banner116

Hükümet Belediyeleri Unuttu!

Görev Sayıştay’ın…

Hükümet Belediyeleri Unuttu!

Görev Sayıştay’ın…

21 Şubat 2013 Perşembe 15:14
Hükümet Belediyeleri Unuttu!
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki belediyenin 2013 yılı bütçeleri hala onaylanmamıştır. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın belediyelerin 2013 yılı bütçelerinin onayı için üstüne düşen görevi yerine getirmemesi belediyeleri devlet eliyle kaosa sürüklemektedir.

Şubat’ın sonuna geldiğimiz halde, 2012’nin en geç Aralık ayında onaylanmış olması gereken bütçelerimiz henüz yasallık kazanmamıştır. Bundan ötürü, belediyeler hizmetlerini yürütürken büyük güçlüklerle karşılaşmaktadır. Hükümetin neden olduğu bu durum bir suçtur ve bedeli ülkemizde yaşayan herkese ödettirilmektedir. Belediyelerin 2013 bütçelerinin Bakanlar Kurulu tarafından halen onaylanmaması, yasalara ve en önemlisi de anayasaya aykırıdır.51/95 Sayılı Belediyeler yasasının 116.maddesi son derece açıktır. Buna göre:

a- İçişleri bakanı, bakanlığa gelen yerel yönetim bütçesini 7 gün içinde Bakanlar Kuruluna sunar,

b- Bakanlar kurulu en geç 15 gün içerisinde bütçeyi onaylar veya itirazı varsa geri gönderir.

Bütçelerini 2012 yılında ve yasal süresi içinde İçişleri Bakanlığına sunmuş belediyelerin hiçbirine, henüz onay verilmemiştir. Onay verilmediği gibi, herhangi bir itiraz da yapılmamıştır. İlgili bakanlık olan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bu konuda yasalar ve anayasa önünde açıkça suç işlemektedir. Yasa hükümleri çok açıktır ve ilgili bakana da, hükümete de bu konuda inisiyatif veya keyfi davranma hakkı tanımamaktadır. Bakanlık, üstlendiği sorumluluğun gereğini derhal yerine getirmeli ve belediyelerin önünü açmalı, ya da bunu yapmasına engel olan gerekçe her ne ise, açık yüreklilikle açıklamalıdır. Geçtiğimiz yıl benzer bir uyarıyı Nisan ayında yapmak zorunda kalmıştık. Her yıl aynı şekilde bu sorunla karşılaşmanın normal sayılması bizden beklenmemelidir.

Bu büyük sorun sadece bizim değil, UBP ve diğer partilere mensup Belediye Başkanları tarafından yönetilen belediyelerin de sorunudur. Bu konuda sessiz kalmaları herhangi bir sorun yaşamadıkları anlamına gelmez. 2013 yılı bütçelerinin onaylanmamış oluşu 28 belediyenin tamamının mağduriyet yaşaması demektir ve bu konuda Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nde yaptığımız değerlendirmelerde yaşanan sıkıntı dile gelmektedir.

Bütçelerimizin onaylanmaması nedeniyle, devletkatkılarımız da halen “avans” olarak verilmektedir. Üstelik son nüfus sayımında ortaya çıkan yeni rakamlar dikkate alınmadığından, belediyeler devletten gerçek nüfuslarına göre değil,“yaklaşık rakamlara” göre katkı almaktadır. Hizmetlerini kesintisiz sürdürmeye çalışan belediyelerin toplam devlet katkı miktarını bilmedikleri bir belirsizlik ya da bilinmezlik içinde olmayı kabullenmesi beklenmemelidir.

Belediyelerin hükümet eliyle sürüklendiği bu kaostan kurtarılması için Sayıştay Başkanlığının daha fazla zaman kaybedilmeden harekete geçmesi şarttır. Sayıştay Başkanlığı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın görevini yerine getirmesini sağlamak amacıyla, hızla inceleme başlatmalı ve sonuç alıcı biçimde bu çalışmayı sonuçlandırmalıdır. Bütçelerimizin yürürlük kazanmaması nedeniyle bizler yasalar karşısında güç duruma düşmekte ve ‘hizmetlerimizi aksatma’, ya da ‘yasalara aykırı davranma’ gibi bir ikilemle karşı karşıya kalmaktayız. Sayıştay Başkanlığı bu duruma sessiz kalmamalı ve devletin bütün birimleriyle yasalara uygun biçimde devamlılığını sağlamalıdır.

Oktay Kayalp

Belediye BaşkanıSon Güncelleme: 21.02.2013 15:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bağımsız! sayıştay 6 yıl önce

sayıştay, irsen küçük hükümetinin isteklerini yerine getirmekle meşgul. sizi göremez şu anda...