banner116

HÜDAOĞLU: “DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEZİMİZ OLACAK”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde, hem demokrasi ve hukuk mücadelesi vereceklerini, hem de yıllardır yerine getirilmeyen belediyenin asli görevlerini eksiksiz yerine getireceklerini söyledi.

HÜDAOĞLU: “DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEZİMİZ OLACAK”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde, hem demokrasi ve hukuk mücadelesi vereceklerini, hem de yıllardır yerine getirilmeyen belediyenin asli görevlerini eksiksiz yerine getireceklerini söyledi.

27 Şubat 2013 Çarşamba 12:35
HÜDAOĞLU: “DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEZİMİZ OLACAK”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde, hem demokrasi ve hukuk mücadelesi vereceklerini, hem de yıllardır yerine getirilmeyen belediyenin asli görevlerini eksiksiz yerine getireceklerini söyledi.

Ekonomi ve istikrar için demokrasiden vazgeçmek gibi düşüncelerin doğru olmadığını belirten Hüdaoğlu, “İstikrar veya ekonomi için demokrasiden vazgeçenler kısa sürede ikisinden de olurlar. Ekonomik gelişmeyi demokrasi ile başaracağız, aksi halde her ikisini de kaybederiz” dedi.
TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Genel Sekreter Cemal Özyiğit, Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto, ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Gülçin Erkmen ile birlikte Kamu Sen’i ziyaret ederek Genel Başkan Mehmet Özkardaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüştü.

 Özyiğit
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, ülkenin ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu, Kıbrıs Sorunundaki çözümsüzlüğün sürdüğünü belirterek, Kıbrıs Türküne ait uluslar arası tek kamu kurumu olan LTB’nin de dibe vurdurulduğunu söyledi.

Yasaların yenilenmesi, eksiklerin çıkarılması ve kamunun yeniden yapılandırılması gibi olguların kendileri açısından önemini vurgulayan Özyiğit, TDP olarak LTB özelinde yaptıkları tüm uyarı ve önerilerin devşirme milletvekillerinin de desteği ile mecliste reddedildiğini anımsattı. Özyiğit, seçim ve halk oylaması ve siyasi partiler yasalarında radikal değişiklikler yapılarak, etik ve ahlak dışı uygulamalara son verilmesi gerektiğini kaydetti.

LTB’de yaşanan sorunların kaynağının da aynı olduğunu, ancak, kişisel çıkarlar ve parti çıkarları nedeniyle LTB’nin batmasına göz yumulduğunu belirten Özyiğit, LTB’yi batıranların tekrardan aday çıkararak halkın karşısına çıktıklarını belirtti ve “Onlar önce halktan özür dilesinler, sonra oy istesinler” dedi. LTB’yi içine düştüğü bataktan çıkarmak için TDP’nin elini taşın altına koyduğunu ve Dr. Suphi Hüdaoğlu’nu aday gösterdiğini belirten Özyiğit, “Dr. Suphi Hüdaoğlu ve ekibi bu enkazı kaldıracak bilgi, tecrübe ve iradeye sahiptir” dedi.

Hüdaoğlu
TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, ülkede hızla dibe vuruşa gidildiğini, ancak bunun, ortak paydalarda buluşarak hızlı toparlanma açısından bir avantaja dönüştürülebileceğini belirtti ve öncelikle çağdaşlaşma ve hukukun içselleştirilmesinin başarılması gerektiğini söyledi. Çağdaş yasaların varlığı kadar, toplumun ve kurumların bu yasaları içselleştirmesinin önemine dikkat çeken Hüdaoğlu, LTB’nin komaya sokulmasında bu eksikliklerin başrol oynadığını belirtti.

Hüdaoğlu, “Eğer yöneticiler Kıbrıs Türk halkının emeği, fikri ve yaratıcılığı ve kamudaki görevleri ile empati yapamıyorlarsa, ki yapamıyorlar, çalışanlar maaş almasa, yatırımları yatmasa da çalışmak zorundadır diyorlarsa, ben halktan değil, başka odaklardan güç alarak iktidara devam edeceğim diyorsa, bu yönetim çoktan toplumdan kopmuştur demektir” diye konuştu.

55 yıllık tanınmışlığı olan LTB’nin de kötü yönetimler tarafından batırıldığını, kurultay hesapları uğruna feda edildiğini belirten Hüdaoğlu, “Lefkoşa halkı ‘biz merkezi yönetimin arka bahçesi değiliz’ ‘biz çağdaş bir Lefkoşa başkenti olma hakkına sahibiz’ demelidir” dedi.

LTB’nin batırılmasında UBP ile DP’nin çok büyük sorumluluğu olduğunu belirten Hüdaoğlu kendi siyasi çıkarları için Lefkoşa’yı mahvedenlerin, Lefkoşa’ya yeniden talip olmamaları gerektiğini kaydetti. Lefkoşa halkının LTB’yi bu hale getirenleri çok iyi bildiğini belirten Dr. Hüdaoğlu, halkın 7 Nisan’da bu iradesini sandığa yansıtacağına inanç belirtti.
“Önemli projeler…”
Konuşmasında, projeleri hakkında da bilgiler veren Hüdaoğlu, işe gelmeyip maaş çekenlerin derhal durdurulacağını, geriye kalan personelin ise verimli ve gelir getirici şekilde çalışmalarının sağlanacağını söyledi. Belediye meclis toplantılarını canlı yapmayı planladıklarını açıklayan Hüdaoğlu, çöplerin gününde toplanacağını, çukurlarla dolu yolların da tamir edileceği sözünü verdi.

Göreve gelmeleri halinde bir hafta içerisinde etiketleme projelerini hayata geçireceklerini ve etiketi olmayan sebze-meyvelerin satışının yasaklanacağını belirten Hüdaoğlu, gıda güvenliği ve şebekeden akan suyun güvenliğinin kendileri açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.
Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde, tüm kayıt dışılıklara son vereceklerinin sözünü verdi. Lokmacı’dan gelen turistlere Lefkoşa’yı gezdirme ve esnafla buluşturma projeleri olduğunu belirten Hüdaoğlu, “Çağdaş kentlerdeki bu proje, uluslararası kimliği olan LTB’de niye olmasın” dedi.

Özkardaş
Kamu Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, ülkenin hem ekonomik hem de siyasal anlamda çok zor günlerden geçtiğini belirterek, Kıbrıs Sorununda da önemli gelişmeler beklediklerini söyledi.
Özkardaş, Güney Kıbrıs’ta yeni başkanın seçilmesinin, Türkiye ve Yunanistan hükümetlerinin Bakanlar Kurullarının Ankara’da toplanmasının, Güney Kıbrıs’ta petrol ve doğalgaz bulunmasının, Türkiye’deki terör olaylarının bitirilmesi için ciddi çalışma yapılmasının Kıbrıs’ta da çözüme yaklaşıldığının işaretleri olduğuna dikkat çekti. Özkardaş, böylesi önemli bir süreçte Kıbrıs Türk Halkı’nın birlik olup kendini düşünen değil, ülkeyi iyi yönetecek kişileri seçmesini istedi.

Statükonun yaratıcısı yasaların biran önce kaldırılmasını, başta, anayasa, seçim ve halk oylaması yasası ile siyasi partiler yasası olmak üzere, yasaların sil baştan yapılması gerektiğini söyleyen Özkardaş, ‘Nereden Buldun Yasası’nın’ da mutlaka çıkarılması gerektiğini söyledi.

LTB’nin bugün geldiği noktanın da, ülkedeki çarpık zihniyetin sonucu olduğunu belirten Özkardaş, LTB’nin yolsuzluk ve usulsüzlüklerle büyük borçlar altına girdiği, yolların çukurlarlara dolu olduğu, çocukların gidebileceği parkların kalmadığı, gıda denetimin olmadığı, kaçak yapılaşmasının arttığı berbat bir hale getirildiğini kaydetti.
LTB’yi bu hale getirenlerin oy istemek için yeniden halkın karşısına çıktıklarına da dikkat çeken Özkardaş, “Sn. Dr. Suphi Hüdaoğlu da çok zor bir göreve talip olmuştur. Ancak ülkesini seven insanlar en zor koşullarda dahi görevden kaçamazlar. Genç ve idealist biri olan, mesleğinde başarılı çalışmaları bulunan Sn. Hüdaoğluna yürekten başarılar dilerim” dedi.
 
Son Güncelleme: 27.02.2013 12:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.