banner116

HÜDAOĞLU: “KAYIT DIŞILIĞA SON VERECEĞİZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Lefkoşa’da kayıt dışılığın en büyük sorunlardan biri haline geldiğini belirterek, göreve gelmeleri halinde, tüm kayıt dışılıklara son vereceklerinin sözünü verdi.

HÜDAOĞLU: “KAYIT DIŞILIĞA SON VERECEĞİZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Lefkoşa’da kayıt dışılığın en büyük sorunlardan biri haline geldiğini belirterek, göreve gelmeleri halinde, tüm kayıt dışılıklara son vereceklerinin sözünü verdi.

25 Şubat 2013 Pazartesi 16:09
344 Okunma
HÜDAOĞLU: “KAYIT DIŞILIĞA SON VERECEĞİZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Lefkoşa’da kayıt dışılığın en büyük sorunlardan biri haline geldiğini belirterek, göreve gelmeleri halinde, tüm kayıt dışılıklara son vereceklerinin sözünü verdi.

Lokmacı’dan gelen turistlere Lefkoşa’yı gezdirmek ve esnafla buluşturmak yönünde projeleri olduğunu da açıklayan Hüdaoğlu, “Her çağdaş kentte olan bu proje, 55 yıllık uluslararası kimliği olan Lefkoşa Türk Belediyesi’nde niye olmasın” dedi.
TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto, Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış ve Hukuk Komitesi Başkanı Barış Mamalı’dan oluşan bir heyetle bugün K. T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odasını ziyaret ederek, Başkan Hürrem Tulga ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüştü.

ÖZYİĞİT
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, emeğin ve alın terinin simgesi olan Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti.
Ülkede esnaf ve zanaatkarlara yakışan icraatlar olduğunu, değişim ve dönüşümün yaşandığını belirten Özyiğit, “Keşke ülkemizi yönettiğini iddia edenler de bu değişimi ve dönüşümü doğru okusalar ve bu örgütlere yardımcı olsalar” dedi. Özyiğit, hükümetin esnaf ve zanaatkarların sorunlarını doğru okuyamadığı gibi, böl-yönet politikası izlemeyi tercih ettiğine de dikkat çekti.

TDP’nin her zaman üreten, emeği ve alınterini gözeten bir siyasi yapı olduğunu kaydeden Özyiğit, “Esnaf ve Zanaatkarlar Odası bizim için vazgeçilmez bir örgüttür. Onun temsil ettiği kitlenin sorunları da bizim sorunlarımızdır” dedi. Esnaf ve zanaatkarların Lefkoşa’nın can damarı olduğunu söyleyen Özyiğit, LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu ile birlikte odayı ziyaret ederek, hem sorunları yerinde dinlemek, hem de ortak projeler üretmek amacında olduklarını kaydetti.

 HÜDAOĞLU
TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın tüm olumsuzluklara rağmen üretmek için direnç gösteren bir örgüt olduğunu belirterek, TDP’nin geleneğinin de, özellikle emeğe dayalı örgüt ve kişilere büyük saygı duyduğunu anımsattı.

Esnaf ve zanaatkarla birlikte çalışmak istediklerini, bunu da yemek pişmeden yapmak istediklerini söyleyen Dr. Hüdaoğlu, katılımcı demokrasiye büyük önem verdiklerinin altını çizdi.

Lefkoşa’da kayıt dışılığın en büyük sorunlardan biri haline geldiğini, bunun vergisini ödeyen yasalara uygun hareket eden kişi ve kurumları karşı da büyük saygısızlık olduğunu belirten Dr. Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde tüm kayıt dışılıklara son vereceklerinin sözünü verdi.

Ülke genelindeki işyerlerinin yarısının Lefkoşa’da olduğu, toplamda 13 bin civarında olan işyeri sayısının 10 binler civarına düştüğü, bunların çoğunun da sermaye sahiplerine doğru kaydığı bilgisini aldıklarını belirten Hüdaoğlu, Lefkoşa’da ayrıca, 800 civarında kaçak inşaatın bulunduğunu, LTB’nin de tahsil etmesi gereken rakamların sadece %25’ini tahsil edebildiğini söyledi.

Hüdaoğlu göreve gelmeleri halinde şeffaf bir yönetim yürüteceklerini, işe gelmeyip maaş alanların derhal durdurulacağını, mevcut personelin de aktif çalışmasını sağlayacak projeleri olduğunu kaydetti.
DP-CTP hükümetleri döneminde uygulamaya konan Bileşik Faizler yüzünden binlerce kişinin mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Hüdaoğlu, TDP’nin bu yasanın değişmesi için ilk günden beri büyük mücadele verdiğini kaydetti ve “Bu yasanın değişmesi için mecliste uğraşırken, mağdur olan kişilerle ilgili olarak de elimizden gelen katkıyı yapacağız” dedi.

“Esnafa kazandıracak projelerimiz var”
TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Lokmacı’dan gelen turistlere Lefkoşa’yı gezdirmek ve esnafla buluşturmak yönünde projeleri olduğunu belirterek, “Esnafa gelir getirecek ciddi projemiz var” dedi. Lokmacıdan gelen turistlerin dar bir bölgede sınırlı kaldıklarını, onlara yönelik şehir turları ve Lefkoşa’nın tüm bölgelerindeki esnafla buluşma turları planladıklarını s
öyleyen Hüdaoğlu, bu proje ile en az 24 LTB çalışanının da kendi ücretini çıkaracağını söyledi.
Hüdaoğlu, “Her çağdaş kentte olan bu proje, 55 yıllık uluslararası kimliği olan Lefkoşa Türk Belediyesi’nde niye olmasın” dedi. Hüdaoğlu ayrıca, Lefkoşa geneline seyyar tuvaletler koyma yönünde planları olduğunu da açıkladı.

TULGA
K.T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga da, böylesi ciddi sorunların yaşandığı, büyük borçların olduğu, düşmüş bir Lefkoşa’ya rağmen, LTB Başkan adayı olan Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun tebriki hak ettiğini söyledi. Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun sorunların özüne vakıf, konulara ise hakim olduğunu belirten Tulga, bunun kendileri açısından önemine dikkat çekti.
Kayıt dışılığın Lefkoşa’nın en önemli sorunlarının başında geldiğine dikkat çeken Tulga, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 1600 işyerinden bin tanesinin kriter dışı olduğunu söyledi. Tulga bunun sebebi olarak da yasaların uygulanmaması ile yönetim boşluğunu gösterdi.
Yerel Yönetimlerin aslında yerel hükümetler olduğunu, yerel yönetimlerin ekonomi içindeki insanlar üzerinden yaratıldığını söyleyen Tulga, esnaf ve zanaatkarlara dayalı olmayan yerel yönetimlerin başarılı olamayacağını vurguladı.
Ülkede yeni bir başlangıca ihtiyaç duyulduğunu, LTB seçimlerinin de bunun için bir fırsat olduğunu söyleyen Tulga, “Adayların projeleri ile görünür olmaları arzusundayız. Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun geleneğinde de Belediyecilik konusunda büyük deneyimler vardır. Bu da önemli ve yadsınamaz bir gerçekliktir” dedi.
 
Son Güncelleme: 25.02.2013 16:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.