banner116

KAŞİF: BU YARIŞ BİTMİŞTİR

UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif saat 13: 00'de Merti Otel'de düzenlediği basın toplantısında 'kimsenin adamı değilim, olmam da' diye sert eleştirilerde bulunarak süreci değerlendirdi.

KAŞİF: BU YARIŞ BİTMİŞTİR

UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif saat 13: 00'de Merti Otel'de düzenlediği basın toplantısında 'kimsenin adamı değilim, olmam da' diye sert eleştirilerde bulunarak süreci değerlendirdi.

22 Şubat 2013 Cuma 13:26
KAŞİF: BU YARIŞ BİTMİŞTİR
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Adayı Ahmet Kaşif, hayatı boyunca kimseyle kavga içinde olmadığına ve olmayacağına işaret ederek, “Hele hele makamlar arasında kavganın olmasını asla tasvip etmedim, etmeyeceğim” dedi.

Kaşif, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, UBP’nin, yarın yapılacak 19’ncu Kurultay Genel Başkanlık seçimi ikinci turuna yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kaşif, amacının sayılı saatler kala halka ve delegelere son bir kez çalışmalarını, görüş ve düşüncelerini iletmek olduğunu söyledi.

Basın toplantısında, UBP Milletvekilleri, İlkay Kamil, Türkay Tokel, Zorlu Töre, Hasan Taçoy, Kemal Dürüst, Mehmet Tancer, Ergün Sennaroğlu, Afet Gürcafer ve Ejder Aslanbaba da hazır bulundu.

UZAYAN KURULTAY SÜRECİ BENİM SUÇUM DEĞİLDİ….

Kurultay sürecinin uzamasının suçunun kendisinin olmadığını ifade eden Kaşif, yine de halktan ve delegelerden böylesi bir süreç yaşamak zorunda kaldıkları için özür diledi.

Kaşif, kendilerine birkaç kez evinin kapılarını açan, köyünde, bağında, bahçesinde işyerinde konuk eden tüm delegelere teşekkür etti.

Kendi ve arkadaşlarının sözlerinin ortada olduğunu ve bu sözleri yerine getirme kararlılığında olduklarını belirten Kaşif, “Ulusal Birlik Partisi’nde sarsılan değerleri yüceltmek, sevgiyi, saygıyı, vefayı hakim kılmak, tabandan-tavana sağlıklı bir iletişimle etkin, doğru bir hükümet oluşturmak, Kıbrıs Türk halkının güvenlik, ekonomik ve siyasal sıkıntılarını aşmak için 24 saat canla başla çalışacağız” dedi.

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ŞAHSA ENDEKSLİ DEĞİL

Anavatan Türkiye ile imzalanan Ekonomik İşbirliği’nin şahsa endeksli olmadığını, “Küçük’le istikrar olabilir; İrsen Küçük giderse istikrar olmaz; Başbakanlar Kurultay’da değiştirilmez” sözlerini doğru kabul etmediklerini dile getiren Kaşif, parti tüzüğünde iki yılda bir Genel Başkanlık seçimi dahil tüm parti organları ve tüm parti örgütü için seçim yapılması öngörüldüğüne göre, başarısız bulunan Genel Başkan veya başka herhangi bir yetkilinin ortaya konulacak demokratik irade ile değiştirilebileceğini vurguladı.

Kaşif, aksi takdirde tüzüğün ilgili maddesinin değiştirilmesi gerektiğini ancak o zaman da demokrasiden söz edilemeyeceğini kaydetti.

BİZ AT DEĞİŞTİRMİYORUZ..JOKEYİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ

“Biz at değiştirmiyoruz. Ulusal Birlik Partisi esastır. Biz jokeyi değiştirmek istiyoruz çünkü Ulusal Birlik Partisi’ni tökezletti ve böyle giderse iktidardan düşmesi ne yazık ki büyük bir ihtimal olarak görünüyor” şeklinde konuşan Kaşif, yarışın doğru ile yanlış arasında, iyi yönetimle kötü yönetim arasında olduğunu belirtti.

Kendi değerlendirmelerine göre, Başbakan İrsen Küçük’ün ülkeyi ve partiyi iyi yönetemediğini ifade eden Kaşif, Küçük’ün yaptığı şahsi yanlışlarla partinin ve ülkenin sıkıntılarını artırdığını, parti içinde ikilik yarattığını ve kendisine yakın olmadığını düşündüğü herkesi ötekileştirip, dışladığını savundu.

Parti yetkili organlarının yeterince devreye koyulmadığını, bir çok konunun parti yetkili organları ve Meclis Grubu’nun bilgisi dışında cereyan ettiğini söyleyen Kaşif, “Sayın Küçük, iyi bir Başbakanlık kadrosu kuramamış, etrafına olumsuz kişilerin toplanmasına dur diyememiştir. 8 ayda sadece 3 taslak yasalaşmıştır ve Meclis Başkanımız Sayın Hasan Bozer artık isyan noktasına gelmiştir” dedi.

Kaşif, ülkede ekonomik sıkıntılar olduğunu ve bunları göz ardı etmenin yanlış olacağını belirterek, “Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Otelciler Birliği, Çiftçiler Birliği, Narenciyeciler, çalışanlar feryat ediyorsa, ülkenin dört bir yanında kapanan iş yeri sayısı artık dikkat çekici boyuta gelmişse” bunu göz ardı etmenin doğru olmadığını söyledi.

TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER İRSEN BEYİN TEKELİNDE DEĞİLDİR

Ekonomik İşbirliği Programının ve Anavatan Türkiye ile iyi ilişkilerin İrsen Küçük’ün tekelinde olmadığını ifade eden Kaşif, “Anavatan Türkiye buraya İrsen beyin hatırı için değil, Kıbrıs Türk Halkı’na duyduğu tarihi sorumluluk, Milli Davamız, aradaki sevgi-saygı bağları dolayısı ile katkı sağlamaktadır. Bunu başka bir eksene oturtmaya çalışmak, Anavatan Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilişkilerine verilebilecek en büyük zarar olur ve bize göre tarihi vebali büyüktür” dedi.

Meselelere, sadece devlet bütçesi ve bütçe disiplini açısından yaklaşmanın yeterli olmadığına işaret eden Kaşif, evvela ekonominin canlanması, çarkların dönmesi ve ardından da akılcı, verilere dayalı bir vizyonla kalkınmanın yeterli seviyeye çıkarılması, halkın yaşam kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

Kaşif, “UBP Genel Başkanı seçildiğimiz takdirde (ki buna inanıyor, delegemizden aldığımız nabız doğrultusunda böyle olacağına güveniyoruz) hiç zaman kaybetmeden tüm gereken çalışmaları yapacağız” diye konuşarak, ivedi olarak ekonomiye, istihdam sorununa, asayiş konularının halledilmesine, hükümetin ve Meclis’in çok üretken ve süratli bir çalışma temposu içine girmesine olanak sağlayacaklarını vurguladı.

Parti yetkili organlarını derhal toplayarak kaynaşma için adımlar atacaklarını dile getiren Kaşif, hiç bir kimseye, ister bakan, ister milletvekili, ister delege olsun, kime oy verdiği sorulmadan herkesle sağlıklı diyalog kurarak yola devam edeceklerini söyledi.

Lefkoşa belediye başkan adayını ve meclis üyelikleri adaylarını belirlemek üzere örgütlerle, halkın nabzını tutacaklarını ve gerekli kararları alacaklarını anlatan Kaşif, “Biz gerek parti içi, gerekse ülkemizdeki demokrasinin daha da gelişmesine en az ekonomimiz kadar büyük önem veriyoruz” dedi.

Kaşif, anayasa, seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın, Siyasal Partiler Yasası’nın muhakkak değişmesi gerektiğine işaret ederek, tepeden aşağıya kadar yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyulduğunun aşikar olduğunu ve bu yapılanmayı ana gayeleri saydıklarını ifade etti.

Kaşif, “Kamu’nun reforma tabi tutulması, bu bağlamda Kamu Görevlileri Yasası’nın değiştirilmesi, Kamu’da işe başlama konusunda çağdaş, hiç bir tartışmaya yol açmayacak bir sistemin uygulamaya konulması yeninden yapılanma çabalarımız için olmazsa olmazımızdır” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU’NUN DESTEĞİNDEN ONUR DUYDUM

Dr. Ahmet Kaşif, 2009 ve 2010 yıllarında da Genel Başkan adayı olduğunu, adaylığını farklı yönlere çekmeye çalışanların yanılgı içinde olduklarını söyleyerek, UBP’nin tüzük gereği lideri olan Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kendisine destek vermesinden onur duyduğunu belirtti.

“Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun geçen Kurultay’da İrsen Küçük’ü desteklediğini anımsatan Kaşif şöyle konuştu:

“Ne ben ne de diğer aday arkadaşım Sayın Taçoy sesimizi çıkarmadık. Çünkü 35 yılını UBP’de geçiren, 23 yıl Genel Başkanlık yapan Sayın Eroğlu’nun buna hakkı olduğuna yürekten inanıyoruz. Sayın İrsen Küçük de hiç ses çıkarmadı. Ama şimdi sağda solda benimle ilgili çirkin yakıştırmalar yapıyorlar.

Ben kimsenin adamı değilim, ama UBP’ye hizmet veren, hele hele UBP’nin lideri konumuna hep beraber yükselttiğimiz, Cumhurbaşkanı seçilmesi için oy birliği ile karar verdiğimiz sayın Eroğlu’na saygısızlık yapmadım, yapmam da. Ne de Anavatan Türkiye makamlarına karşı bir saygısızlığım, sevgisizliğim olur”

Kaşif, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Son Güncelleme: 22.02.2013 16:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.