KTAMS'TAN, SİVİL HAVACILIK TEPKİSİ

KAPTAN: “GEÇİCİ İŞÇİLER İTFAİYE BÖLÜMÜNDE ÇALIŞTIRILMAK İSTENİYOR"

KTAMS'TAN, SİVİL HAVACILIK TEPKİSİ

KAPTAN: “GEÇİCİ İŞÇİLER İTFAİYE BÖLÜMÜNDE ÇALIŞTIRILMAK İSTENİYOR"

28 Ocak 2013 Pazartesi 15:46
341 Okunma
KTAMS'TAN, SİVİL HAVACILIK TEPKİSİ
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Dairesi’ndeki geçici işçilerin, İtfaiye Bölümünde çalıştırılmak istendiğini savunarak, buna  tepki gösterdi.

KTAMS, “yasa dışılık” olarak nitelediği bu uygulamaya izin vermeyeceğini, hukuki anlamda her türlü hakkını arayacağını ve Ercan Havaalanı İtfaiye Bölümü’nde süresiz grev dahil her türlü eylemi gerçekleştireceğini bildirdi.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan konuyla ilgili olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’e mektup gönderdi.

Hükümetin devlet bütçesini “pervazsızca” kullanarak ve Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde hareket ederek partizanca istihdamlara devam ettiğini savunan Kaptan, diğer taraftan da geçici işçi ve geçici memurları Kamu Görevlileri Yasası’na aykırı bir şekilde çalıştırdığın öne sürdü.

Kaptan mektubunda, Sivil Havacılık Dairesi’ne istihdam edilen geçici işçilerin, Kamu Görevlileri Yasası’nda işçi tanımında “kamu hizmetlerinin gerektirdiği bedensel güç ve bedensel niteliklerin kullanıldığı görevlere istihdam edilir” denmesine karşın Ercan Havaalanı’ndaki İtfaiye Bölümü’nde memuriyet görevinde çalıştırılmak istendiğini savundu.

Sivil Havacılık Dairesi’nin bölümlerinden biri olan İtfaiye Bölümü’ne alınan çalışanların atamalarının diğer bölümlerde olduğu gibi Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapıldığını, bu bölümde çalışanların Sivil Havacılık kuralları çerçevesinde özel eğitimden geçirildiğini, ancak bu eğitimi alan memurların itfaiye memuru hizmeti verebileceğini ve görev yaptırılabilineceğini ifade eden Kaptan, mektubunda şunları kaydetti:

“Kamu Görevlileri Yasanı’nda belirtilen hizmet sınıflarında çalışacak kamu görevlisi yasaya göre ‘asıl ve sürekli görevleri kamu yetkisi kullanarak ve kamu çıkarlarını gözeterek yerine getiren ve bu hizmetlerin gerektirdiği asıl ve sürekli kadrolara Kamu Hizmeti Komisyon tarafından atanan ve genel bütçeden maaş alan kişileri anlatır’ demesine rağmen, Kamu Hizmeti tarafından atanmayan ve adı üzerinde geçici işçi olarak istihdam edilen kişilerin Kamu Görevlileri Yasası’ndaki asıl ve sürekli kadroların işini yapması tamamen yasalara aykırıdır.

KTAMS ile Kamu-İş’in tüm karşı çıkışlarına rağmen, geçirilen özelleştirme yasasına dayanarak yapılan Ercan Havaalanı’nın işletmesinin devredilmesi ile orada çalışanların durumları ile ilgili olarak sizinle bir görüşme gerçekleştirmiş ve tarafımıza bu kişilerin bu konudaki yasal mevzuata uygun olarak çalıştırılacağı bilgisi verilmiş ve bu işlemler için birlikte çalışacağımız konusunda söz verilmişti. Ancak bunu görmekteyiz ki, Bakanlığınız vardığımız mutabakata ve yasalara aykırı bir şeklide geçici işçilere, asıl ve sürekli kadroların işlerini yaptırma yönünde bir çalışma yapmaktadır.

KTAMS’ın bu yasa dışılığa izin vermeyeceğini, hukuki anlamda her türlü hakkımızı arayacağımızı ve Ercan Havaalanı İtfaiye Bölümü’nde süresiz grev dahil her türlü eylemi gerçekleştireceğimizi tarafınıza bildiririz.”

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 28.01.2013 15:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.