banner116

HÜDAOĞLU: “HALK SAĞLIĞINDA ÖNEMLİ UYGULAMALAR BAŞLATACAĞIZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde Tabipler Birliği ile ortak projelere imza atma düşüncesinde olduklarını belirterek, bunların başında halk sağlığı projesinin geldiğini açıkladı.

HÜDAOĞLU: “HALK SAĞLIĞINDA ÖNEMLİ UYGULAMALAR BAŞLATACAĞIZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde Tabipler Birliği ile ortak projelere imza atma düşüncesinde olduklarını belirterek, bunların başında halk sağlığı projesinin geldiğini açıkladı.

26 Şubat 2013 Salı 15:44
HÜDAOĞLU: “HALK SAĞLIĞINDA ÖNEMLİ UYGULAMALAR BAŞLATACAĞIZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde Tabipler Birliği ile ortak projelere imza atma düşüncesinde olduklarını belirterek, bunların başında halk sağlığı projesinin geldiğini açıkladı.

Göreve geldikleri takdirde bir hafta içerisinde yasası da olan etiketleme projelerini hayata geçireceklerini belirten Hüdaoğlu, “Satılan meyve-sebze kimin tarafından üretilmiştir. Hangi tarihte hangi ilaçlar kullanılmıştır, ne zaman hasat edilmiştir. Bunları içeren etiket olmaması halinde, Lefkoşa Belediye sınırları içerisinde bu ürünlerin satışı yapılamayacaktır” dedi. Hüdaoğlu, gıda güvenliği ve şebekeden akan suyun güvenliğinin kendileri açısından çok önemli olduğunu da dile getirdi.
TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Genel Sekreter Cemal Özyiğit, Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto ve Hukuk Komitesi Başkanı Av. Barış Mamalı’dan oluşan bir heyetle birlikte K.T. Tabipler Birliğini ziyaret etti.

Özyiğit
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, TDP olarak LTB’nin içine düştüğü bataktan kurtarılması ve yeniden ayağa kaldırılması amacıyla uzunca bir süre uyarılarda ve yoğun girişimlerde bulunduklarını, ancak önerilerinin parmak hesabıyla mecliste reddedildiğini, sonuçta da LTB’nin çökertildiğini kaydetti.
LTB’nin Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına da girmiş uluslar arası kimliği olan Kuzey Kıbrıs’taki tek kamu kurumu olduğunu belirten Özyiğit, TDP olarak böylesi önemli bir kurumu bataktan çıkarmak için yola çıktıklarını belirtti. Bu amaçla Tabipler Birliği’nin de çok yakından tanıdığı, çalışmaları halktan büyük takdir toplayan Dr. Suphi Hüdaoğlunu aday gösterdiklerini belirten Özyiğit, Hüdaoğlu’nun seçimleri kazanacağına inanç belirtti.

Dr. Suphi Hüdaoğlu
TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu da konuşmasına, uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği, son dönemde de başkanlığını yaptığı Tabipler Birliği’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı ve “Ortak mücadelemizde aynı takında olduğumuz kişilerle birarada olmaktan çok mutluyum” dedi. Hüdaoğlu, sosyal demokrat bir parti olan TDP ile Tabipler Birliği’nin toplum ve halk sağlığı amaçlarının bir olduğuna dikkat çekti.
1958 yılında kurulan LTB ile bin yıllık başkent olan Lefkoşa’nın hiç bu kadar kötü duruma düşmediğini belirten Hüdaoğlu, “LTB’yi içine sokulduğu komadan çıkaracağız, bu konuda iddialıyız” dedi.
Hüdaoğlu, şeffaf bir yönetim, mali disiplin ve yeniden yapılanma ile 13 aylık gibi kısa bir sürede çağdaş bir başkent yaratma sözü verdi ve yapılan yanlışların hesabının mutlaka sorulacağını da yineledi. Göreve gelmeleri halinde Tabipler Birliği ile ortak projelere imza atma düşüncesinde olduklarını belirten Hüdaoğlu, bunların başında etiketleme projesinin geldiğini açıkladı.

Göreve geldikleri takdirde bir hafta içerisinde yasası da olan etiketleme projelerini hayata geçireceklerini belirten Hüdaoğlu, “Satılan meyve-sebze kimin tarafından üretilmiştir. Hangi tarihte hangi ilaçlar kullanılmıştır, ne zaman hasat edilmiştir. Bunları içeren etiket olmaması halinde Lefkoşa Belediye sınırları içerisinde bu ürünlerin satışı yapılamayacaktır” dedi. Buna paralel olarak ürünlerin sık sık tahlil edilerek kamuoyuna açıklama yapılacağını ve halkı uyaracaklarını da belirten Hüdaoğlu, bunun diğer belediyelere de örnek olabileceğini vurguladı.
Zehirli ürünlerin kanser, tiroid, şeker hastalığı, kısırlık gibi hastalıklarda büyük etken olduğunu belirten Hüdaoğlu “Gıda güvenliği, şebekeden akan suyun güvenliği bizim için çok önemlidir” dedi. Hüdaoğlu, halkın sağlığı ile ilgili projeleri hayata geçireceklerini yineledi.

Berova: “Suphi Hüdaoğlu LTB Başkanlığını layıkıyla yapabilecek birisidir”
K.T. Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özdemir Berova, tüm partilere eşit mesafede olduklarını belirterek başladığı konuşmasında, Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun bahsetmiş olduğu ve toplum sağlığını çok yakından ilgilendiren gıda -su güvenliği ve atıklar konularının kendileri açısından da çok önemli olduğunu söyledi.
Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun mesleki başarıları yanında, yöneticilik vasıflarıyla da öne çıkan birisi olduğuna dikkat çeken Berova, Suphi Hüdaoğlu’nun Tabipler Birliği Başkanlığı döneminde kolektif bir çalışma anlayışı yanında, doğrular adına parti rozetini de çıkarmış bir kişi olduğunu vurguladı.

Lefkoşa halkının göreve layık görmesi halinde, Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun bu görevi layıkıyla yerine getirebilecek bir kişi olduğunu belirten Berova, seçilmesi halinde LTB ile Tabipler Birliği’nin ortak çalışmalar yapabileceğini dile getirdi. Tabipler Birliği olarak yarın saat 20.20’de ‘Yerel Yönetimler ve Yerel Yönetimlerdeki Halk Sağlığı’ başlıklı bir program düzenlediklerini de belirten Berova, tüm belediye başkan adaylarını bu programa davet edeceklerini söyledi.

Köroğlu: “Hüdaoğlu, LTB’yi tekrar yüzdürebilir”
Tabipler Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu ise, Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun batmış olan LTB’yi tekrar yüzdürebilecek, geminin rotasını uygar yöne çevirecek bir kişi olduğunu söyledi. Hüdaoğlu’nun sorunlar karşısında konuşmak değil, çözüm önerileri ortaya koyan ve uygulayan bir vizyona sahip olduğunu belirten Köroğlu, bu başarılarını çeşitli defalar ispatlayan Hüdaoğluna başarılar diledi.

Taşeli: “LTB başkanlığını yapabilecek biri”
Tabipler Birliği Mali Sekreteri Dr. Mustafa Taşeli de, Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun birlikte onur duyarak çalıştıklarını bir kişi olduğunu söyledi. Taşeli; “Benim tanıdığım Dr. Suphi Hüdaoğlu, LTB Başkanlığını gayet iyi yerine getirebilecek birisidir” dedi.

Gürkut: “Çevreci kimliği ile de ön plana çıkan biri”
Tabipler Birliği Genel Sekreteri Özlem Gurkut ise, Hüdaoğlu’nun başarılı doktorluğu yanı sıra çevreci kimliği ile de öne çıktığını belirterek, Hüdaoğluna çıktığı bu yolda inanç belirtti ve başarılar diledi.

Arıkbuba: “Hüdaoğlu’nun projeleri çok önemli”
Tabipler Birliği Çevre Sekreteri Nurçin Arıkbuba ise, Hüdaoğlu’nun vurguladığı gıda ve su güvenliğinin önemine dikkat çekerek, bu konularda bu kadar planlı bir program ortaya koyan başka bir aday görmediklerini belirtti ve yalnızca bu projelerin yerine getirilmesinin bile önemli olduğunu vurguladı.

Berova: “Hüdaoğlu bu görevi yapabilecek bir kişiliktir”
Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Kandemir Berova da konuşmasında, halk sağlığı ile birebir ilişkili olan LTB’nin önemine dikkat çekti ve Tabipler Birliği’nin de belediye konusunda kendisini ayrıştıramayacağını söyledi. Hüdaoğlu’nun bu görevi layıkıyla yapabilecek bir kişi olduğunu dile getiren Berova, LTB’nin içine düştüğü bu kötü durumdan biran önce kurtarılması temennisinde bulundu.

 
Son Güncelleme: 26.02.2013 15:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.