Ergin Fizyoterapi mesleğine dikkat çekerek LAÜ’nün Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü hakkında bilgiler verdi.

LAÜ’DE NİTELİKLİ FİZYOTERAPİSTLER YETİŞTİRİLİYOR

Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülbin Ergin Fizyoterapi mesleğine dikkat çekerek LAÜ’nün Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü hakkında bilgiler verdi.

26 Şubat 2016 Cuma 18:20
254 Okunma
LAÜ’DE NİTELİKLİ FİZYOTERAPİSTLER YETİŞTİRİLİYOR
Ergin açıklamasında fizyoterapisti, sağlıklı kişilerde fiziksel aktivite programlarını düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini artırmak için mesleki değerlendirmeler yaparak uygun protokolleri belirleyen, planlayan ve uygulan kişiler olarak tanımladı. Ergin, fizyoterepistlerin hastalık durumlarında; fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimi veya uzmanlık eğitimi sırasında / sonrasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon rotasyonu yapmış uzman hekimlerin tanı ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla gerekli uygulamalar yaptığını da belirtti.

Ergin, LAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile ilgili bilgiler vererek bölümün sürekli geliştirilen eğitim sistemi ve multidisipliner eğitim kadrosuyla öğrencilere üst düzeyde bir eğitim verdiğini ve mezuniyet sonrası sağlık alanında başarılı bir kariyere hazır, profesyonel bilgi ve becerilerini geliştirmeyi öğrenmiş mezunlar vermek üzere; dinamik ve teknolojik eğitim vererek bölümün zengin bir alt yapıya sahip olduğuna dikkat çekti.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün amacına da değinen Ergin, klinik bilgi ve uygulama yetileri yüksek, araştırmacı, konusunda ulusal ve uluslararası gelişimlere uyum sağlayabilen, sağlığı önemli ölçüde etkileyen göstergeleri doğru yorumlayarak bireyin fiziksel fonksiyonunun korunması ve en üst düzeye çıkarılmasını hedefleyen, hizmet sunabilen, lisans eğitimini lisansüstü ve/veya mezuniyet sonrası sürekli eğitimle sürdürme bilincinde olan fizyoterapistleri eğitmek olarak açıkladı.

Fakültede muskuloskleteal, ortopedik ve kardiyo-pulmoner fizyoterapi uygulamalarına yönelik egzersiz ve manuel tedavi yaklaşımlarının eğitiminin veridiği söyleyen Ergin, 13 yataklı ‘Egzersiz Uygulamaları ve Manuplatif Tedavi Salonu’, elektrofiziksel ajanlarının pratik uygulamalarının yapıldığı ve traksiyon cihazlarının uygulama eğitimlerininverildiği ‘Elektroterapi Üniteleri’nde öğrencilerin mesleğe hazırlandığını söyledi.

Ergin ayrıca fakülte laboratuvarlarındanörolojik fizyoterapi yaklaşımlarının gösterildiği paralel bar, merdiven ve rehabilitasyon yatağı içeren ‘Rehabilitasyon Ünitesi’ ve parafin, whirpool ve sıcak-soğuk uygulamalarının eğitiminin verildiği ‘Hidroterapi Ünitesi’ olmak üzere toplam beş uygulama ünitesinin yer aldığını belirtti.
 
Son Güncelleme: 26.02.2016 18:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.