banner116

KÜÇÜK: HÜKÜMET İYİ YOLDA

Başbakan İrsen Küçük şu sıralarda düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun suçlamalarına yanıt vermeyeceğini söyledi.

KÜÇÜK: HÜKÜMET İYİ YOLDA

Başbakan İrsen Küçük şu sıralarda düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun suçlamalarına yanıt vermeyeceğini söyledi.

21 Şubat 2013 Perşembe 11:37
501 Okunma
KÜÇÜK: HÜKÜMET İYİ YOLDA
Başbakan İrsen Küçük, 2012 yılının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) için 2011 yılından iyi olduğunu belirterek, “2013 yılının da 2012 yılından çok daha iyi olacağının garantisini sizlere veriyorum… Hükümetimiz doğru yoldadır. Çünkü hedefimiz halkımızın beklentilerinin kesiştiği refah ve mutluluktur ” dedi.

UBP olarak, ülke sorunlarını çok iyi bildiklerini, sorunları çözmenin bir süreç ve sabır işi olduğunu kaydeden Başbakan Küçük, “Uyguladığımız 2010-2012 Kamunun Etkinliğinin ve Özel Sektörün Rekabet Gücünün Artırılması Programı ile birçok konuya el atarak istikrarlı kalkınmanın temellerini attık ve bugün artık sizlere geleceğimize umutla bakabileceğimizin müjdesini vermek istiyorum” şeklinde konuştu.

Hayal ile başlayan ve kesin hedefe dönüşen “Güçlü KKTC’yi”,  çağdaş kurumsal yapıya kavuşmuş, dünyalı “Büyük Ulusal Birlik Partisi” ile yaratana kadar inançlı çalışmalarını tüm UBP’lilerle kararlılıkla sürdüreceklerini vurgulayan Küçük, bu yolda sağduyulu partililerin desteğinin tam olduğuna inandığını da kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük bu sabah Başbakanlık Şeref Salonu’nda kabine üyelerini ile birlikte düzenlediği basın toplantısında “İstikrar İrsen Küçük için değil, KKTC için gereklidir. İstikrar ülkemiz için istenmektedir. İstikrar daha güçlü KKTC-Türkiye Cumhuriyeti ilişkileri için istenmektedir. Kıbrıs Türkü’nü zor günlerden alıp bugünlere taşıdık. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak, anavatan Türkiye’nin de desteği ile olduğumuz noktadan çok daha ileriye ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.

Dünyada yaşanan ekonomik krizden ve dövizdeki dalgalanmalardan ülkenin olumsuz yönde etkilenmesine rağmen, almış oldukları ekonomik tedbirler ve uygulamış oldukları doğru politikalar ile dünyadaki ekonomik krizden en az düzeyde etkilenerek çıkmayı başardıklarına dikkati çeken Başbakan Küçük, bu tespitlerin başta anavatan Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ve tüm ekonomik çevrelerce de doğrulanmakta olduğunu söyledi.

CUMHURBAŞKANI’NA CEVAP VERMEK İÇİN DEĞİL…”

Başbakan İrsen Küçük, düzenlediği basın toplantısının gösterilmeye çalışıldığı gibi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “Güney Kıbrıs’taki seçimlerin değerlendirilmesi kamuflesinde dün düzenlediği UBP’ye yön vermek adına şahsını karalayan Basın toplantısına cevap vermek için” olmadığını da belirterek şöyle devam etti:

“16.5 dakikalık yazılı metinde sadece 3.5 dakikasını toplantı çağrısının konusuyla ilgili olması dikkatlerden kaçmamıştır. Şahsıma yönelik iddialara, suçlamalara cevap yetiştirme kaygım olmadı, hele de makamlar arası çatışmaların kimseye yarar sağladığına dair en küçük bir inanç taşımadım. Ben siyaset yaşamımda gerçekleri gizlemeyi hiç sevmedim, bu yola da hiç yeltenmedim. Söylemek istediklerimi net, açık bir şekilde dil getirdim. Her zaman inandığım yolda, bedeli de olsa, çekinmeden yürüdüm. Hedefe ulaşmada dolaylı yollar tercihim olmadı.        

ZORU BAŞARMAK İÇİN AND İÇTİM

KKTC için hayalim hep büyük olmuştur. Zor dönmede görev üstlendim ama zoru başarmak için ant içtim. Kıbrıs Türk halkı her tülü fedakarlığa layık kahraman bir halktır. Bu mücahit halkın anavatanla el ele, kol kola, gönül gönüle, birlik ve beraberlik ve dayanışma ruhu içinde hak ettiği güzellikleri yaşayacağına, hayalinin gerçekleşeceğine yürekten inanarak siyaset anlayışını şekillendirdim.”

“Bu süreçte hep doğruları yaptım, hiç hatam olmadı” demediğine de işaret eden Başbakan Küçük, ancak ülke için hep daha iyiyi, daha güzeli yaratmaya çalıştığını, kendisinin ve arkadaşlarının tek derdinin ülkeye, halka hizmet, hükümet olarak hedeflerinin KKTC’yi arzulanan noktalara taşımak olduğunu vurguladı.

“İSTİKRAR VE GELİŞİMİ SÜREKLİ KILMAK…”

“Ülkemiz ve Hükümetimiz için esas olan istikrar ve gelişimdir” diyen Başbakan İrsen Küçük, ekonominin 2012 yılında da büyüme trendine devam ettiğini, ekonomideki olumlu gelişmelerin doğru yolda olduklarının göstergesi olduğunu belirterek, tüm çabalarının da bunu sürekli kılmak ve arttırmak yönünde olduğunu kaydetti.
Küçük şöyle devam etti:

“Hep söyledim yine söyleyeceğim, geleceğimiz için kararlılıkla ve cesaretle gerekli ekonomik tedbirleri aldığımız gibi, bundan sonra da alarak, hayata geçireceğiz. Almış olduğumuz tedbirlerin olumlu sonuçları yolumuzun doğru olduğunu ve ülkemizi aydınlığa taşımakta olduğumuzu zaten göstermektedir. İnancımız bu yolda kararlılıkla devam etmektir.

Dünyada baş gösteren krizden çıkışın istikrarlı hükümet, birlik beraberlik ve istikrarlı kalkınma ile mümkün olabileceğini daima söylemişimdir. UBP olarak, ülkemizin sorunlarını çok iyi bildiğimizi, sorunları çözmenin bir süreç ve sabır işi olduğunu vurgulamıştım. Uyguladığımız 2010-2012 Kamunun Etkinliğinin ve Özel Sektörün Rekabet Gücünün Artırılması Program ile bir çok konuya el atarak, istikrarlı kalkınmanın temellerini attık ve bugün artık sizlere geleceğimize umutla bakabileceğimizin müjdesini vermek isterim.”

2013 İÇİN GARANTİ

Hükümet olarak kararlı, istikrarlı tedbirler ve uygulamalar sonucunda, 2011 yılını bir önceki yıla göre, çok daha olumlu sonuçlarla geride bıraktıklarını rahatça söyleyebileceğini ifade eden Başbakan İrsen Küçük, makro ekonomik göstergelerdeki olumlu gelişmeler; turizm gelirlerinde sağlanan önemli büyüme; bütçede sağlanan disiplin; gelir artışları; yüksek öğrenimdeki öğrenci sayısındaki artışa dikkat çekti. Küçük,  her alanda, her konuda ülke için çok önemli konularda reform, değişim ve atılım sayılabilecek kararlar aldıklarını, yasalar geçirdiklerinin altını çizdi.

Küçük, “2012 yılı 2011 yılından iyi olmuştu. 2013 yılının 2012 yılından çok daha iyi olacağının garantisini sizlere veriyorum” ifadesini kullandı.   

YAPILANLAR VE YAPILACAK OLANLAR

Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladıkları ve “şimdiye kadar hazırlanan ekonomik programlar içerisinde en fazla Kıbrıs Türk insanının fikri ve emeği bulunan 2013-2015 dönemini kapsayan Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı ile birlikte rekabet edebilir, istikrarlı büyüyen, istihdam yaratan, mali yapısı güçlü, sürdürülebilir ve özel sektör odaklı bir ekonomik yapı oluşturmayı hedeflemekte” olduklarını yineleyen Başbakan Küçük sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu program döneminde reel sektöre ayırdığımız kaynakları yüzde 84, yatırımlara  ise yüzde 55 artırdık. Bu dönemde ana hedefimiz, reel sektöre aktaracağımız kaynaklar ve gerçekleştirilecek yatırımlarla ekonomimizi büyütmek, üniversitelerdeki öğrenci sayısındaki istikrarlı artışı sağlamak, diğer taraftan da  Anavatan Türkiye’mizden gelecek su ve elektrik akımı projesinin adım adım gerçeğe dönüştüğünü görmek, dev Ercan Havalimanı, Lefkoşa Master Planı çerçevesinde, Lefkoşa Çevre Yolu  ve E-Devlet projelerinin sonuçlandığını izlemek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni daha güzel, daha refah günlere ulaşacağını hep beraber görmek arzumu, sevincimi, coşkumu, yarınlara olan umudumu artırmaktadır. Turizm, ekonomideki en önemli sektörümüzdür.
Hükümetimiz döneminde uygulamaya konulan yeni teşvik uygulamaları ile son üç yılda turizmde önemli bir ivme yakalanmış, yatak sayımız yüzde 26 artarak 20 bine ulaşmış, geceleme oranı yüzde 71 artmıştır. 2012 yılında ülkemize, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen turist sayısında iki kat, üçüncü ülkelerden gelen turist sayısında ise yüzde 60 artış sağlanmıştır. Hedefimiz  North Cyprus´u marka haline getirmek ve bu olumlu gelişmeleri sürekli kılmaktır.

Ekonominin öncü sektörlerinden biri olan Yüksek Öğrenimde bu yıl öğrenci sayısı 47 binden 56 bine ulaşmıştır. Tarım ve hayvancılık bizim için Turizm ve Eğitim sektörü kadar önemli bir sektördür. Tarımsız ne turizm ne de eğitim olur. Bu sektörü de her zaman olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Doğrudan Gelir Desteği uygulamaları çerçevesinde Arazi bazlı destekler yüzde 25, akaryakıt desteği yüzde 100 artırılarak üreticilerimiz desteklenmeye devam edilmiştir. 2013 Bütçesi içerisinde tarımın payı 110 milyon TL’ye çıkarılmıştır. 2013 yılı başında 3 milyon TL‘lik ikinci hibe programının uygulamaya konması planlanmıştır.”

146 MİLYON TL DÜŞÜK VE SIFIR FAİZLİ KREDİ

Küçük Orta Boy İşletmelerin (KOBİ) desteklenmesi ve geliştirilmesine yönelik olarak da, ‘Faiz Destekli KOBİ Yatırım Kredisi Programı’; ‘Esnaf ve Hizmet Sektörüne Yönelik Faiz Destekli Kredi Programı’; ‘Turizm Sektörüne Yönelik Faiz Destekli Kredi Programı’; ‘İstihdam Endeksli Faizsiz Kredi Desteği Programı’ olmak üzere toplam 3 bin 270 KOBİ’ye 146 milyon TL düşük ve sıfır faizli kredi kullandırıldığına dikkat çeken Başbakan Küçük, bunun yanında sadece 2012 yılında imalat sektörüne yönelik olarak ülke ekonomisinin rekabet gücünün artırılması amacıyla hibe paketi kapsamında, 26 firmaya toplam 3.9 milyon TL hibe sağlandığını; yine son bir yıllık dönemde Sanayi Bölgelerine 8.5 milyon TL´lik yatırım yapıldığını; bunun yanında yurt dışı pazarlama amacı ile tanıtım-reklam, uluslararası sertifika, kalite belgesi  ve yurt dışı mağaza showroom depo açma desteği olarak 2012 yılında sanayicilere 174 bin TL devlet desteği verildiğini anlattı.

Başbakan Küçük, “Bu desteklerimiz 2013 yılında önemli miktarda artarak devam edecektir” dedi.

ÖZELLEŞTİRMELER

2012 yılı içerisinde önemli iki özelleştirme gerçekleştirdiklerini de hatırlatan Başbakan Küçük, Kıbrıs Türk Petrolleri Ltd´deki kamu hisselerinin bir kısmının özele satışa sunularak örnek, şeffaf bir özelleştirme gerçekleştirildiğini, Özelleştirme Yasası’nı geçirdikten sonra da ilk uygulama olarak Ercan Hava Alanı’nın İşletme Hakkı Devri Yöntemiyle ihalesinin gerçekleştirildiğini kaydetti.

“Bu ihaleyi kazanan firma  şartnamenin gereği yüzde 10  yerli bir hissedar ile oluşturduğu şirketle İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi imzalanmış olup bunun karşılığı 100 Milyon Euro hazinemize aktarılmıştır “ diyen Küçük, böylece ülkenin 4 yıl içerisinde 5 milyon yolcuya hitap eden iki piste sahip, sekiz körüklü modern bir hava alanına kavuşacağını, tüm bu projenin gerçekleştirilebilmesinin yaklaşık 300 Milyon Euro´luk bir yatırım öngördüğünü belirtti.

YOLLAR, İLETİŞİM, TAPU, ARSA VE SAĞLIK

2012 yılı içerisinde karayollarında yol projeleriyle, hem ülkenin çehresinin değiştirilmesi, hem de yolların emniyetinin sağlanması ve ulaşımın da kısaltılmasını hedefleyerek, kısa süre içinde, toplam 9 yolun ihalesini gerçekleştirdiklerine de işaret eden Başbakan Küçük, “Yol güvenliğinin artırılması çalışmaları kapsamında, aydınlatma, tabelalar, adada ilk olan New Jersey ve metal korkuluklar ile peyzaj alanında yatırımlar yapıldı. Adada ilk olarak 35 km New Jersey korkuluk yapılmıştır. Kesintisiz iletişimin sağlanması için Türkiye’den KKTC’ye 2. fiber optik kablo döşenmiştir. Tapu kayıtlarına kolaylıkla ulaşılabilecek Tapu hizmetlerinde  otomasyon projesi Lefkoşa´da hayata geçirilmiş ve  bir günde koçan devri yapılabilir duruma gelinmiştir. Hedefimiz 2013 yılında tüm ilçelerimizde otomasyon projesini tamamlamak ve halkımızın tümüne bu hizmeti ulaştırmaktır” ifadelerini kullandı.

Başbakan İrsen Küçük konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu topraklara köklerimizi salmak,  gençlerimizi konut sahibi yapmak amacıyla sadece bu yıl 18 yerleşim biriminde 981 gencimize altyapıları da devlete ait olmak üzere arsa dağıtılmış, bu uygulamaya aynı anlayıştan hareketle devam edilecektir. Şehit çocuklarımız için Lefkoşa Kermiya bölgesinde toplam 400 adet arsa ayrılarak projelendirilmiştir. Sağlık alanında ülkemizde Avrupa ve Türkiye standartlarında özel sağlık yatırımları ile bir çok tedavi için yurt dışına gitmeye gerek kalmamıştır. Ülkemizin en büyük sağlık sorunlarından biri olan kanser hastalığının Bakanlığımız bünyesinde tedavisinin sağlanması amacıyla yapılması planlanan yeni “Onkolji Hastanesi”nin Avan Projesi tamamlanmış olup, söz konusu hastane için gerekli olan Radyoteapi cihazı alınmıştır. Mart 2013’te temelinin atılması ve bir yıl içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi bünyesinde faaliyet gösterecek olan İskele Sağlık Merkezi’nin inşası tamamlanmış olup 2013 yılında hizmet vermeye başlayacaktır.”

2012 ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞARILI

Hükümet olarak 2012 yılında planladıkları çalışma programını  başarı ile sonuçlandırdıklarını rahatlıkla ifade edebileceğine dikkat çeken Başbakan Küçük, gerek dünyada yaşanan ekonomik kriz gerekse yönetim başarısızlığı nedenleri ile küçülmeye başlayan ülke ekonomisinin 2009 yılında eksi yüzde 5.7 küçülmüşken, iktidara gelerek aldıkları ekonomik tedbirler ve kamu maliyesinde izlenen sıkı maliye politikaları ve tüm sektörlere yönelik destekleyici politikalarla ekonominin 2010 yılında  iyileşme sürecine girdiğini ve yeniden istikrarlı bir büyüme trendi yakalandığını ifade etti.

“Son üç yılda ekonomimiz ortalama yüzde 3.3 büyümüştür. 13 bin 900 dolarlara gerileyen kişi başına düşen GSYİH´a bügün dolar kurundaki yükselmeye rağmen 14 bin 500 dolar seviyesine yükselmiştir” diyen Küçük,  2013-15 Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı ile hedeflerinin, ortalama yıllık yüzde 4.2 büyüme yakalamak ve kişi başına düşen GSYİH´yı 17 bin  doların üzerine çıkarmak olduğunu söyledi.

BAŞARI İLE GEÇEN SÜREÇ…TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ

Dünyada yaşanan ekonomik krizden ve dövizdeki dalgalanmalardan ülkenin olumsuz yönde etkilenmekle birlikte, almış oldukları ekonomik tedbirler ve uyguladıkları doğru politikalar ile dünyadaki ekonomik krizden en az düzeyde etkilenerek çıkmayı başardıklarını vurgulayan Küçük şöyle devam etti:

“Büyük bir memnuniyetle belirtmek isterim ki, bu tespitler başta anavatan Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ve tüm ekonomik çevrelerce de doğrulanmıştır. Geçmiş olduğumuz bu zor süreçte sizlerin, değerli halkımın göstermiş olduğu olgunluk ve fedakarlığa ayrıca teşekkür ederim. Başarı ile geçirdiğimiz bu sürecin kıymetini iyi bilmeliyiz. İşte yanı başımızda komşumuz Kıbrıs Rum Kesimi yaşamakta oldukları krizi hep beraber görmekteyiz. Firmalar kapanmakta, işsizler ordusu oluşmakta, hükümetleri maaşlarda yüzde 28 kesintiye gidilmiş, 13. maaşları, bir çok sosyal hakları kesintiye  uğramıştır. Ayni şekilde Yunanistan, Portekiz, İspanya gibi birçok Avrupa ülkesi ekonomik krizle boğuşmaktadır. Çok şükür olsun ki, biz bu zor süreci en az sıkıntı ile atlattık ve bugün geleceğe umutla bakabiliyoruz. Hükümetimiz doğru yoldadır. Çünkü hedefimiz halkımızın  beklentilerinin kesiştiği refah ve mutluluktur.”
Zor görevler üstlendiklerinin bilincinde, bunu başarabilecek birikim, çalışma şevki ve inanca sahip olduklarını belirten Başbakan Küçük, dün olduğu gibi, bugün de, yarın da aydınlık yarınların siyasi teminatı olan inanç ve kadrolarına halkın güveninin tam olduğunu, güçlü Anavatan Türkiye’nin reformcu hükümetinin güveni ve desteğiyle yollarına kararlılıkla devam ettiklerini vurguladı.

GÜÇLÜ KKTC YARATILMASI

Küçük şöyle konuştu:

“Gerçeklerin sadece bizim teknik elemanlarımızın değil, anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin bürokratlarının tespitleriyle de desteklenmesinden rahatsızlık duyanların, ülkemizde siyasi istikrarın önemine dikkat çekenleri, hoş olmayan, yakışıksız şekilde halkımızın önüne atmalarına anlam vermek mümkün değildir. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümetleri, hatta tüm siyasi partileri Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğünün, güvenliğinin, refah ve mutluluğunun artarak sürdürülmesinden yanadır. Buna yürekten inanıyorum.

Anavatan Hükümetleriyle ilişkilerimizin en üst düzeyde sürdürülmesi, her KKTC bireyinin arzusudur diye düşünüyorum. Hükümetimizin bu ilişkileri bugünkü düzeye ulaştırması en çok da devletimizin yararınadır. Emin olunuz Hükümetimin bunu başarmış olması şahsıma kazanım sağlamaz. Ancak güçlü KKTC yaratılmasına çok önemli katkı sağlar.  Hayal ile başlayan ve kesin hedefe dönüşen ‘Güçlü KKTC’ni’ çağdaş, kurumsal yapıya kavuşmuş, dünyalı ‘Büyük Ulusal Birlik Partisi’ ile yaratana kadar inançlı çalışmalarımı tüm UBP’lilerle kararlılıkla sürdüreceğim.

İnancım odur ki, bu yolda bana  sağduyulu partililerimin desteği tamdır. İstikrar İrsen Küçük için değil, KKTC için gereklidir. İstikrar ülkemiz için istenmektedir. İstikrar daha güçlü KKTC-Türkiye Cumhuriyeti ilişkileri için istenmektedir. Kıbrıs Türkü’nü zor günlerden alıp bugünlere taşıdık. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak, anavatan Türkiye’nin de desteği ile olduğumuz noktadan çok daha ileriye ulaştıracağız. Hep söyledim. Söylemeye devam edeceğim.

Bu küçücük adamızda fırtınalar hiç dinmedi. Zorlukları birlikte inançla aşacağız. En büyük şansımız devletimizdir, KKTC’dir. Hep yanımızda hissettiğimiz anavatan Türkiye’mizdir. Çalışacak, çok çalışacak ve başaracağız. 

Biz liderlerimizden böyle gördük, bu inançla büyüdük, aynı anlayışla bizden sonraki nesillere böyle aktaracağız. Yaşadığımız coğrafyanın güneyinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının güneye ve ülkemize barış temelinde hayırlı sonuç getirmesini  temenni ederken, yine Pazar günü gerçekleşecek UBP II. Tur  Kurultayımızın  demokrasi şöleni içinde geçeceğine olan inancımı belirtir, sonucun Partimizin, ülkemizin kazanımı olmasını dilerim.”

Son Güncelleme: 21.02.2013 16:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
............... 6 yıl önce

yalanın batsın....